9.6.2018 - Hibernal fóru

5.6.2018

Podíl odolných odrůd révy vinné na vinicích se zvyšuje

Mezi tuzemskými vinaři a konzumenty vína roste zájem o tzv. PIWI odrůdy, jejichž typickým znakem je odolnost proti houbovým chorobám. Loni přesáhla plocha vinic osázených rezistenty už 520 hektarů, tedy 2,9 procent celkové plochy všech vinic. Více než polovinu plochy odolných odrůd tvoří Hibernal (52 procent), následuje Solaris s 17 procenty a další jako Johanniter, Savilon nebo Malverina. Odborníci zabývající se PIWI odrůdami se sjedou 9. června do Šardic k tradičnímu Hibernal fóru. Jeho součástí je přehlídka vín, v které je letos zhruba 260 vzorků.

„Zájem o odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám, roste a souvisí to i s módou bio vína, protože u odolných odrůd není nutné tolik používat chemii,“ uvedl Pavel Pavloušek ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Podle něj jsou speciálně šlechtěné odolné odrůdy na moravských vinicích už více než 30 let. Nejvíce se uchytil Hibernal, který je pro české prostředí odrůdou registrovanou přes deset let. Víno má charakter Ryzlinku rýnského a réva vinná je odolná proti napadení plísní šedou, plísní révovou a padlím révovým.

„Při pohledu do minulosti se ukazuje, že to byl právě Hibernal, který otevřel cestu PIWI odrůd mezi pěstitele a konzumenty vína,“ uvedl Pavloušek, podle kterého některá vína této odrůdy už získala medaile na mezinárodních soutěžích. „Velkou předností je, že se vinohradníci naučili tuto odrůdu správně pěstovat a sklízet v optimální zralosti. Kvalitní zralost Hibernalu není daná cukernatostí, ale strukturou aromatických látek,“ uvedl Pavloušek.

Hibernal nyní následují další odrůdy. Z těch vyšlechtěných na Moravě je to Rinot, Savilon, Vesna, Cerason, Mery nebo Sevar. Na Moravě a v Čechách se v poslední době rozšiřuje zejména Savilon, jeho velkou předností je vysoká odolnost k šedé hnilobě hroznů, ty pak vydrží dlouho na keřích a mohou dozrát i v okrajových oblastech pěstování vinné révy. Ze zahraničních odrůd se nejvíce rozšiřuje Solaris, jehož předností je vysoká odolnost k plísni révy, ranost a také vysoký výnos. „Často se proto využívá pro výrobu burčáku,“ uvedl Pavloušek.

Podle Pavlouška se pěstováním PIWI odrůd věnuje kolem stovky vinařů v Čechách a na Moravě a jejich počet pravidelně roste. K průkopníkům v této oblasti patří šlechtitel révy vinné Miloš Michlovský nebo již zesnulý expert na vinařství Vilém Kraus. Výsadba PIWI odrůd už také není záležitostí pouze menších vinařství, ale i větších firem. Specialisté na odolné odrůdy se sjedou 9. června do Šardic v rámci Hibernal fóra. Hlavní soutěžní odrůdou je Hibernal. Garantem akce je Pavel Pavloušek z Mendelovy univerzity v Brně.

Kontakt pro bližší informace:

prof. Ing. Pavel Pavloušek, PhD., tel.: 728 120 454, mail: pavlous@zf.mendelu.cz

za Mendelův vinařský spolek Šardice: Ing. Zdeněk Buštík, tel 607 908 134, mail: Zdenek.Bustik@seznam.cz

Bližší informace k Hibernal fóru najdete zde: http://www.vinozesardic.cz/akce-2018/konference-v-ramci-akce-piwi

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

28.03.
Počasí na den 28.03.
6°C / 14°C

29.03.
Počasí na den 29.03.
7°C / 18°C

30.03.
Počasí na den 30.03.
8°C / 20°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A