Aktuální výskyty stonkových krytonosců v porostech řepky - celoplošný monitoring ÚKZÚZ

12.3.2019

ÚKZÚZ sleduje výskyt krytonosců v porostech řepky a signalizaci ošetření upřesňuje pomocí techniky disekce samic, která je pro běžného zemědělce v provozu časově náročná.

Silné nálety krytonosců byly zaznamenány v předcházejících dvou týdnech a momentálně se vlivem ochlazení jejich aktivita snížila. Termín signalizace ošetření se však přiblíží s oteplením v nadcházejících dnech.

na základě pokračujícího jarního monitoringu stonkových krytonosců v řepce byly zaznamenány i v 11. týdnu plošné výskyty krytonosce čtyřzubého ve všech hospodářsky důležitých oblastech Moravy a Čech. Pokračující relativně teplé počasí obecně podpořilo aktivitu brouků a záchyty brouků přesáhly na většině území Čech i Moravy práh škodlivosti (3 brouci/misku/den). Počty zachycených brouků ve žlutých miskách se pohybují od několika jedinců, do několika desítek. V miskách se začaly objevovat i samice, což svědčí blížícímu se termínu signalizace ošetření. Z detekovaných druhů se jedná převážně o krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus quadridens). Krytonosec řepkový (C. napi) se prozatím v miskách vyskytuje pouze ojediněle. V miskách se dále objevují ve velké míře i drobné druhy dřepčíků rodu Phyllotreta a dřepčíka olejového (Psylliodes chrysocephala). Od minulého týdne se v teplejších oblastech objevují i imaga blýskáčka řepkového.  

Signalizace ošetření se odkládá díky znatelnému ochlazení, hlášeného na 11. týden. V případě, že by však denní teploty během týdne stoupaly nad 15 °C, mohla by být hlášena signalizace ošetření pro teplejší oblasti Čech a Moravy již koncem 11. týdne, případně počátkem 12. týdne. Zatím není doporučeno ošetřovat i s ohledem na nízký podíl samic zralých ke kladení, viz detaily odchytů v jednotlivých okresech níže.

O dalším vývoji bude ÚKZÚZ zemědělskou veřejnost informovat v Aktualitách na RL portále nebo pomocí aplikace Mapy výskytu.

více o výskytu v lokalitách  na stránkách zde

Pokud jste nestihli Seminář Integrované ochrany při pěstování řepky, můžete se podívat na prezentace z akce zde!


Ministerstvo Zemědělství

Ministerstvo Zemědělství

Novinky

Zrušení semináře

10.5.2019

Implementace GDPR v agrárním sektoru

» více

Nabídka sena

4.3.2019

Nabídka na prodej sena - volně ložené

» více

Směnný kurz pro výpočet dotací v roce 2019

1.3.2019

Směnný kurz pro rok 2019, kterým se budou přepočítávat sazby dotací v rámci některých opatření Programu rozvoje venkova.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Počasí

23.05.
Počasí na den 23.05.
8°C / 18°C

24.05.
Počasí na den 24.05.
10°C / 20°C

25.05.
Počasí na den 25.05.
10°C / 20°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A