Africký mor prasat - aktuální nařízení SVS

16.11.2020

Dnem 16. 11. 2020 se oblastí s intenzivním odlovem stanovuje oblast ohraničená na severu státní hranicí s Německem a Polskem, dále na západě silnicí č. 62 od Hřenska k Děčínu, dále silnicí č. 13 nebo E442 od Děčína přes Nový Bor a Jablonné v Podještědí do Liberce, dále silnicí č. 14 do Tanvaldu a dále po silnici č. 10 do Harrachova po státní hranici s Polskem.

Seznam honiteb v pásmu intenzivního odlovu a mapa, ke stažení v příloze.

Liberecký kraj dnes pořádal pracovní setkání se zástupci SVS , Mysliveckých sdružení a  dotčených obcí. Rozhovor se ředitelem SVS LK - MVDr. Šebestou a Václavem Židkem, členem rady kraje, řízení resortu životního prostředí a zemědělství zde

Africký mor  prasat ( AMP)  byl zachycen v Německu,  v blízkosti českých hranic, kam se rozšířil z Polska, kde je evidováno několik desítek ohnisek výskytu a to jak u divokých tak i u domácích prasat.  Vzhledem k migračním koridorům divočáků a jejich velkého počtu  hrozí  reálné nebezpečí zavlečení do ČR. To by mělo fatální následky pro domácí chov prasat,  zkušenost z února 2019, kdy se AMP vyskytlo na Zlínsku.

Přestože nákaza není přenosná na člověka, mohou lidé být vektorem.  Nemoc se přenáší i potravinami  a je proto důležitá osvěta mezi veřejností, aby zbytky potravin neodhazovali v lese,  ale aby byly odneseny a vhozeny do uzavíratelných nádob.   Z tohoto důvodu Liberecký kraj ve spolupráci s veterináři připravili informační letáky.  Zároveň je nutné, aby při nálezu uhynulého divočáka se ho lidé nedotýkali, nenechali v jeho blízkosti psy a aby neprodleně informovali buď myslivce, obec SVS nebo policii.

Ostražití musí být i chovatelé domácích prasat, například zamezit návštěvě myslivce, psa ve svém chovu.

Kontakty pro dotazy:

-        Pracoviště SVS Liberec 485 246 691

-        Pracoviště SVS Semily 481 622 576

-        Pracoviště SVS Č. Lípa 487 521 361

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

 

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Prodej brambor - odrůda Antonie

19.11.2020

ÚKZÚZ Chrastava prodává brambory odrůda Antonie. Cena 10 Kč /kg

» více

Platnost osvědčení o odborné způsobilosti po dobu trvání krizového opatření v rámci vyhlášeného nouzového stavu

1.10.2020

sděluje tímto ÚKZÚZ přístup k platnostem osvědčení o odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin.

» více

Materiál na roušky

1.10.2020

Materiál je již nastříhaný -rozměr obdélníkui 27x 42 cm, a připravený k ušití dvojité kapsy více zde

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

19.01.
Počasí na den 19.01.
0°C / 1°C

20.01.
Počasí na den 20.01.
-2°C / 4°C

21.01.
Počasí na den 21.01.
0°C / 3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A