Správa

Ministři zemědělství V4: vyzveme EU, aby více kontrolovala ukrajinský vývoz a zvážila zavedení vratných kaucí na obilí

27.9.2023, Redakce APIC

Chceme lepší kontrolu vývozních tras ukrajinského obilí a zvážit zavedení kaucí na jeho export, to je výsledek dnešního jednání ministrů zemědělství států Visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska ve Znojmě. Ministři také projednali ukrajinský akční plán na zajištění tzv. koridoru solidarity do zemí mimo Evropskou unii. Setkání se online zúčastnil i ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj, který informoval o podrobnostech plánu.

» více


Den české státnosti můžete oslavit i prohlídkou Ministerstva zemědělství. Ve čtvrtek otevře dveře také do běžně nepřístupných míst

26.9.2023, Redakce APIC

Nahlédnout do prostor, která nejsou běžně přístupná, včetně pracovny ministra, umožní ve čtvrtek 28. září Den otevřených dveří na Ministerstvu zemědělství (MZe). Pro zájemce o návštěvu jeho historické budovy v Praze na Těšnově jsou připraveny komentované prohlídky, a to od 10 do 16 hodin.

» více


Reakce MZe na kontrolní závěry NKÚ

25.9.2023, Redakce APIC

Ministerstvo zemědělství (MZe) se ohrazuje proti závěrům kontrolní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu týkající se státních příspěvkových organizací a jejich provozu v letech 2019 až 2021. Podřízená organizace, Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), nakládala s prostředky vždy transparentně.

» více


Zájemci mohou přijít na krajský úřad ochutnat Výrobky roku Libereckého kraje

20.9.2023, Redakce APIC

Ochutnávka oceněných výrobků a tržnice regionálních producentů. To vše nabídne v úterý 26. září od 11 do 15 hodin vestibul Krajského úřadu Libereckého kraje. Na akci bude možné též zakoupit produkty výrobců z regionu.

» více


Kraj vyhlašuje nový dotační program na podporu myslivosti. Reaguje tím na africký mor prasat

20.9.2023, Redakce APIC

Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili znění nového Statutu Lesnického fondu Libereckého kraje. V aktuální verzi totiž počítá kraj s podporou myslivosti v reakci na výskyt afrického moru prasat v regionu. Chce také podpořit lov černé zvěře a snížit riziko značných hospodářských škod. Se změnou statutu proto kraj vyhlásil i nový program Podpora myslivosti. Připravil v něm 2 miliony korun.

» více


Přírodní dědictví letitých bučin Východního Krušnohoří zachovají kroky ve prospěch biologické rozmanitosti díky šetrnému lesnickému managementu

20.9.2023, Redakce APIC

Zachovat a chránit porosty ve Východním Krušnohoří starší 120 let a podpořit jejich biologickou rozmanitost je cílem nových principů aktivního lesnického managementu. V rámci vládního výjezdu do Ústeckého kraje je proto přímo na přírodně unikátní místo krušnohorských bučin přijeli představit ministr zemědělství Marek Výborný s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a generální ředitel Lesů České republiky Dalibor Šafařík.

» více


Zámek Sychrov se chystá na Krajské myslivecké slavnosti

19.9.2023, Redakce APIC

Sté výročí založení si připomíná Českomoravská myslivecká jednota. Liberecký kraj toto jubileum oslaví 30. září v rámci Krajských mysliveckých slavností na Sychrově.

» více


Komise připravuje pravidla pro transport ukrajinské produkce do zemí, kde to je nejvíce potřeba. Detaily budu chtít znát co nejdříve

19.9.2023, Redakce APIC

Otázky související s obchodem a dovozy z Ukrajiny, Směrnici o zdraví půdy, vize pro venkovské oblasti a budoucí zjednodušování zemědělských politik řešili ministři zemědělství EU v Bruselu. Česká republika nadále podporuje dlouhodobá koncepční řešení a zlepšování dopravních tras mezi EU a Ukrajinou. Cílem musí být posílení jednotného tržního prostředí a přeprava ukrajinské produkce do zemí, které to nejvíce potřebují. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se v rámci Rady ministrů také sešel se svými protějšky z Chorvatska a Rakouska a dále se sejde s komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským.

» více


Seminář napoví, jak vzdělávat o klimatické změně prostřednictvím místa, kde žijeme

18.9.2023, Redakce APIC

Jaké principy, přístupy a témata jsou klíčové pro smysluplné vzdělávání o klimatické změně? Jak žákům pomoci problému porozumět v souvislostech a zároveň je učit navrhovat jeho řešení? Odpovědi na obdobné otázky budou moci získat pedagogové 2. stupně základních škol a středních škol na semináři, který se uskuteční ve středu 4. října od 9 do 15 hodin ve Středisku ekologické výchovy Divizna v Liberci.

» více


Ministr zemědělství: O první kolo investic pro zemědělce a potravináře byl velký zájem, podpoříme většinu smysluplných projektů

18.9.2023, Redakce APIC

Projekty za více než 13 miliard korun přihlásili zemědělci a potravináři do prvního kola investic z nové společné zemědělské politiky. Ministerstvo zemědělství (MZe) má připraveno přes 8 miliard korun. „Už nyní víme, že uspokojíme rekordní množství žadatelů, což je dobrá zpráva pro posílení konkurenceschopnosti našich zemědělců a potravinářů,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). O tom, které projekty podporu získají, bude jasno nejpozději 26. září

» více

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

28. 9. 2023 - XVIII. ročník Svatováclavský nákupní trh ovcí a koz

18.9.2023

Akce s doprovodným programem probíhá od 9:00 na kozí farmě v Pěnčíně u Jablonce nad Nisou.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

27.09.
Počasí na den 27.09.
10°C / 25°C

28.09.
Počasí na den 28.09.
11°C / 24°C

29.09.
Počasí na den 29.09.
12°C / 24°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A