Zprávy

Ptačí chřipka byla potvrzena i v hale s genetickým zdrojem nosnic na Třebíčsku

29.2.2024, Redakce APIC

V rámci ohniska ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže společnosti Líheň Studenec ve Vanči na Třebíčsku v Kraji Vysočina byla nákaza potvrzena také v hale s 13 000 nosnic, z nichž část se řadí do takzvaného genetického zdroje. Ptačí chřipku H5N1 potvrdilo vyšetření v národní referenční laboratoři – Statním veterinárním ústavu v Praze. Vzhledem k tomu, že nákaza pronikla i do této části chovu, bude nutné utratit i nosnice v této hale.

» více


Šlechtitelé a semenáři podporují požadavky českých zemědělců

23.2.2024, Redakce APIC

Představenstvo Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (ČMŠSA) nerozděluje české zemědělce a vnímá zemědělství jako jeden celek, který by měl být strategickou součástí hospodářství každého zodpovědného státu.

» více


Mezinárodní protest zemědělců u hranic 22. února, do kterého se zapojí i Češi, má podporu dalších profesních svazů

16.2.2024, Redakce APIC

Čeští zemědělci se zapojí do mezinárodního protestu u hraničních přechodů 22. února 2024, k čemuž je vyzvala Agrární komora České republiky. Hlavním důvodem je upozornit na problémy spojené s komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie, které mají společné všichni farmáři ze střední a východní Evropy. Protestní akce podpořily také další organizace sdružující tuzemské chovatele a pěstitele, jako jsou Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků České republiky či část moravských regionálních složek Asociace soukromého zemědělství České republiky. Kromě Čechů se dále zúčastní zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a protesty podpoří též Bulhaři, Estonci, Chorvati, Rumuni a Slovinci, další státy akce zvažují.

» více


Komuniké ze setkání zástupců zemědělských komor zemí Visegrádské skupiny rozšířené 12. února 2024 v Otrębusy

14.2.2024, Redakce APIC

Zástupci Národní rady zemědělských komor (KRIR) v Polsku, Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK), Maďarské zemědělské komory (NAK), Agrární komory ČR (AKČR), Litevské zemědělské komory (ŽŪR) a Rady pro spolupráci zemědělských organizací Lotyšska (LOSP) se zúčastnili setkání zemědělských komor zemí Visegrádské skupiny, které se konalo 12. února 2024 v Polsku, Otrębusy. Zasedání se zúčastnil evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski a ministr zemědělství a rozvoje venkova Czesław Siekierski.

» více


Zemědělci ze střední a východní Evropy budou protestovat proti komplikované zemědělské politice EU, vyjedou k hranicím 22. února

13.2.2024, Redakce APIC

Agrární komora České republiky předala během jednání zemědělských organizací v polském Otrębusy ve dnech 12. a 13. února 2024 eurokomisaři pro zemědělství Januszi Wojciechowskému požadavky na pomoc českému, potažmo evropskému zemědělství. Podpořily je delegace zemědělců Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a důrazně požádaly eurokomisaře o okamžité řešení pokřiveného evropského trhu způsobeného bezcelními dovozy komodit z Ukrajiny, environmentálními ambicemi či neúnosně přebujelou byrokracií a náročnou administrativou.

» více


Předseda Agrární komory Chrudim Jaroslav Kopista: České zemědělství – má právo na existenci?

9.2.2024, Redakce APIC

Jsme v první čtvrtině třicátého čtvrtého roku po čemsi, co bylo nazváno „sametovou revolucí“, tedy přísně a přesně organizovaného přechodu od komunistického ráje do kapitalistické dokonalosti. Mnozí jsme měli pošetilé představy o tom, že se stanou rozum a slušnost dlouhodobou samozřejmostí.

» více


Státní veterinární dozor v roce 2023

5.2.2024, Redakce APIC

Státní veterinární správu (SVS) v loňském roce výrazně zaměstnala likvidace více než dvou desítek ohnisek ptačí chřipky v chovech včetně dosud největšího ohniska této nákazy ve velkochovu nosnic na Tachovsku a opatření proti šíření afrického moru prasat z Libereckého kraje.

» více


Reakce AK ČR na příspěvek prezidenta SOCR na X 1. 2. 2024

5.2.2024, Redakce APIC

Agrární komora České republiky považuje za nezbytné reagovat na výrok prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy, který zveřejnil na sociální síti X (dříve Twitter) ve čtvrtek 1. 2. 2024

» více


Reakce AK ČR na dotazy veřejnosti ohledně zemědělských protestů

30.1.2024, Redakce APIC

Představenstvo a dozorčí rada Agrární komory České republiky na svém mimořádném jednání 26. 1. 2024 ve Větrném Jeníkově rozhodly o prozatímním odkladu celorepublikových zemědělských protestů do 1. 3. 2024.

» více


Informace z mimořádného jednání představenstva a dozorčí rady ze dne 26. ledna 2024

29.1.2024, Redakce APIC

V pátek 26. ledna 2024 se konalo mimořádné jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory České republiky. V úvodu jednání vystoupil prezident komory Jan Doležal, který připomněl hlavní důvod jednání, což je nespokojenost zemědělců s nynějším nastavením podmínek pro hospodaření v rámci České republiky ale i podmínek stanovených EU.

» více

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

9.3.2024 - Krajská myslivecká konference 2024

19.1.2024

Blíží se krajská myslivecká konference, ještě měsíc lze hlasovat o významnou osobnost v myslivosti

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

29.02.
Počasí na den 29.02.
5°C / 13°C

01.03.
Počasí na den 01.03.
6°C / 14°C

02.03.
Počasí na den 02.03.
6°C / 12°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A