13. – 14. 10. 2021 Jizerský dřevorubec

1.10.2021

Žáci lesnických škol budou soutěžit v práci s motorovou pilou v Městském parku ve Frýdlantu - to bude Jizerský dřevorubec.

Dva dny bude narušovat klid malebného Frýdlantu zvuk motorových pil z městského parku. Nebude se tam kácet žádné stromořadí, ale Střední škola hospodářská a lesnická bude pořádat soutěž v práci s motorovou pilou „Jizerský dřevorubec“ pro žáky lesnických škol z celé republiky i ze zahraničí.

Své dovednosti poměří žáci v několika technických disciplínách. Asi nejzajímavější je kácení na přesnost, kdy dřevorubec musí pokácet strom do vymezeného prostoru a co nejlépe zasáhnout kolík uprostřed. Dalšími disciplínami jsou přesný řez na podložku, kombinovaný řez a nechybí ani výměna řetězu, kterou mladí dřevorubci zvládají i za pár vteřin. Královskou disciplínou je ale odvětvování, kde na soutěžící dřevorubce čekají velcí "dřevění ježci", tedy kmeny, do kterých jsou zasunuty dřevěné tyče, simulující větve. Ty musí mladí borci motorovou pilou co nejrychleji a zároveň nejpřesněji u kmene odřezat.

Soutěž bude zahájena ve středu 13. října v jednu hodinu odpoledne a pokračovat bude ve čtvrtek 14. října dopoledne, kdy je od 9 hodin pro malé a velké diváky připraven doprovodný program.

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Kraj podpoří projekty v oblasti životního prostředí a zemědělství dotací přes 18 milionů korun

6.1.2022

Liberecký kraj vyhlašuje pět dotačních programů na projekty, které mají pomoci životnímu prostředí a zemědělství. Vyčlenil na to ze svého rozpočtu částku přesahující 18 milionů korun.

» více

Pestrá krajina 2021 – pozvánka na konferenci a slavnostní ocenění farem

3.1.2022

Členům ASZ ČR, kteří realizují různá opatření v krajině, jakými jsou např. remízky, aleje či drobné vodní nádrže, hospodaří co nejšetrněji a mohou tak být pozitivním příkladem pro ostatní, je určen před čtyřmi lety otevřený program této stavovské organizace Pestrá krajina.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.01.
Počasí na den 25.01.
-1°C / 3°C

26.01.
Počasí na den 26.01.
-2°C / 3°C

27.01.
Počasí na den 27.01.
-2°C / 3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A