4. 6. 2022 - 16. ročník krajského dne koně Libereckého kraje – „já mám koně“

25.5.2022

Tradiční akce se pod názvem „Já mám koně“ bude konat po šestnácté a jejím centrem bude opět Tyršův park. Sem se od časných ranních hodin budou sjíždět desítky chovatelů, aby se připravili na slavnostní průvod městem jak s koňmi v kočárových spřeženích, tak „pod sedlem“. Více než padesát koní vyjde v 9.30 hod. Pivovarskou ulicí na autobusovém nádraží, odtud bude průvod pokračovat na Husovo náměstí a následně zpět do Tyršova parku.  Tady pak na travnaté ploše proběhne slavnostní přivítání účastníků, žehnání koním a oficiální zahájení.

V hlavním programu bude opět k vidění dlouhá řada zajímavých účastníků. V čele průvodu pojede na koni Václav Vydra, který k nám zavítá opět po sedmi letech a předvede novinky ze svého výcviku koní. Premiéru bude mít jednotka jízdní policie z Liberce, která byla založena teprve před několika měsíci. Představí se krojovaná Selská jízda z Českého ráje, chovatelky Vendula Šponarová a Denisa Budáková předvedou ukázky z výcviku fríských hřebců, historickou vojenskou výstroj jezdců  a koní představí umělecká skupina Štvanci.

Do Lomnice nad Popelkou opět zavítá Miloslav Simandl, který si našel termín ve svém akcemi nabitém kalendáři a předvede westernovou show svých úžasných šesti koní. Program bude dále zahrnovat ukázky selskou zápřahů s historickou zemědělskou technikou, představí se selské povozy a kočárová spřežení známých chovatelů pánů Paříka, Nývlta, Vydra, Jiráska, Fialy a dalších. V ukázce těžkého tahu koně předvedou svoji sílu a diváci zhlédnou i práci se starou hasičskou stříkačkou taženou koňmi. Dětem se patrně nejvíce bude líbit kočárové osmispřeží pony koní, které je v republice ojedinělé, představí se dámy v sedle, stáj fjordských koní ze Staré Paky předvede skupinový výcvik, se kterým sklízí úspěchy i na velkých akcích s mezinárodní účastí. Zpestřením bude bezesporu mistrovská ukázka práce s lasem a bičem v podání Pavla Votápky. Diváci se dále dozvědí co je to hobby horse a doufejme, že se povede i křest hříběte. A to stále ještě není výčet konečný, takže se zcela jistě bude nač dívat. Na děti čeká také bohatý doprovodný program včetně projížděk na koních pod sedlem i v povozech, zajištěno je občerstvení a také ochutnávka krajem oceněných regionálních potravin. Odpoledne od 13.30 hod. program pokračuje 13. ročníkem oblastního přeboru v drezuře (Pohár Českého ráje), který by měl mít tři desítky účastníků.

Na setkání, které je co do počtu zúčastněných koní největší v Libereckém kraji, zveme širokou veřejnost. Současně děkujeme všem subjektům, které akci finančně podpořily a bez jejichž pomoci by se v uvedeném rozsahu nemohla konat.

Zdroj: Lomnice nad Popelkou
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

1. července startuje příjem žádostí o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti v Libereckém kraji

30.6.2022

V pátek 1. července v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji

» více

3.9.2022 Krajské Dožínky 2022

28.6.2022

Pozvánka na Krajské Dožínky 2022

» více

Nedostupnost stránek eAGRI - resortní portál Ministerstva zemědělství a stránka Portálu farmáře

23.6.2022

Vážení uživatelé, v období od 1. 7. od 16:00 hod 10. 7. 2022 dojde k plánované generální odstávce systémů

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

04.07.
Počasí na den 04.07.
15°C / 26°C

05.07.
Počasí na den 05.07.
12°C / 25°C

06.07.
Počasí na den 06.07.
12°C / 24°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A