Od plevele k hodnotnému krmivu

7.9.2007

Podnik služeb Luke Furse se vedle aktivit v lesnictví a dalších oborech z velké části věnuje službám pro zemědělce. Ve Velké Británii v blízkosti Holsworthy vykonává většinu prací pro farmy s živočišnou nebo smíšenou výrobou. Hlavní činností této společnosti je silážování a další práce, které provádí od března až do října.
Ke sklizni krmných plodin tato společnost používá sklízecí řezačku Claas Jaguar 900. V minulých dvou letech začali pěstovat oves. S tím vystoupila na povrch otázka hubení plevelů v této plodině a začátek hledání technologie, která by byla pro tuto činnost nejefektivnější. Nejvíce byly zasaženy okraje pole a souvratě. Proto se začaly tyto okraje sklízet s předstihem, než se plevelné rostliny začaly vysemeňovat. Takto získaný rostlinný materiál je potenciálním hodnotným „odpadem“. Proto byla ke sklizni této rostlinné směsi (plevelů s kulturní rostlinou) použita souprava lisu s baličkou JD 678, zatímco na předním závěsu tažného traktoru John Deere 6920 byl ještě zavěšen žací stroj Claas Disco 3050 FC, který seče sklízený porost. Tato operace probíhá asi tři týdny před sklizní hlavní plodiny na siláž. Sklízí se ve stavu voskově mléčné zralosti, a to při jednom přejezdu po poli. Omezuje se tak množství plevelů v následné plodině. Slámu ze souvratí lze zkrmovat rovnou z balíků. Siláž produkovaná tímto způsobem je ideální pro farmáře, kteří používají krmné dávkovací vozy k rozdělování krmiva. Energeticky bohaté, lehce stravitelné krmivo příznivě působí na dojivost krav a na přírůstky skotu.

Výhody této metody:
– jeden pracovník, jeden stroj (souprava)
– hubení plevelů
– omezení nadměrného utlačení půdy na souvrati
– žádné rostlinné zbytky na souvrati (snadnější orba)
– škrobnaté krmivo

Fmrs Wkly, 147, 2007, č. 6, s. 62

Novinky

Ministr zemědělství Miroslav Toman schválil sazby přímých plateb pro rok 2019

17.10.2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes podepsal výši sazeb pro přímé platby na letošní rok.

» více

Pozvánka na "Svatomartinský jarmark a Krůtí hody 9.11.2019 11 -17 hod."

16.10.2019

Na Svatomartinském jarmarku a krůtích hodech se můžete těšit na bohatý doprovodný program a skvělé jídlo, a to od PROMINENTu, Krůtího chefa, restaurace Besedy z Mimoně či školy SOŠ a SOU Česká Lípa, a nejen od nich. Jídla a dobrého pití bude plný areál. Najdete zde teplé mošty, svatomartinské víno a další mladá vína, trdelník, perníčky atd.

» více

Liberecký kraj chce spojit Krajský statek Frýdlant se školou, v budoucnu by zde mohlo vyrůst další Centrum odborného vzdělávání

4.9.2019

Rozhodnutím rady kraje dojde 1. ledna 2020 k zahájení formální likvidace společnosti Krajský statek Frýdlant, s.r.o. Liberecký kraj, pokud by uspěl v žádosti o případnou evropskou dotaci, zvažuje vybudovat v jeho historické části například Centrum odborného vzdělávání. Liberecký kraj rozhodnutím o likvidaci společnosti zároveň prohlašuje, že převezme závazky likvidované společnosti tak, aby nedošlo k prodeji nemovitých věcí.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Počasí

13.11.
Počasí na den 13.11.
0°C / 3°C

14.11.
Počasí na den 14.11.
2°C / 5°C

15.11.
Počasí na den 15.11.
4°C / 9°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A