Sušárna se sníženým příkonem

1.10.2007

Výrobce Allmet z Yorkshire dokázal u kontinuální sušárny řady A snížit spotřebu paliva a zvýšit její účinnost. U standardních sušáren má ventilátor stálé otáčky, které jsou nezávislé na naplnění sušárny. Vzduch proudí stále stejnou rychlostí i v případě, že je třeba intenzitu jeho toku redukovat. Allmer použil elektronickou regulaci, která umožňuje měnit počet otáček ventilátoru podle okamžitých potřeb.
V případě, že se dosouší řepka nebo lehčí zrno pšenice nebo je-li třeba snížit teplotu zrna o 1 až 2 %, pak lze snížit počet otáček ventilátoru. To znamená menší spotřebu elektrického proudu a nižší náklady. Pro stroj s výkonem 20 t . h-1 a s ventilátorem o příkonu 15 kW při dosoušení ječmene z 20 na 15 % ve dvanáctihodinovém denním nasazení po dobu 8 týdnů lze ušetřit při regulovaném počtu otáček více než 550 GBP za rok. S regulovaným počtem otáček lze rovněž držet na konstantní hladině poměr ohřev/chlazení a zastavit tok zrna v sušárně při nadměrném tlaku. Cena sušáren řady A se pohybuje od 23 500 GBP za model o výkonu 8,5 t . h-1 do 41 000 GBP u modelu o výkonu 30 t . h-1.
V souvislosti s neustálým růstem cen za fosilní paliva vzrůstá zájem o nové typy sušáren s nižší spotřebou paliva. Modely z 60. a 70. let mají hořáky, které spalují dvakrát více paliva než jejich ekvivalenty v současné době na moderních typech sušáren. Podobně je to i s elektromotory. Zdravější ceny za obilí a nepředvídatelné počasí při sklizni nahrávají výrobcům sušáren. V minulých měsících došlo k nárůstu požadavků farmářů na nové sušárny.Úroveň jejich požadavků je nejvyšší za posledních sedm až osm let.

Novinky

Ministr zemědělství Miroslav Toman schválil sazby přímých plateb pro rok 2019

17.10.2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes podepsal výši sazeb pro přímé platby na letošní rok.

» více

Pozvánka na "Svatomartinský jarmark a Krůtí hody 9.11.2019 11 -17 hod."

16.10.2019

Na Svatomartinském jarmarku a krůtích hodech se můžete těšit na bohatý doprovodný program a skvělé jídlo, a to od PROMINENTu, Krůtího chefa, restaurace Besedy z Mimoně či školy SOŠ a SOU Česká Lípa, a nejen od nich. Jídla a dobrého pití bude plný areál. Najdete zde teplé mošty, svatomartinské víno a další mladá vína, trdelník, perníčky atd.

» více

Liberecký kraj chce spojit Krajský statek Frýdlant se školou, v budoucnu by zde mohlo vyrůst další Centrum odborného vzdělávání

4.9.2019

Rozhodnutím rady kraje dojde 1. ledna 2020 k zahájení formální likvidace společnosti Krajský statek Frýdlant, s.r.o. Liberecký kraj, pokud by uspěl v žádosti o případnou evropskou dotaci, zvažuje vybudovat v jeho historické části například Centrum odborného vzdělávání. Liberecký kraj rozhodnutím o likvidaci společnosti zároveň prohlašuje, že převezme závazky likvidované společnosti tak, aby nedošlo k prodeji nemovitých věcí.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Počasí

13.11.
Počasí na den 13.11.
0°C / 3°C

14.11.
Počasí na den 14.11.
2°C / 5°C

15.11.
Počasí na den 15.11.
4°C / 9°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A