Ministr Toman: Polského ministra jsem požádal o oficiální informace k podvodům na jatkách, jsme připraveni spustit nutná opatření

28.1.2019

Státní veterinární správa ČR zahájila již v pondělí 28. 1. 2019 zpřísněné veterinární kontroly dováženého hovězího masa, které zatím neodhalily žádné hovězí maso z nelegálních porážek v Polsku. Podle Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) nepatří ČR mezi země, do kterých byly maso a výrobky distribuovány.

 

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 28. 1. 2019:
Ministr Toman: Polského ministra jsem požádal o oficiální informace k podvodům na jatkách, jsme připraveni spustit nutná opatření

V souvislosti se skandálem na polských jatkách, o kterém včera a dnes informovala média, se dnes v Bruselu setkal český ministr zemědělství Miroslav Toman se svým polským protějškem Janem Krzysztofem Ardanowskim. Požádal jej o oficiální informace. Po jejich vyhodnocení přijme Česká republika všechna nutná opatření.

„Hned poté, co jsem obdržel informace o problémech na polských jatkách, jsem inicioval setkání se svým polským kolegou. Důrazně jsem jej požádal o oficiální informace, které vyhodnotíme a přijmeme odpovídající opatření,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Polský ministr přislíbil, že se bude situací okamžitě po návratu zabývat a vyvodí z ní patřičné důsledky.

Dle informací médií docházelo na jatkách z Mazovského vojvodství v Polsku k porážkám nemocných krav. Maso pak bylo bez přítomnosti veterinářů označeno jako nezávadné, vhodné k lidské konzumaci a uvolněno na trh.

Státní veterinární správa (SVS) se dnes oficiálně dotázala polských dozorových orgánů, zda se hovězí maso z uvedených jatek mohlo dostat mimo hranice Polska. Na odpověď v současnosti čeká.

„Prioritou je pro mě ochrana našich spotřebitelů, proto jsme po dohodě s ústředním ředitelem Státní veterinární správy zahájili intenzivní kontroly zaměřené na polské hovězí maso zejména z Mazovského vojvodství,“ uvedl ministr Toman.

Podle informací Státní veterinární správy se do ČR v loňském roce přivezlo téměř 28 tisíc zásilek hovězího masa z Polska o celkové hmotnosti téměř 14 300 tun. Při kontrolách živočišných produktů SVS zakázala uvolnit na trh v ČR necelých 8 tun polských potravin (7,6 tuny kuřecího masa, 54 kg vepřového masa, 30 kg drůbežího kebabu a 4 kg masných výrobků).

SVS věnuje kontrolám zahraničních potravin stabilně vysokou pozornost a počty kontrol meziročně stále mírně stoupají. Například v roce 2017 provedli inspektoři 7 048 kontrol zahraničních potravin, v roce 2018 pak 7 175 kontrol.

Podrobná informace o kauze:

Dne 26. 1. 2019 odvysílala polská televize TVN reportáž týkající se porážek a zpracovávání nemocných kusů hovězího dobytka. Autoři reportáže se na jatkách společnosti v Mazovském vojvodství nechali zaměstnat a reportáž natočili skrytou kamerou. Podle autorů reportáže tato praxe, tj. zpracovávání masa z nemocných a uhynulých zvířat, údajně probíhá v celé zemi.

Podle informátora TVN se na jatkách prodávají nejen nemocné, ale také uhynulé kusy hovězího. Je prý mnoho firem v celém PL, které se na obchodování s „ležícím dobytkem“ specializují. Za zdravou krávu musí jatka zaplatit v průměru 2500 PLN (15000,- Kč), za „ležící“ maximálně 400 – 500 PLN (3000,- Kč). Jatka střední velikosti, kde se vykupují pouze zdravé krávy, si mohou vydělat 350 tisíc PLN (2,1 mil. Kč) ročně. Zpracováním nemocných a uhynulých zvířat získají 2,5 milionu PLN (15 mil. Kč) ročně.

Předseda Svazu polského masa J. Rey v rozhovoru pro rádiovou stanici TOK FM tvrdil, že podobná praxe může probíhat na menších jatkách, kde mohou využívat i tyto nelegální způsoby, jak přežít na trhu.

Podle polského hlavního veterinárního úředníka je materiál odvysílaný polskou televizí třeba hodnotit jako ukazující bezprostřední porušení zákona na ochranu zvířat, vedoucí k záměrnému, obzvláště krutému utrpení farmových zvířat. Materiál bezpochyby prokazuje, že odhalené aktivity jsou nelegální, vzhledem k tomu, že porážka byla vykonávána záměrně v noci, aby se zabránilo úřednímu dohledu.

Opatření přijatá polskou veterinární službou

Během kontrolního řízení byli identifikováni majitelé zvířat, která byla předmětem transportu. Dále byl identifikován prostředník, který převážel dobytek nevhodný k převozu a osoby zodpovědné za pohodu zvířat na jatkách.

Veškerá zjištění veterinární služby byla postoupena policii, která na místě zajistila důkazy a vykonala další vyšetřovací kroky.

Podle informací získaných od regionálního veterinárního úředníka Mazovského vojvodství, okrskového veterinárního úředníka v Ostrovu Mazovském byl také předmětným jatkám odejmut souhlas s provozováním porážky dobytka (formou administrativního rozhodnutí).

Současně bylo staženo maso vyrobené v předmětném závodě ze zvířat, u kterých nebylo doloženo provedení veterinární prohlídky po poražení.

Bylo vydáno oznámení systémem RASFF, ve kterém bylo naznačeno, že hovězí maso a výrobky z daného závodu byly distribuovány pouze na polský trh. Stále probíhá šetření v rámci sledovatelnosti a další informace budou komunikovány prostřednictvím RASFF.

Policie byla požádána o vytvoření kontaktních míst s telefonními čísly, kam by lidé mohli ohlašovat záměry prodat nebo koupit zraněný dobytek. Bez ohledu na činnost policie zavedla veterinární služba u výše uvedených subjektů administrativní opatření.

Polský hlavní veterinární úředník nařídil podřízeným úřadům veterinární služby zahájit okamžité kontroly ve výše zmíněné oblasti. Tyto kontroly budou prováděny v úzké spolupráci s dalšími orgány, zejména policií, Inspekcí silničního provozu a úřadem prokurátora.

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Zdroj: MZe
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

26.04.
Počasí na den 26.04.
2°C / 13°C

27.04.
Počasí na den 27.04.
6°C / 17°C

28.04.
Počasí na den 28.04.
8°C / 21°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A