Pozor na účinnou látku clomazone!

10.9.2007

Účinná látka clomazone patří stále k nejdůležitějším, ale pro manipulaci také nejnáročnějším látkám používaným k regulaci plevelů v řepce. Zvláště při vysoké půdní vlhkosti a teplotách nad 25 °C může na citlivých rostlinách, jako maliník, ostružiník nebo jeřáb, vyvolat dočasné zesvětlení listů.
Mírné zlepšení přinesla formulace v mikrokapsulích (suspenzní koncentrát) u přípravků Nimbus CS a Centium 36 CS. Zde je účinná látka cíleně a dlouhodobě uvolňována, čímž je mírně sníženo nebezpečí vymývání. Avšak i zde musí být opatření zabraňující vymývání důsledně dodržována.
Přípravky s obsahem účinné látky clomazone jsou určeny pouze k preemergentní aplikaci. Aby nedošlo k poškození řepky, musí být aplikovány během tří dnů (72 hodin) po výsevu řepky. Nestálé povětrnostní podmínky se silným větrem a srážkami nebo dlouhodobá horka mohou vést k tomu, že tuto třídenní lhůtu nelze dodržet. Je tedy potřeba věnovat pozornost průběhu počasí a vzít v úvahu také možné riziko pro sousední plochy:

- rychlost větru by neměla přesáhnout 5 m . sec–1 (lépe 3 m . sec–1), vítr by neměl vát směrem k citlivým plodinám;
- teploty do 25 °C, pro aplikaci jsou vhodnější chladnější večerní hodiny;
- neaplikovat na vlhkou půdu za vysokých teplot ani brzy ráno (těkavost);
- dodržovat vzdálenost od zahrad, ploch biopodniků, silnic, citlivých plodin.

Správné použití přípravku Brasan: lehké půdy (80 g clomazone): 2,0 l . ha–1, těžké půdy (100 g clomazone): 2,5 l . ha–1.

DLG-Mitt., 2007, č. 8, s. 47

Novinky

Ministr zemědělství Miroslav Toman schválil sazby přímých plateb pro rok 2019

17.10.2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes podepsal výši sazeb pro přímé platby na letošní rok.

» více

Pozvánka na "Svatomartinský jarmark a Krůtí hody 9.11.2019 11 -17 hod."

16.10.2019

Na Svatomartinském jarmarku a krůtích hodech se můžete těšit na bohatý doprovodný program a skvělé jídlo, a to od PROMINENTu, Krůtího chefa, restaurace Besedy z Mimoně či školy SOŠ a SOU Česká Lípa, a nejen od nich. Jídla a dobrého pití bude plný areál. Najdete zde teplé mošty, svatomartinské víno a další mladá vína, trdelník, perníčky atd.

» více

Liberecký kraj chce spojit Krajský statek Frýdlant se školou, v budoucnu by zde mohlo vyrůst další Centrum odborného vzdělávání

4.9.2019

Rozhodnutím rady kraje dojde 1. ledna 2020 k zahájení formální likvidace společnosti Krajský statek Frýdlant, s.r.o. Liberecký kraj, pokud by uspěl v žádosti o případnou evropskou dotaci, zvažuje vybudovat v jeho historické části například Centrum odborného vzdělávání. Liberecký kraj rozhodnutím o likvidaci společnosti zároveň prohlašuje, že převezme závazky likvidované společnosti tak, aby nedošlo k prodeji nemovitých věcí.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Počasí

13.11.
Počasí na den 13.11.
0°C / 3°C

14.11.
Počasí na den 14.11.
2°C / 5°C

15.11.
Počasí na den 15.11.
4°C / 9°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A