Výzkumné ústavy budou fungovat efektivněji, část jich Ministerstvo zemědělství sloučí. Vědecká činnost zůstane zachovaná

24.6.2024

Ministerstvo zemědělství (MZe) sloučí část veřejných výzkumných institucí ve své gesci. Jejich řízení bude efektivnější a racionálnější, díky změně se ušetří především provozní náklady, mj. za služby nebo nákup materiálu. Místa všech vědeckých pracovníků zůstanou zachovaná, tento krok tak neohrozí žádný z výzkumů. Naopak se budou moci řešitelské týmy v budoucnu snadněji zapojovat do mezinárodních projektů.

„Osobně jsem v uplynulých měsících navštívil všechny výzkumné instituce v gesci Ministerstva zemědělství. Jednal jsem s vedeními výzkumných ústavů, detailně se seznámil s jejich fungováním a výzkumnými projekty. Zohlednili jsme jasná data, od velikosti jednotlivých výzkumných pracovišť, probíhající výzkumy a jejich přínosy, až po zapojení do mezinárodních výzkumných projektů. S ohledem na racionalizaci a efektivitu jsme rozhodli, že dva nejmenší výzkumné ústavy integrujeme do Výzkumného ústavu rostlinné výroby,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Integrace se týká Výzkumného ústavu zemědělské techniky a Výzkumného ústavu potravinářského Praha. Pod jednotnou hlavičkou Výzkumného ústavu rostlinné výroby by měla vědecká činnost současných ústavů začít fungovat od 1. ledna příštího roku.

„Za zásadní považuji, že změny se nedotknou probíhajících výzkumných projektů, stejně tak počítáme v budoucnu s novými výzkumnými projekty v oblasti potravinářství i zemědělské techniky. Po sloučení bude naopak snazší pro menší výzkumné týmy zapojovat se do mezinárodních projektů, budou mít v zádech silnější výzkumnou infrastrukturu, což jim v práci pomůže. Současně také plníme programové prohlášení vlády, v němž jsme se zavázali zaměřit na efektivitu resortních výzkumných organizací. Sloučením tří pracovišť pod jedno také uspoříme finanční prostředky a dojde k jejich cílenějšímu využití na podporu výzkumu,“ uvedl ministr Výborný.

Úspory se budou postupně analyzovat a upřesňovat na základě jednání týmů koordinujících proces sloučení. Lze očekávat zejména úspory z rozsahu v oblasti nákupu materiálu a služeb, popřípadě v oblasti režijních a provozních nákladů. Ve střednědobém výhledu předpokládá MZe úspory v řádu milionů korun ročně.

Spojení tří výzkumných institucí je rozvrženo do dvou fází. Integrační fáze potrvá do konce letošního roku tak, aby k 1. lednu 2025 došlo k formálnímu sloučení uvedených institucí. Následovat bude dvouletá konsolidační fáze fyzických a materiálních změn. MZe k tomuto účelu vytvoří koordinační tým tvořený zástupci ministerstva, ředitelů všech tří výzkumných ústavů, předsedů jejich dozorčích rad a dalších přizvaných zástupců.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

23. -25. 8. 2024 - Kurz pro začínající včelaře

16.7.2024

Pobytový kurz: Termín 23. -25. srpna 2024 (pobytový Pá-Ne), Místo konání Penzion Svět pod Ještědem - Hoření paseky a Včelí Farma Smržov

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.07.
Počasí na den 24.07.
13°C / 22°C

25.07.
Počasí na den 25.07.
10°C / 24°C

26.07.
Počasí na den 26.07.
14°C / 27°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A