Kraj

Z Fondu Turów kraj podpoří výstavbu vodovodů v Horním Vítkově a Václavicích

14.2.2024, Redakce APIC

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025.

» více


Z Programu vodohospodářských akcí letos rozdělí kraj 18 milionů korun

8.2.2024, Redakce APIC

Krajští radní na svém včerejším jednání vyhlásili program vodohospodářských akcí v rámci Fondu ochrany vod Libereckého kraje. Letos je v něm připraveno 18 milionů korun. Žádosti je možné posílat od 2. do 22. dubna letošního roku. Peníze použijí vybrané obce například na vybudování kanalizace, prodloužení vodovodních řadů či na stavbu zcela nových vodovodů.

» více


Liberecký kraj zpracoval plán adaptace na změnu klimatu již v roce 2021. Byl jedním z prvních v celé republice

30.1.2024, Redakce APIC

Městské tepelné ostrovy a vyprahlá pole, vysychající lesy, přívalové deště – to je jen výčet některých důsledků klimatických změn. Na ně se snaží Liberecký kraj reagovat tím, že sám přichází s návrhy adaptačních opatření, která by negativním dopadům klimatu předcházela či je sama řešila.

» více


Dohoda o Turówu platí dva roky. Přinesla Fond malých projektů, mezistátní konferenci i peníze na sklonoměry

24.1.2024, Redakce APIC

Premiéři České a Polské republiky 3. února 2022 podepsali mezivládní dohodu o spolupráci při řešení dopadů těžby hnědého uhlí v povrchovém dole Turów. Liberecký kraj tehdy požadoval, aby v dohodě bylo zakotveno 9 klíčových principů, které ochrání české obyvatele i dotčené území v příhraničí před negativními vlivy dopadů rozšiřující se těžby.

» více


Blíží se krajská myslivecká konference, ještě měsíc lze hlasovat o významnou osobnost v myslivosti

19.1.2024, Redakce APIC

Krajskou mysliveckou konferenci 2024 bude 9. března hostit multimediální sál Krajského úřadu Libereckého kraje.

» více


Měření hluku v okolí dolu Turów pokračují. Kraj zná další výsledky

12.12.2023, Redakce APIC

Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB).

» více


Z Fondu ochrany vod míří za žadateli další peníze. Kraj také vyhlašuje programy na podporu životního prostředí a zemědělství

7.12.2023, Redakce APIC

Vodovod a kanalizace v Bozkově a Mírové pod Kozákovem, vodojem v Olešnici a kanalizace v Desné. To je výčet projektů, které podpoří Liberecký kraj ze svého Fondu ochrany vod. Krajští radní kromě toho na včerejším jednání vyhlásili další programy na podporu životního prostředí a zemědělství.

» více


Tříosý sklonoměr bude měřit pohyb budov v okolí dolu Turów

6.12.2023, Redakce APIC

Zjistit, zdali těžba v polském hnědouhelném dole Turów ovlivňuje také statiku budov, má za úkol tzv. tříosý sklonoměr. Ten chystá kraj nainstalovat na vybrané objekty v Hrádku nad Nisou (místní část Oldřichov na Hranicích), Václavicích a Heřmanicích. Předmět, který se na tento typ monitoringu specializuje, bude kraj již brzy soutěžit. Projevilo o něj zájem 19 subjektů.

» více


Obojživelníci mířící k rybníkům přes silnice budou v bezpečí. Kraj žádá ministerstvo o dotaci na jejich přenášení

6.12.2023, Redakce APIC

V boj o holý život se může u žab a dalších obojživelníků proměnit cesta za rozmnožováním. Po zimě se totiž probouzejí a přesouvají se k tůním potokům, řekám a rybníkům. Jejich pouť často vede přes rušné silnice, kde nezřídka hynou pod koly automobilů. Liberecký kraj k tomu není lhostejný, a proto nyní žádá Ministerstvo životního prostředí o poskytnutí dotace na jejich bezpečný transfer.

» více


V Zoo Liberec se předávaly ceny za mimořádný přínos v oblasti environmentální výchovy, vzdělání a osvěty v Libereckém kraji. Ocenění Ještědská MRKEV 2

4.12.2023, Redakce APIC

V rámci jubilejního dvacátého ročníku konference Liberecká M.R.K.E.V., kterou pravidelně organizuje Středisko environmentální výchovy při Zoo Liberec – SEV DIVIZNA, proběhlo i vyhlášení vítězů a předání ocenění s názvem Ještědská MRKEV 2023. To se uděluje každé čtyři roky za mimořádný přínos v oblasti environmentální výchovy, vzdělání a osvěty.

» více

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

9.3.2024 - Krajská myslivecká konference 2024

19.1.2024

Blíží se krajská myslivecká konference, ještě měsíc lze hlasovat o významnou osobnost v myslivosti

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

20.02.
Počasí na den 20.02.
4°C / 8°C

21.02.
Počasí na den 21.02.
4°C / 9°C

22.02.
Počasí na den 22.02.
5°C / 10°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A