Odhadujeme, že letošní sklizeň obilovin bude průměrná

26.6.2024

Sklizeň obilovin v letošním roce svým objemem bez problémů pokryje domácí potřebu, která se dlouhodobě pohybuje mezi 4,8 až 5,5 milionu tun obilovin celkem. Uvedl to dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na hospodářství soukromého zemědělce Jana Baláta v Žíšově na Kutnohorsku, který zahájil žně v pondělí sklizní ozimého ječmene.

„Již tradičně začala sklizeň ozimého ječmene na jižní Moravě, a to přesně před týdnem v okolí Pohořelic, tedy ve stejné lokalitě jako loni. Kvůli poklesu osevních ploch letos očekáváme snížení sklizně u většiny druhů základních obilovin i řepky olejky. Podle stavu porostů obilovin můžeme odhadovat, že půjde o průměrnou sklizeň, která se bude pohybovat zhruba ve výši předchozích ročníků. Bude záležet na místních půdních a klimatických podmínkách a samozřejmě i na počasí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Po dřívějším nástupu jara rychlý vegetační vývoj plodin částečně zpozdilo následné chladnější počasí. Loni začala sklizeň obilnin poslední červnový týden, a to ozimým ječmenem.

„Můžeme očekávat, že letošní sklizeň obilovin zcela bez problémů pokryje domácí potřebu. Ta se dlouhodobě pohybuje mezi 4,8 až 5,5 milionu tun obilovin celkem. Od pondělí
8. července začne naše ministerstvo ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem vydávat každoroční žňové zpravodajství. Každé další pondělí čísla sklizených ploch jeho prostřednictvím upřesňujeme. Přibližně v době, kdy se žně překlápí do své druhé poloviny, informace doplňují údaje o kvalitě obilovin. Jejich vzorky analyzuje Agrotest fyto v Kroměříži, a to pšenici a žito, ve Výzkumném ústavu pivovarnickém a sladařském v Brně pak sladovnický ječmen,“
uvedl ministr Výborný.

Český statistický úřad zveřejní první odhad sklizně až 4. července spolu s aktualizací osevních ploch všech plodin. Nyní jsou k dispozici data s osevními plochami ozimů pro sklizeň v roce 2024 dle stavu k 30. listopadu 2023.

Česká republika je u obilovin více než soběstačná, ze 165 %. Z obvyklé celkové úrody zhruba 8 milionů tun (po dodatečném započtení kukuřice a ostatních obilovin) se každoročně přibližně 3 až 3,5 milionu tuny vyveze do zahraničí. Pšenice se vyrobí kolem 5 milionů tun. Tuzemská spotřeba obilovin v dlouhodobém průměru činí 4,8 až 5,5 milionu tuny, i letos tak bude mít Česko obilovin dostatek.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

23. -25. 8. 2024 - Kurz pro začínající včelaře

16.7.2024

Pobytový kurz: Termín 23. -25. srpna 2024 (pobytový Pá-Ne), Místo konání Penzion Svět pod Ještědem - Hoření paseky a Včelí Farma Smržov

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.07.
Počasí na den 24.07.
13°C / 22°C

25.07.
Počasí na den 25.07.
10°C / 24°C

26.07.
Počasí na den 26.07.
14°C / 27°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A