Dobrá zpráva: Obliba biovýrobků v Česku roste

9.8.2005

Zhruba 120 biovýrobků nabízí například obchodní řetězec Delvita. "Počet biovýrobků se meziročně zdvojnásobil a již v září plánujeme uvést dalších 15 nových produktů. Poptávka po biovýrobcích se zvyšuje, i když její růst není ještě dramatický, řekl mluvčí Delvity Petr Uchytil.

Ceny biovýrobků jsou podle Uchytila kvůli jejich náročnější výrobě o zhruba deset procent vyšší než u klasických produktů. "Za zatím nízkou poptávkou ale není ani tak cena, jako spíše slabé povědomí o značce bio a v minulosti úzká nabídka," uvedl.

Rostoucí zájem o bioprodukty hlásí také Ahold Czech Republic, který v ČR provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. "V Hypernovách je nabízíme již čtvrtým rokem. V Albertech byly zpočátku jen na několika vybraných prodejnách, ale v minulém roce jsme je zařadili do nabídky většiny Albertů," řekla Kateřina Šebešová z Aholdu.

Růst obliby bioproduktů přisoudila tomu, že lidé více myslí na zdravé složení svého jídelničku. Ahold ve svých prodejnách nabízí zhruba 100 druhů biovýrobků. "Největší zájem je o kuskus, luštěniny a ovesné vločky. Oblíbené jsou také cereální rýžové chlebíčky a vafle. Své zákazníky si ovšem našly i stoprocentní ovocné a zeleninové šťávy," uvedla Šebešová.

Většinu biovýrobků obchodní řetězce nakupují od českých dodavatelů. "Mezi domácími dodavateli se již etablovali solidní obchodní partneři, kteří jsou pro další rozvoj řady biovýrobků nezbytní," poznamenal Uchytil. Delvita podle něj nakupuje biovýrobky v zahraničí pouze v případě, když nabídka tuzemských dodavatelů není dostatečná.

Obchodníci se snaží zlepšit zatím malou informovanost lidí o biovýrobcích. "Biovýrobky se již objevily v našich letácích s vysvětlením, o jaké zboží jde. Tyto informace navíc při ochutnávkách v prodejnách podávají hostestky, které zákazníků nabízejí i osvětové letáčky," podotkla Šebešová.

Ekologických farem bylo loni v Česku 836, což byl meziroční nárůst o 3,3 procenta. Počet bio výrobců stoupl během roku o 17 procent na 116. Plochy zařazené do systému ekologického zemědělství dosáhly 6,16 procenta z celkové výměry zemědělský půdy. Téměř 90 procent ploch v ekologickém zemědělství je ale tvořeno trvalými travními porosty, jen necelých osm procent představuje orná půda, sady a vinice.

Ekolist, 29. 7. 2005

Zdroj: AgroNavigator
Autor: Agronavigátor

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

02. 06. 2024. - Chov matek

16.5.2024

Praktický seminář na Včelí farmě ve Smržově . Vrcholem včelařské práce je chov matek a s ním souvisí i tvorba oddělků

» více

01. 06. 2024 - Krajský den koně Libereckého kraj „já mám koně“

16.5.2024

Tradiční akce se pod názvem „Já mám koně“ bude konat po šestnácté a jejím centrem bude opět Tyršův park. Sem se od časných ranních hodin budou sjíždět desítky chovatelů, aby se připravili na slavnostní průvod městem jak s koňmi v kočárových spřeženích, tak „pod sedlem“.

» více

31. 5. 2025 Gastroden 2024

16.5.2024

Gastroden je prezentace žáků škol potravinářských oborů - pekař, řezník-uzenář a kuchař-číšník své dovednosti.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

28.05.
Počasí na den 28.05.
12°C / 22°C

29.05.
Počasí na den 29.05.
10°C / 20°C

30.05.
Počasí na den 30.05.
11°C / 20°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A