Dobrá zpráva: Obliba biovýrobků v Česku roste

9.8.2005

Zhruba 120 biovýrobků nabízí například obchodní řetězec Delvita. "Počet biovýrobků se meziročně zdvojnásobil a již v září plánujeme uvést dalších 15 nových produktů. Poptávka po biovýrobcích se zvyšuje, i když její růst není ještě dramatický, řekl mluvčí Delvity Petr Uchytil.

Ceny biovýrobků jsou podle Uchytila kvůli jejich náročnější výrobě o zhruba deset procent vyšší než u klasických produktů. "Za zatím nízkou poptávkou ale není ani tak cena, jako spíše slabé povědomí o značce bio a v minulosti úzká nabídka," uvedl.

Rostoucí zájem o bioprodukty hlásí také Ahold Czech Republic, který v ČR provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. "V Hypernovách je nabízíme již čtvrtým rokem. V Albertech byly zpočátku jen na několika vybraných prodejnách, ale v minulém roce jsme je zařadili do nabídky většiny Albertů," řekla Kateřina Šebešová z Aholdu.

Růst obliby bioproduktů přisoudila tomu, že lidé více myslí na zdravé složení svého jídelničku. Ahold ve svých prodejnách nabízí zhruba 100 druhů biovýrobků. "Největší zájem je o kuskus, luštěniny a ovesné vločky. Oblíbené jsou také cereální rýžové chlebíčky a vafle. Své zákazníky si ovšem našly i stoprocentní ovocné a zeleninové šťávy," uvedla Šebešová.

Většinu biovýrobků obchodní řetězce nakupují od českých dodavatelů. "Mezi domácími dodavateli se již etablovali solidní obchodní partneři, kteří jsou pro další rozvoj řady biovýrobků nezbytní," poznamenal Uchytil. Delvita podle něj nakupuje biovýrobky v zahraničí pouze v případě, když nabídka tuzemských dodavatelů není dostatečná.

Obchodníci se snaží zlepšit zatím malou informovanost lidí o biovýrobcích. "Biovýrobky se již objevily v našich letácích s vysvětlením, o jaké zboží jde. Tyto informace navíc při ochutnávkách v prodejnách podávají hostestky, které zákazníků nabízejí i osvětové letáčky," podotkla Šebešová.

Ekologických farem bylo loni v Česku 836, což byl meziroční nárůst o 3,3 procenta. Počet bio výrobců stoupl během roku o 17 procent na 116. Plochy zařazené do systému ekologického zemědělství dosáhly 6,16 procenta z celkové výměry zemědělský půdy. Téměř 90 procent ploch v ekologickém zemědělství je ale tvořeno trvalými travními porosty, jen necelých osm procent představuje orná půda, sady a vinice.

Ekolist, 29. 7. 2005

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Informace pro faremní výrobce

12.5.2021

Pozvánka Ministerstva zemědělství a Národního zemědělského muzea na akci "Poznej svého farmáře - Farmářské trhy", které se budou konat v Národním zemědělském muzeu v Praze každý pátek od 14.5.2021

» více

2. výzva dotačního programu AGRICOVID POTRAVINÁŘSTVÍ

8.4.2021

Příjem žádostí o dotaci probíhá od 15. března 2021 do 30. dubna 2021

» více

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

11.05.
Počasí na den 11.05.
14°C / 28°C

12.05.
Počasí na den 12.05.
12°C / 24°C

13.05.
Počasí na den 13.05.
8°C / 13°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A