Dobrá zpráva: Obliba biovýrobků v Česku roste

9.8.2005

Zhruba 120 biovýrobků nabízí například obchodní řetězec Delvita. "Počet biovýrobků se meziročně zdvojnásobil a již v září plánujeme uvést dalších 15 nových produktů. Poptávka po biovýrobcích se zvyšuje, i když její růst není ještě dramatický, řekl mluvčí Delvity Petr Uchytil.

Ceny biovýrobků jsou podle Uchytila kvůli jejich náročnější výrobě o zhruba deset procent vyšší než u klasických produktů. "Za zatím nízkou poptávkou ale není ani tak cena, jako spíše slabé povědomí o značce bio a v minulosti úzká nabídka," uvedl.

Rostoucí zájem o bioprodukty hlásí také Ahold Czech Republic, který v ČR provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. "V Hypernovách je nabízíme již čtvrtým rokem. V Albertech byly zpočátku jen na několika vybraných prodejnách, ale v minulém roce jsme je zařadili do nabídky většiny Albertů," řekla Kateřina Šebešová z Aholdu.

Růst obliby bioproduktů přisoudila tomu, že lidé více myslí na zdravé složení svého jídelničku. Ahold ve svých prodejnách nabízí zhruba 100 druhů biovýrobků. "Největší zájem je o kuskus, luštěniny a ovesné vločky. Oblíbené jsou také cereální rýžové chlebíčky a vafle. Své zákazníky si ovšem našly i stoprocentní ovocné a zeleninové šťávy," uvedla Šebešová.

Většinu biovýrobků obchodní řetězce nakupují od českých dodavatelů. "Mezi domácími dodavateli se již etablovali solidní obchodní partneři, kteří jsou pro další rozvoj řady biovýrobků nezbytní," poznamenal Uchytil. Delvita podle něj nakupuje biovýrobky v zahraničí pouze v případě, když nabídka tuzemských dodavatelů není dostatečná.

Obchodníci se snaží zlepšit zatím malou informovanost lidí o biovýrobcích. "Biovýrobky se již objevily v našich letácích s vysvětlením, o jaké zboží jde. Tyto informace navíc při ochutnávkách v prodejnách podávají hostestky, které zákazníků nabízejí i osvětové letáčky," podotkla Šebešová.

Ekologických farem bylo loni v Česku 836, což byl meziroční nárůst o 3,3 procenta. Počet bio výrobců stoupl během roku o 17 procent na 116. Plochy zařazené do systému ekologického zemědělství dosáhly 6,16 procenta z celkové výměry zemědělský půdy. Téměř 90 procent ploch v ekologickém zemědělství je ale tvořeno trvalými travními porosty, jen necelých osm procent představuje orná půda, sady a vinice.

Ekolist, 29. 7. 2005

Zdroj: AgroNavigator
Autor: Agronavigátor

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

17. 6. 2022 Mladý včelař

25.5.2022

Střední škola hospodářská a lesnická pořádá akci, jejímž cílem je vzbudit zájem mladé generace o obor včelařství, je určena pro žáky 2. stupně základních škol a pro studenty středních škol.

» více

4. 6. 2022 - 16. ročník krajského dne koně Libereckého kraje – „já mám koně“

25.5.2022

Největší přehlídka koní v Libereckém kraji, která se zahajuje slavnostním průvodem městem a následují ukázky jednotlivých účastníků, předvádějících nejrůznější využití koní v současné době ale i v minulosti jejich využíváním v zemědělství, lesnictví a jiných oborech lidské činnosti

» více

27. 5. 2022 ŠKOLA VODY

23.5.2022

WSG Agro, spol. s r.o., Kordula, spol. s r.o. a Liberecký Kraj pod záštitou radního Václava Židka Vás srdečně zvou na akci ŠKOLA VODY, která proběhne v pátek 27. Května v Dolním Vítkově.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

28.05.
Počasí na den 28.05.
8°C / 16°C

29.05.
Počasí na den 29.05.
5°C / 16°C

30.05.
Počasí na den 30.05.
6°C / 17°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A