Všeobecné

Ptačí chřipka byla potvrzena i v hale s genetickým zdrojem nosnic na Třebíčsku

29.2.2024, Redakce APIC

V rámci ohniska ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže společnosti Líheň Studenec ve Vanči na Třebíčsku v Kraji Vysočina byla nákaza potvrzena také v hale s 13 000 nosnic, z nichž část se řadí do takzvaného genetického zdroje. Ptačí chřipku H5N1 potvrdilo vyšetření v národní referenční laboratoři – Statním veterinárním ústavu v Praze. Vzhledem k tomu, že nákaza pronikla i do této části chovu, bude nutné utratit i nosnice v této hale.

» více


Šlechtitelé a semenáři podporují požadavky českých zemědělců

23.2.2024, Redakce APIC

Představenstvo Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (ČMŠSA) nerozděluje české zemědělce a vnímá zemědělství jako jeden celek, který by měl být strategickou součástí hospodářství každého zodpovědného státu.

» více


Státní veterinární dozor v roce 2023

5.2.2024, Redakce APIC

Státní veterinární správu (SVS) v loňském roce výrazně zaměstnala likvidace více než dvou desítek ohnisek ptačí chřipky v chovech včetně dosud největšího ohniska této nákazy ve velkochovu nosnic na Tachovsku a opatření proti šíření afrického moru prasat z Libereckého kraje.

» více


ÚKZÚZ v rámci zahraniční spolupráce cílí na fytosanitární oblast v Moldavsku

25.1.2024, Redakce APIC

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) pokračuje v projektech zahraniční rozvojové spolupráce. Nový projekt navazuje na tři úspěšně realizované projekty v Moldavsku a je zaměřen na oblast fytosanitární. V rámci rozvojové spolupráce ÚKZÚZ zrealizoval již sedm projektů.

» více


Závad při prodeji vánočních kaprů opět meziročně ubylo

11.1.2024, Redakce APIC

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zkontrolovali před uplynulými vánočními svátky více než 670 prodejců kaprů v ulicích. Nějakou závadu zjistili pouze u 1,6 procenta z nich. Meziročně tak došlo opět ke zlepšení a snížení počtu závad.

» více


Při mrazivém počasí jsou chovatelé povinni zajistit zvířatům vhodné podmínky

10.1.2024, Redakce APIC

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti a aktuální vlnou mrazů upozorňuje chovatele zvířat, zejména těch trvale umístěných ve venkovních výbězích či na pastvinách, na nutnost věnovat zvýšenou pozornost životním podmínkám v chovech.

» více


Zveřejnění Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2024

25.12.2023, Redakce APIC

Státní veterinární správa (SVS) společně s ministerstvem zemědělství zveřejnili Metodiku kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2024 (MKZ). Jeden ze zásadních koncepčních dokumentů pro státní veterinární dozor a důležitý dokument pro chovatele hospodářských zvířat či myslivce každoročně navrhuje rozsah povinných preventivních a diagnostických úkonů, které mají předcházet vzniku a šíření nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Dokument zohledňuje vývoj nákazové situace.

» více


V České republice byl po roce a půl zjištěn výskyt nebezpečného parazita u divočáka dovezeného z Německa

22.12.2023, Redakce APIC

V České republice byl po roce a půl zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce (Trichinella spiralis) u prasete divokého. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) v Praze potvrdilo přítomnost larev trichinel u jednoho divočáka dovezeného do zvěřinového závodu v Karlovarském kraji z Německa. Naposledy byl výše zmíněný parazit v ČR zjištěn v červnu 2022 u dvou divočáků dovezených z Polska. Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou i dovezenou černou zvěř na výskyt trichinel.

» více


Systém AMS: Kompletní odpověď na dotaz MF Dnes ohledně kontrolní zátěže

8.12.2023, Redakce APIC

Na konci listopadu 2023 obdržel SZIF ze strany Mladé fronty DNES dotaz týkající se vysoké kontrolní zátěže, která provází systém AMS v prvním roce fungování, a postoje SZIF k této věci. Níže plné znění odpovědi.

» více


SVS odhalila nelegální prodej masa a masných výrobků na sociálních sítích

8.12.2023, Redakce APIC

Státní veterinární správa (SVS) odhalila nelegální prodej masa a masných výrobků prostřednictvím sociální sítě Facebook. Pražští veterinární inspektoři ve spolupráci s Policií ČR v rámci kontroly zabavili přes 180 kilogramů potravin neznámého původu a nechali je zlikvidovat.

» více

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

9.3.2024 - Krajská myslivecká konference 2024

19.1.2024

Blíží se krajská myslivecká konference, ještě měsíc lze hlasovat o významnou osobnost v myslivosti

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

29.02.
Počasí na den 29.02.
5°C / 13°C

01.03.
Počasí na den 01.03.
6°C / 14°C

02.03.
Počasí na den 02.03.
6°C / 12°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A