Zsolt Šimon: Je to politický hazard

28.9.2005

S představiteli rezortu financí jedná o příštím rozpočtu už delší čas, ale dosud neměl úspěch. Podle něho je povinností státu vytvářet dobré podnikatelské prostředí pro všechna odvětví národního hospodářství včetně zemědělství, které je stále rozhodující ekonomickou aktivitou na venkově. A není třeba zdůrazňovat, že Slovensko je typickou venkovskou zemí. „Jak si budou moci rolníci udržet v příštím roce konkurenční schopnost na společném trhu EU, když rakouští farmáři dostanou 100procentní, čeští, maďarští a polští rolníci víc než 60procentní a slovenští jen 42procentní přímé platby? S tím nemůže souhlasit žádný ministr zemědělství na světě“, zdůraznil Z. Šimon. A dále uvedl, že ztráta konkurenceschopnosti slovenského zemědělství bude mít dalekosáhlé negativní důsledky pro celou společnost. Podle statistických údajů až 20 procent příjmů malých obcí s méně než s tisíci obyvateli, jichž je na Slovensku 1945, je přímo napojených na zemědělství.

Ztráta konkurenceschopnosti domácího agrárního sektoru se však bude týkat celé společnosti, protože radikální pokles zemědělské výroby bude znamenat nárůst spotřebitelských cen potravin. Na ně už nyní každý vydává v průměru až 26 procent ze svého celkového rozpočtu. Důkazem toho je podle něho například aktuální situace na trhu se zeleninou. Pěstební plocha zelí se meziročně snížila ze 4557 na 842 hektarů a jeho ceny stouply o 51 procent. Stejně tak v případě mrkve, jejíž pěstební výměra klesla oproti minulému roku z 3045 na 482 hektarů, ale její cena stoupla o 47 procent. Podobný vývoj, třebaže o něco mírnější, je i v případě vepřového masa, jehož produkce se v prvním půlroce 2005 v porovnání se stejným obdobím minulého roku snížila o 20 procent.

„Jestliže někdo nechce vidět všechny tyto souvislosti, musí za to nést také zodpovědnost. Považuji vědomé ohrožování existence slovenského zemědělství za politický hazard vůči většině obyvatelů a vůči 95 procentům území Slovenska,“ zdůraznil Z. Šimon.

http://www.agroportal.sk/                       

Zdroj: AgroNavigator
Autor: Agronavigátor

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

9.3.2024 - Krajská myslivecká konference 2024

19.1.2024

Blíží se krajská myslivecká konference, ještě měsíc lze hlasovat o významnou osobnost v myslivosti

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

29.02.
Počasí na den 29.02.
5°C / 13°C

01.03.
Počasí na den 01.03.
6°C / 14°C

02.03.
Počasí na den 02.03.
6°C / 12°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A