Ministři žádají komisařku o vysvětlení

28.9.2005

V dopise ji žádají o vysvětlení, jaké právní normy a jakou metodiku použila Evropská komise při stanovení výše nadměrných zásob a sankcí pro jednotlivé země. Informovala o tom mluvčí Ministerstva zemědělství SR Katarína Czajliková.

Komise udělila novým členským zemím pokuty v celkové výši 383,3 milionu eur. Nejvyšší pokutu, 136 milionu eur, by mělo zaplatit Polsko, a druhou nejvyšší Maďarsko –95 milionů eur. Sankce pro Slovensko představuje 30 milionů eur. Slovenská republika má podle EK nadměrné zásoby v případě dvanácti výrobků, především rýže, vepřového masa a drůbeže, ale i konzervovaných hub, mandarinek či česneku.

Ministr zemědělství SR Zsolt Šimon inicioval společný postup deseti nových členských zemí EU, které se spojily ve snaze vyhnout se milionovým sankcím, stanoveným Evropskou komisí za údajné nadměrné zásoby. Společný dopis podepsali představitelé agrárních resortů Višegrádské čtyřky a Slovinska na srpnovém setkání v Bratislavě. Slovensko jako autor iniciativy následně oslovilo i ostatní nové členské země, které se rozhodly podpořit tuto iniciativu. Přechodné opatření o nadměrných zásobách přijala EK s cílem vyhnout se riziku velkých výkyvů na trhu, což by ovlivnilo společnou organizaci zemědělského trhu EU v souvislosti s přistoupením deseti nových členských států.

http://www.agroportal.sk/

Zdroj: AgroNavigator
Autor: Agronavigátor

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

23. -25. 8. 2024 - Kurz pro začínající včelaře

16.7.2024

Pobytový kurz: Termín 23. -25. srpna 2024 (pobytový Pá-Ne), Místo konání Penzion Svět pod Ještědem - Hoření paseky a Včelí Farma Smržov

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

18.07.
Počasí na den 18.07.
18°C / 30°C

19.07.
Počasí na den 19.07.
18°C / 31°C

20.07.
Počasí na den 20.07.
18°C / 31°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A