Ministři žádají komisařku o vysvětlení

28.9.2005

V dopise ji žádají o vysvětlení, jaké právní normy a jakou metodiku použila Evropská komise při stanovení výše nadměrných zásob a sankcí pro jednotlivé země. Informovala o tom mluvčí Ministerstva zemědělství SR Katarína Czajliková.

Komise udělila novým členským zemím pokuty v celkové výši 383,3 milionu eur. Nejvyšší pokutu, 136 milionu eur, by mělo zaplatit Polsko, a druhou nejvyšší Maďarsko –95 milionů eur. Sankce pro Slovensko představuje 30 milionů eur. Slovenská republika má podle EK nadměrné zásoby v případě dvanácti výrobků, především rýže, vepřového masa a drůbeže, ale i konzervovaných hub, mandarinek či česneku.

Ministr zemědělství SR Zsolt Šimon inicioval společný postup deseti nových členských zemí EU, které se spojily ve snaze vyhnout se milionovým sankcím, stanoveným Evropskou komisí za údajné nadměrné zásoby. Společný dopis podepsali představitelé agrárních resortů Višegrádské čtyřky a Slovinska na srpnovém setkání v Bratislavě. Slovensko jako autor iniciativy následně oslovilo i ostatní nové členské země, které se rozhodly podpořit tuto iniciativu. Přechodné opatření o nadměrných zásobách přijala EK s cílem vyhnout se riziku velkých výkyvů na trhu, což by ovlivnilo společnou organizaci zemědělského trhu EU v souvislosti s přistoupením deseti nových členských států.

http://www.agroportal.sk/

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Kraj podpoří projekty v oblasti životního prostředí a zemědělství dotací přes 18 milionů korun

6.1.2022

Liberecký kraj vyhlašuje pět dotačních programů na projekty, které mají pomoci životnímu prostředí a zemědělství. Vyčlenil na to ze svého rozpočtu částku přesahující 18 milionů korun.

» více

Pestrá krajina 2021 – pozvánka na konferenci a slavnostní ocenění farem

3.1.2022

Členům ASZ ČR, kteří realizují různá opatření v krajině, jakými jsou např. remízky, aleje či drobné vodní nádrže, hospodaří co nejšetrněji a mohou tak být pozitivním příkladem pro ostatní, je určen před čtyřmi lety otevřený program této stavovské organizace Pestrá krajina.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.01.
Počasí na den 21.01.
-5°C / -1°C

22.01.
Počasí na den 22.01.
-4°C / 0°C

23.01.
Počasí na den 23.01.
-2°C / 2°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A