O novele zákona o ochraně proti týrání zvířat

13.12.2005

Nepodařilo se mu však přesvědčit o tom i ostatní členy horní komory, a tak Senát Sněmovně sice novelu vrátil s několika změnami legislativně-technického rázu, ale možnost chytat na živou nástrahu v předloze zůstala.

 

Novela se dále týká i psů a dalších druhů zvířat. Nová právní úprava výslovně stanoví, že výcvik služebních psů pro potřeby armády a policie nemá být považován za týrání zvířete. Platný zákon za týrání totiž považuje mimo jiné i vychovávání, cvičení nebo účelové používání zvířete k agresivnímu chování vůči člověku. To však způsobilo podle vlády komplikace při výcviku psů k jejich použití jako donucovacího prostředku pro zajištění bezpečnosti státu, lidí nebo při ochraně majetku a veřejného pořádku.

 

Novela má umožnit vychovávat a cvičit psy také členům kynologických organizací. Zejména jde o sportovní výcvik psů k obraně a k myslivosti. Nynější zákon to zcela nedovoluje. Změna má rovněž umožnit studentům používání pokusných zvířat pod dohledem odborníka, který má zamezit týrání zvířat.

 

Novela má rovněž povolit kvůli ornitologickému výzkumu odchyt ptáků do sítí, kteří by byli lákáni hlasem svých druhů z magnetofonové nahrávky.

 

Zdroj: Senát ČR, 7. 12. 2005

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

2. výzva dotačního programu AGRICOVID POTRAVINÁŘSTVÍ

8.4.2021

Příjem žádostí o dotaci probíhá od 15. března 2021 do 30. dubna 2021

» více

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

5.3.2021

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

16.04.
Počasí na den 16.04.
1°C / 6°C

17.04.
Počasí na den 17.04.
2°C / 8°C

18.04.
Počasí na den 18.04.
3°C / 10°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A