O novele zákona o ochraně proti týrání zvířat

13.12.2005

Nepodařilo se mu však přesvědčit o tom i ostatní členy horní komory, a tak Senát Sněmovně sice novelu vrátil s několika změnami legislativně-technického rázu, ale možnost chytat na živou nástrahu v předloze zůstala.

 

Novela se dále týká i psů a dalších druhů zvířat. Nová právní úprava výslovně stanoví, že výcvik služebních psů pro potřeby armády a policie nemá být považován za týrání zvířete. Platný zákon za týrání totiž považuje mimo jiné i vychovávání, cvičení nebo účelové používání zvířete k agresivnímu chování vůči člověku. To však způsobilo podle vlády komplikace při výcviku psů k jejich použití jako donucovacího prostředku pro zajištění bezpečnosti státu, lidí nebo při ochraně majetku a veřejného pořádku.

 

Novela má umožnit vychovávat a cvičit psy také členům kynologických organizací. Zejména jde o sportovní výcvik psů k obraně a k myslivosti. Nynější zákon to zcela nedovoluje. Změna má rovněž umožnit studentům používání pokusných zvířat pod dohledem odborníka, který má zamezit týrání zvířat.

 

Novela má rovněž povolit kvůli ornitologickému výzkumu odchyt ptáků do sítí, kteří by byli lákáni hlasem svých druhů z magnetofonové nahrávky.

 

Zdroj: Senát ČR, 7. 12. 2005

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

9.3.2024 - Krajská myslivecká konference 2024

19.1.2024

Blíží se krajská myslivecká konference, ještě měsíc lze hlasovat o významnou osobnost v myslivosti

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

29.02.
Počasí na den 29.02.
5°C / 13°C

01.03.
Počasí na den 01.03.
6°C / 14°C

02.03.
Počasí na den 02.03.
6°C / 12°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A