Venkov není jen zemědělství

13.12.2005

Život na venkově mu učaroval natolik, že spolu se stínovým ministrem zemědělství Jiřím Papežem (ODS) vyvolali celonárodní diskuzi o budoucnosti českého venkova.

 

Žít na venkově. Není to v očích Pražanů pohoršlivé označení?

Vůbec ne, naopak. Mnoho Pražanů mi závidí. Podle statistik stráví každý obyvatel velkého města průměrně sto dní ročně na venkově. Lidé prchají z měst na venkov alespoň za rekreací.

 

Vyvolali jste diskuzi o vizi českého venkova. Proč?

Protože žádná vize neexistovala. Nyní se ji pokoušíme formulovat. Jezdili jsme po všech českých krajích a snažili jsme se přimět k diskuzi lidi, kteří na venkově žijí, pracují, vychovávají děti. Chtěli bychom do změn života na venkově zapojit nejenom zemědělce, ale co nejvíce organizací od podnikatelů po místní a krajské samosprávy. Získali jsme podporu všech krajských hejtmanů.

 

Co by se mělo v budoucnu na českém venkově změnit?

Za prvé je třeba zakládat, obnovovat a modernizovat farmy, zakládat na venkově malé podniky, v nichž se výzkum těsně propojí s komerčním využitím. Za druhé musíme změnit strukturu krajiny, zalesňovat holé plochy, zadržovat vodu v krajině a obnovit starodávnou síť cest. Za třetí je třeba zvýšit kvalitu života na venkově.

 

Jak toho půjde dosáhnout?

Závisí to na penězích v řádech miliard korun. Jde o to, přesvědčit o nové vizi nejen samotné zemědělce, ale i stát, aby jim zadával zakázky, které by je motivovaly nejenom k produkci a ekonomickému zisku, ale i k péči o krajinu. Podle mě je to záležitost na příštích 20 let. Jenže venkov není jen zemědělství. To by nemělo převažovat na úkor samospráv a lidí, kteří na venkově žijí.

 

Třeba jako vy. Co tedy pro vás osobně znamená venkov?

Venkov je totéž, co prostor.

 

Deník Pojizeří, 7. 12. 2005

 

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

28. 11. 2023 - seminář Zhodnocení agrotechnických postupů v ročníku 2022-23 a udržitelnost systémů hospodaření na půdě v příštích letech

16.11.2023

Tradiční, semináře, které ještě v tomto roce pořádáme, a to v úterý 28. listopadu v Praze a ve středu 6. prosince v Janovicích u Polné (namísto tradičního Lukavce)

» více

21.11. – 30.11. 2023 - seminář DNY PRECIZNÍHO ZEMĚDĚLSTVÍ 2023: telematika, automatizace a robotika v zemědělské praxi

16.11.2023

Ve dnech 21.11. – 30.11. 2023 probíhají v jednotlivých regionech ČR „Dny precizního zemědělství 2023“. Obsahem je letos robotika, telematika a dodržování legislativních pravidel v agronomické evidenci. Účast na semináři je bezplatná.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

04.12.
Počasí na den 04.12.
-8°C / -4°C

05.12.
Počasí na den 05.12.
-5°C / -2°C

06.12.
Počasí na den 06.12.
-4°C / 0°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A