Venkov není jen zemědělství

13.12.2005

Život na venkově mu učaroval natolik, že spolu se stínovým ministrem zemědělství Jiřím Papežem (ODS) vyvolali celonárodní diskuzi o budoucnosti českého venkova.

 

Žít na venkově. Není to v očích Pražanů pohoršlivé označení?

Vůbec ne, naopak. Mnoho Pražanů mi závidí. Podle statistik stráví každý obyvatel velkého města průměrně sto dní ročně na venkově. Lidé prchají z měst na venkov alespoň za rekreací.

 

Vyvolali jste diskuzi o vizi českého venkova. Proč?

Protože žádná vize neexistovala. Nyní se ji pokoušíme formulovat. Jezdili jsme po všech českých krajích a snažili jsme se přimět k diskuzi lidi, kteří na venkově žijí, pracují, vychovávají děti. Chtěli bychom do změn života na venkově zapojit nejenom zemědělce, ale co nejvíce organizací od podnikatelů po místní a krajské samosprávy. Získali jsme podporu všech krajských hejtmanů.

 

Co by se mělo v budoucnu na českém venkově změnit?

Za prvé je třeba zakládat, obnovovat a modernizovat farmy, zakládat na venkově malé podniky, v nichž se výzkum těsně propojí s komerčním využitím. Za druhé musíme změnit strukturu krajiny, zalesňovat holé plochy, zadržovat vodu v krajině a obnovit starodávnou síť cest. Za třetí je třeba zvýšit kvalitu života na venkově.

 

Jak toho půjde dosáhnout?

Závisí to na penězích v řádech miliard korun. Jde o to, přesvědčit o nové vizi nejen samotné zemědělce, ale i stát, aby jim zadával zakázky, které by je motivovaly nejenom k produkci a ekonomickému zisku, ale i k péči o krajinu. Podle mě je to záležitost na příštích 20 let. Jenže venkov není jen zemědělství. To by nemělo převažovat na úkor samospráv a lidí, kteří na venkově žijí.

 

Třeba jako vy. Co tedy pro vás osobně znamená venkov?

Venkov je totéž, co prostor.

 

Deník Pojizeří, 7. 12. 2005

 

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Informace pro faremní výrobce

12.5.2021

Pozvánka Ministerstva zemědělství a Národního zemědělského muzea na akci "Poznej svého farmáře - Farmářské trhy", které se budou konat v Národním zemědělském muzeu v Praze každý pátek od 14.5.2021

» více

2. výzva dotačního programu AGRICOVID POTRAVINÁŘSTVÍ

8.4.2021

Příjem žádostí o dotaci probíhá od 15. března 2021 do 30. dubna 2021

» více

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

14.05.
Počasí na den 14.05.
7°C / 14°C

15.05.
Počasí na den 15.05.
7°C / 16°C

16.05.
Počasí na den 16.05.
8°C / 16°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A