Venkov není jen zemědělství

13.12.2005

Život na venkově mu učaroval natolik, že spolu se stínovým ministrem zemědělství Jiřím Papežem (ODS) vyvolali celonárodní diskuzi o budoucnosti českého venkova.

 

Žít na venkově. Není to v očích Pražanů pohoršlivé označení?

Vůbec ne, naopak. Mnoho Pražanů mi závidí. Podle statistik stráví každý obyvatel velkého města průměrně sto dní ročně na venkově. Lidé prchají z měst na venkov alespoň za rekreací.

 

Vyvolali jste diskuzi o vizi českého venkova. Proč?

Protože žádná vize neexistovala. Nyní se ji pokoušíme formulovat. Jezdili jsme po všech českých krajích a snažili jsme se přimět k diskuzi lidi, kteří na venkově žijí, pracují, vychovávají děti. Chtěli bychom do změn života na venkově zapojit nejenom zemědělce, ale co nejvíce organizací od podnikatelů po místní a krajské samosprávy. Získali jsme podporu všech krajských hejtmanů.

 

Co by se mělo v budoucnu na českém venkově změnit?

Za prvé je třeba zakládat, obnovovat a modernizovat farmy, zakládat na venkově malé podniky, v nichž se výzkum těsně propojí s komerčním využitím. Za druhé musíme změnit strukturu krajiny, zalesňovat holé plochy, zadržovat vodu v krajině a obnovit starodávnou síť cest. Za třetí je třeba zvýšit kvalitu života na venkově.

 

Jak toho půjde dosáhnout?

Závisí to na penězích v řádech miliard korun. Jde o to, přesvědčit o nové vizi nejen samotné zemědělce, ale i stát, aby jim zadával zakázky, které by je motivovaly nejenom k produkci a ekonomickému zisku, ale i k péči o krajinu. Podle mě je to záležitost na příštích 20 let. Jenže venkov není jen zemědělství. To by nemělo převažovat na úkor samospráv a lidí, kteří na venkově žijí.

 

Třeba jako vy. Co tedy pro vás osobně znamená venkov?

Venkov je totéž, co prostor.

 

Deník Pojizeří, 7. 12. 2005

 

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

13. – 14. 10. 2021 Jizerský dřevorubec

1.10.2021

Žáci lesnických škol soutěží v práci s motorovou pilou.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

28.11.
Počasí na den 28.11.
-1°C / 3°C

29.11.
Počasí na den 29.11.
-3°C / 1°C

30.11.
Počasí na den 30.11.
-4°C / 2°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A