Ekologická daňová revoluce

10.1.2006

Ekologická daňová revoluce - MŽP dokončilo návrh ekologické daňové reformy

6. ledna 2006 16:24

PRAHA (EkoList) - Revoluci v daňovém systému připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) svým návrhem ekologické daňové reformy (EDR). Ten totiž poprvé v českých podmínkách do daní započítává tzv. externality – tedy doposud nezapočítávané škody na zdraví a životním prostředí (znečištění ze spalování uhlí, z provozu automobilů apod.). Ministr průmyslu Milan Urban obratem označil návrh za nesmysl, spolupředkladatel ministerstvo financí zatím přešlapuje na místě, zatímco premiér Jiří Paroubek doufá, že reformu vláda schválí v dohledné době.

„Věřím, že se nám podaří v dohledné době ekologickou daňovou reformu prosadit a že její realizace přinese nejen zlepšení životního prostředí a zdraví obyvatel, ale také konkurenceschopnější ekonomiku a víc pracovních příležitostí,“ napsal na začátku prosince premiér v odpovědi na dopis asociace ekologických nevládních organizaci Zelený kruh. Těžko říct, jak to premiér myslí, protože poslední informace z MŽP mluví o předložení do vlády nejdřív v březnu a volby budou v červnu ...

Ostatně dosavadní reakce ministrů v médiích nenaznačují podporu z ostatních resortů. Například ministr průmyslu a obchodu Milan Urban byl ve svém hodnocení nekompromisní: „Snaha o zavedení ekologické daně je v současné době naprostým nesmyslem. Je to tahání peněz z našich kapes.“ Což zní jako by pan ministr nevěděl, že ekologickou daňovou reformu má vláda ve svém programu. Rovněž ministerstvo financí reagovalo chladně: „Jsme proti zavádění jakékoliv nové daně,“ říká mluvčí ministra financí Marek Zeman. Což je ze strany resortu financí taktické, protože zda ekologická daňová reforma přináší nové daňové zatížení, nebo ne, je jeden z hlavních bodů diskuse.

Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Coal"
Foto: Wikipedia
Zdražit znečišťění, zlevnit práci
Návrh MŽP sice počítá se zcela novým zdaněním energií a automobilů, ale jedním dechem zdůrazňuje, že všechno, co se vybere, se lidem vrátí ve snížených platbách sociálního pojištění nebo ve zvýšení odečitatelné položky od základu daně. Tedy že nula
Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

01. 06. 2024 - Krajský den koně Libereckého kraj „já mám koně“

16.5.2024

Tradiční akce se pod názvem „Já mám koně“ bude konat po šestnácté a jejím centrem bude opět Tyršův park. Sem se od časných ranních hodin budou sjíždět desítky chovatelů, aby se připravili na slavnostní průvod městem jak s koňmi v kočárových spřeženích, tak „pod sedlem“.

» více

31. 5. 2025 Gastroden 2024

16.5.2024

Gastroden je prezentace žáků škol potravinářských oborů - pekař, řezník-uzenář a kuchař-číšník své dovednosti.

» více

19. 5. 2025 Mezinárodní den včel

16.5.2024

Botanická zahrada v Liberci vás zve na Mezinárodní den včel

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

18.05.
Počasí na den 18.05.
11°C / 19°C

19.05.
Počasí na den 19.05.
10°C / 20°C

20.05.
Počasí na den 20.05.
11°C / 22°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A