Přednosti a rizika konzumace syrových potravin

31.1.2006

 Jsou uvedeny skupiny potravin, které je možno konzumovat za syrova  (ovoce, zelenina, rostlinné oleje, med, mléko), za určitých okolností a v některých oblastech i maso, ryby a mořští živočichové a vejce, a potravinové skupiny, které vyžadují tepelnou úpravu (obiloviny, luštěniny, brambory a houby). Výhodou konzumace syrové stravy je minimalizace ztrát živin, možná vyšší senzorická hodnota, jednodušší a levnější úprava. Mezi rizika spotřeby syrové stravy patří možná mikrobiální kontaminace,  omezená využitelnost některých živin, vyšší zátěž chrupu i trávicího ústrojí. Tepelný zásah  na jedné straně omezuje výskyt  některých antinutričních látek, jiné ale vznikají. Z hlediska těchto předností i rizik jsou diskutovány  skupiny ovoce a zeleniny, obilovin, luštěnin, rostlinných olejů, masa ryb a mořských živočichů, mléka a vajec. V mnoha případech rizika ze syrové stravy převyšují přínos stravy bez tepelného zásahu.

Dostálová, J.: Přednosti a rizika konzumace syrových potravin. Výživa a potraviny, 61, 2006, č. 1, s. 4 – 5

 

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

5.3.2021

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

» více

Informace pro drobné chovatele k ptačí chřipce

18.2.2021

V neděli 14. 2. 2021 Krajská veterinární správa ve spolupráci s příslušníky hasičů zajistila u Příšovic na „Velkém Písečáku“ pět uhynulých labutí a dvě lysky.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

10.04.
Počasí na den 10.04.
3°C / 16°C

11.04.
Počasí na den 11.04.
5°C / 18°C

12.04.
Počasí na den 12.04.
0°C / 8°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A