Přednosti a rizika konzumace syrových potravin

31.1.2006

 Jsou uvedeny skupiny potravin, které je možno konzumovat za syrova  (ovoce, zelenina, rostlinné oleje, med, mléko), za určitých okolností a v některých oblastech i maso, ryby a mořští živočichové a vejce, a potravinové skupiny, které vyžadují tepelnou úpravu (obiloviny, luštěniny, brambory a houby). Výhodou konzumace syrové stravy je minimalizace ztrát živin, možná vyšší senzorická hodnota, jednodušší a levnější úprava. Mezi rizika spotřeby syrové stravy patří možná mikrobiální kontaminace,  omezená využitelnost některých živin, vyšší zátěž chrupu i trávicího ústrojí. Tepelný zásah  na jedné straně omezuje výskyt  některých antinutričních látek, jiné ale vznikají. Z hlediska těchto předností i rizik jsou diskutovány  skupiny ovoce a zeleniny, obilovin, luštěnin, rostlinných olejů, masa ryb a mořských živočichů, mléka a vajec. V mnoha případech rizika ze syrové stravy převyšují přínos stravy bez tepelného zásahu.

Dostálová, J.: Přednosti a rizika konzumace syrových potravin. Výživa a potraviny, 61, 2006, č. 1, s. 4 – 5

 

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Kraj podpoří projekty v oblasti životního prostředí a zemědělství dotací přes 18 milionů korun

6.1.2022

Liberecký kraj vyhlašuje pět dotačních programů na projekty, které mají pomoci životnímu prostředí a zemědělství. Vyčlenil na to ze svého rozpočtu částku přesahující 18 milionů korun.

» více

Pestrá krajina 2021 – pozvánka na konferenci a slavnostní ocenění farem

3.1.2022

Členům ASZ ČR, kteří realizují různá opatření v krajině, jakými jsou např. remízky, aleje či drobné vodní nádrže, hospodaří co nejšetrněji a mohou tak být pozitivním příkladem pro ostatní, je určen před čtyřmi lety otevřený program této stavovské organizace Pestrá krajina.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.01.
Počasí na den 25.01.
-1°C / 3°C

26.01.
Počasí na den 26.01.
-2°C / 3°C

27.01.
Počasí na den 27.01.
-2°C / 3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A