Přednosti a rizika konzumace syrových potravin

31.1.2006

 Jsou uvedeny skupiny potravin, které je možno konzumovat za syrova  (ovoce, zelenina, rostlinné oleje, med, mléko), za určitých okolností a v některých oblastech i maso, ryby a mořští živočichové a vejce, a potravinové skupiny, které vyžadují tepelnou úpravu (obiloviny, luštěniny, brambory a houby). Výhodou konzumace syrové stravy je minimalizace ztrát živin, možná vyšší senzorická hodnota, jednodušší a levnější úprava. Mezi rizika spotřeby syrové stravy patří možná mikrobiální kontaminace,  omezená využitelnost některých živin, vyšší zátěž chrupu i trávicího ústrojí. Tepelný zásah  na jedné straně omezuje výskyt  některých antinutričních látek, jiné ale vznikají. Z hlediska těchto předností i rizik jsou diskutovány  skupiny ovoce a zeleniny, obilovin, luštěnin, rostlinných olejů, masa ryb a mořských živočichů, mléka a vajec. V mnoha případech rizika ze syrové stravy převyšují přínos stravy bez tepelného zásahu.

Dostálová, J.: Přednosti a rizika konzumace syrových potravin. Výživa a potraviny, 61, 2006, č. 1, s. 4 – 5

 

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Webinář "ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL a jeho možnosti využití v praxi"

14.6.2021

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL a jeho možnosti využití v praxi

» více

Webinář - Podpory lesního hospodářství z národních zdrojů, programů a podpora lesního hospodářství z Programu rozvoje venkova

10.6.2021

Cílem webináře je seznámit účastníky s podporami do lesního hospodářství poskytovanými z národních zdrojů, příspěvků a programů a také Programu rozvoje venkova.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

16.06.
Počasí na den 16.06.
14°C / 28°C

17.06.
Počasí na den 17.06.
14°C / 30°C

18.06.
Počasí na den 18.06.
16°C / 32°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A