Invazní sršeň asijská se blíží k českým hranicím

1.6.2020

Na entomology Biologického centra AV ČR se v poslední době často obrací veřejnost s dotazy na invazní sršně. Nedávno totiž vyšlo na toto téma v médiích několik článků, bohužel se ale často zaměňují dvě invaze různých druhů sršní. Která z nich se opravdu blíží do České republiky?

Z Číny se do západní Evropy v roce 2004 dostala spolu se zbožím Vespa velutina (sršeň asijská nebo také sršeň čínská), zdomácněla zde a pomalu se šíří do střední Evropy. Zatím se dostala do jihozápadního Německa a pokud bude její invaze pokračovat stejnou rychlostí, zhruba za tři roky překročí hranice Česka. Vespa velutina je hodně tmavá a menší než naše srseň obecná (Vespa crabro). V evropské přírodě nemá přirozené nepřátele.

K druhé sršní invazi z Asie, tentokrát ale do USA, došlo v loňském roce. Do státu Washington se s mezinárodní dopravou dostala sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), což je největší druh sršně na světě. Dělnice dosahují délky minimálně 3 cm a královny mohou měřit až okolo 5,5 cm a mít rozpětí křídel i více než 7,6 cm. Žihadlo měří 6 mm, hlava je relativně masivní a celá tmavě žlutá až oranžová.

Oba invazní druhy sršní jsou o něco agresívnější než sršeň obecná, takže poměrně často útočí i na člověka. Jsou známé také tím, že s oblibou likvidují včelstva. Včela východní (Apis cerana) chovaná ve východní Asii se útokům sršní naučila úspěšně bránit – včelí dělnice útočící sršeň obklopí, nabalí se na její tělo a během několika minut sršeň zahubí. Uprostřed chomáče je teplota okolo 46 ℃ a koncentrace CO2 zhruba 3,7 %, to je pro sršeň smrtelná kombinace. V Evropě a v USA chovaná včela medonosná (Apis mellifera) ovšem tuto strategii ovládá velmi nedokonale (také se snaží vytvořit chomáč okolo sršně, ale často neúspěšně). Takže ochrana včelích úlů závisí především na včelařích. Jde hlavně o fyzickou likvidaci hnízd invazních sršní, zvláště těch v okolí úlů. Používají se také otrávené návnady, ale u nich je problém, že usmrcují i domácí druhy vos a sršní. Ve Francii se v současné době testují možnosti biologického boje proti Vespa velutina za použití entomopatogenních hub Metarhizium robertsii a Baeuveria bassiana.

Zdroje:

Autor: Yasunori Koide, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72940462
Autor: Siga – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12029621

 

Zdroj článku: Biologické centrum AV

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Kraj podpoří projekty v oblasti životního prostředí a zemědělství dotací přes 18 milionů korun

6.1.2022

Liberecký kraj vyhlašuje pět dotačních programů na projekty, které mají pomoci životnímu prostředí a zemědělství. Vyčlenil na to ze svého rozpočtu částku přesahující 18 milionů korun.

» více

Pestrá krajina 2021 – pozvánka na konferenci a slavnostní ocenění farem

3.1.2022

Členům ASZ ČR, kteří realizují různá opatření v krajině, jakými jsou např. remízky, aleje či drobné vodní nádrže, hospodaří co nejšetrněji a mohou tak být pozitivním příkladem pro ostatní, je určen před čtyřmi lety otevřený program této stavovské organizace Pestrá krajina.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.01.
Počasí na den 25.01.
-1°C / 3°C

26.01.
Počasí na den 26.01.
-2°C / 3°C

27.01.
Počasí na den 27.01.
-2°C / 3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A