Evropská komise schválila účetní závěrku Státního zemědělského intervenčního fondu

17.6.2015

Evropská komise začátkem června informovala Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) o schválení účetní závěrky za finanční rok 2014. V částkách vyplacených českým zemědělcům z fondů EU za loňský finanční rok neshledala chyby a potvrdila, že jsou v pořádku. Jedná se o velmi příznivou zprávu, některým platebním agenturám z členských států EU účetní závěrka schválena nebyla.

Účetní závěrku každoročně schvaluje Evropská komise. Jedná se o poměrně složitou proceduru, kdy jsou všechny částky vykázané platebními agenturami EU podrobovány pečlivému zkoumání. V každém členském státě musí být alespoň jedna akreditovaná platební agentura, která má oprávnění přijímat žádosti zemědělců o dotace a zároveň má také povinnost udržovat celý systém v chodu, vykazovat do Bruselu vyplacené a zpětně získané prostředky a kontrolovat, zda zemědělci neporušují pravidla. V České republice tuto činnost zajišťuje SZIF.

Účetní závěrka za rok 2014 se vztahuje k období od 16. října 2013 do 15. října 2014. Zkoumá výdaje ze dvou fondů určených pro zemědělce, a to: Evropský zemědělský záruční fond (EZZF) a Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV).

Za uvedené období Komise uznala České republice v rámci fondu EZZF, který je určen především pro platby za obhospodařovanou plochu, částku ve výši téměř 23 miliard Kč. Pro EZFRV, zaměřený především na aktivity spojené s rozvojem venkova, to bylo téměř 9 miliard Kč. Jedná se o částky snížené o sankce či neoprávněné vyplacené dotace, které se vrací zpátky do unijního rozpočtu, zároveň se zde neobjevují dotace z národních zdrojů.

Schválení účetní závěrky není zdaleka samozřejmost. V prvním schvalovacím kole pro oba fondy neprošlo 13 platebních agentur.

Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Od 1. prosince 2019 začíná fungovat nový nástroj pro získávání pracovníků do potravinářství, zemědělství a lesnictví z Ukrajiny

29.11.2019

V souvislosti s ukončením platnosti Projektu „Zvláštní postupy pro pracovníky do zemědělství, potravinářství a lesnictví z Ukrajiny“ připravilo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem vnitra nový nástroj, který umožní pokračovat v získávání pracovníků z Ukrajiny za podobných podmínek.

» více

Výzvy Ministerstva zemědělství k dotacím

29.11.2019

Ministerstvo zemědělství ve dnech 27-29.11 2019 vyhlásilo výzvy k vybraným národním dotacím

» více

Zachraňte vodu v pohraničí. Podepište petici!!!

27.11.2019

Obcím na území Libereckého kraje hrozí ztráta pitné vody pro zhruba až 30.000 obyvatel.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Počasí

18.02.
Počasí na den 18.02.
0°C / 7°C

19.02.
Počasí na den 19.02.
0°C / 6°C

20.02.
Počasí na den 20.02.
-1°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A