Komentář AK ČR ke zrušení protestů 22. 5. a posunu na jiný termín

17.5.2024

Komentář prezidenta Agrární komory České republiky Jana Doležala ke zrušení protestních akcí v Praze 22. května 2024 a posunu na jiný termín. Tento komentář byl rozeslán členské základně Agrární komory ČR v pátek 17. května 2024.

Vážení členové Agrární komory ČR,

dovolte, abych Vás seznámil s dnešním rozhodnutím představenstva AK ČR, které jsem z důvodu množících se podnětů z členské základny požádal o urychlené vyjádření per rollam k organizaci, resp. zrušení protestů dne 22. května v Praze a jejich posunu na nový termín. A to i přesto, že důvody nespokojenosti přetrvávají a ze strany ministra zemědělství a vlády ČR nedošlo k žádným zásadním posunům v pomoci sektoru.

Představenstvo AK ČR výrazně většinovým vyjádřením rozhodlo o zrušení protestní akce dne 22. května, tedy jízdy techniky v Praze a shromáždění zemědělců před Úřadem vlády. Společně deklarovaným požadavkem je, v této napjaté době, upřednostnit další jednání s ministrem zemědělství s cílem situaci společensky nevyhrocovat a upřednostnit klidnou sílu a diplomacii. Pokud však nebudou dosaženy alespoň kompromisní a pro nás přijatelné výsledky, jsme připraveni protest uskutečnit v novém termínu.

Velmi silným impulsem ke zrušení akce je nešťastný incident na Slovensku s postřelením premiéra Fica, a tím bohužel zvýšené riziko nějaké neočekávané nešťastné události i v našem případě, kde nejsme ani za pomoci Policie ČR schopni zajistit nejvyšší úroveň bezpečnosti. Současně nechceme za takové situace jakkoliv podněcovat nepřátelské nálady ve společnosti, a byť jen nepřímo dávat komukoliv příležitost naši apolitickou akci využít či zneužít.

A v neposlední řadě, je zde také fakt, že probíhají časově náročné sezónní polní práce. Těm, kteří přesto byli připraveni do Prahy přijet, touto cestou samozřejmě mnohokrát děkuji.

Souběžně jsme požádali ministra zemědělství o schůzku s prezidiem AK ČR dne 22. května, ke které máme příslib a kde při této příležitosti předáme společné prohlášení, které získalo silnou podporu zemědělských organizací, zájmových spolků i partnerů napříč celým sektorem. Určitě využijeme také nabídku jednání s ministrem financí. Po těchto jednáních bychom Vás seznámili s jejich výsledky. Zvažujeme také možnost posunout plánovaný termín řádného jednání představenstva AK ČR z 19. června na dřívější datum k projednání dalšího postupu komory a partnerských organizací. My jsme dobrou vůli odkladem protestů ukázali, nyní je řada na vládě ČR.

Nadále jsme připraveni uspořádat protesty před volbami do Evropského parlamentu v případě, že bude v celoevropském formátu. O této akci jednáme s nevládními organizacemi zemí EU.

Nadále jsme připraveni udělat protesty před podzimními senátními a komunálními volbami, které politické strany vnímají jako mnohem zásadnější.

V současné době může zemědělce podpořit také každý z Vás, třeba tím, že na své osobní vozy, traktory či jinou zemědělskou techniku v těchto dnech umístí českou vlajku či vlaječky.

Děkuji za pochopení, veškerou dosavadní spolupráci a přeji hezké dny,

Ing. Jan Doležal
prezident AK ČR

Zdroj: Agrární komora České republiky
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

05. 07. 2024 - Den otevřených dveří – Včelí farma Smržov

5.6.2024

Den otevřených dveří na Včelí farmě Smržov u Českého Dubu se bude konat 5.7.2024 od 9:30. Místo konání akce: Včelnice Včelí farmy Smržov, Poblíž Smržov č.p. 60 a 61, Český Dub (cca 100 m)

» více

13. 06. 2024 - Polní den ÚKZÚZ 2024

27.5.2024

Datum a místo konání: 13. 06. 2023 od 9:00 Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zkušební stanice v Chrastavě, Bílokostelecká 208; 463 31 Chrastava

» více

14. 06. 2024 - Mladý včelař

16.5.2024

Místo konání: školní farma Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant, pracoviště Zámecká

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

19.06.
Počasí na den 19.06.
15°C / 28°C

20.06.
Počasí na den 20.06.
15°C / 27°C

21.06.
Počasí na den 21.06.
15°C / 29°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A