Likvidujte nebezpečný bolševník, vyzývá kraj

1.7.2024

Jedním z nejvýznamnějších invazivních druhů rostlin v České republice je bolševník velkolepý. Krajský úřad Libereckého kraje proto vydal opatření, která stanovují konkrétní podmínky pro odstranění této škodlivé rostliny. Opatření mají pomoci účinně bojovat proti šíření bolševníku velkolepého a minimalizovat jeho negativní dopady.

„S ohledem na velké nebezpečí, které bolševník velkolepý představuje pro českou přírodu
i lidské zdraví, je klíčovým cílem úplného vymýcení této rostliny. Jeho rychlé šíření vážně ohrožuje místní ekosystémy tím, že vytlačuje původní druhy rostlin. Navíc, šťáva bolševníku obsahuje toxické látky, které mohou při kontaktu s kůží a slunečním zářením způsobit závažné popáleniny a puchýře,“
uvedl radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek.

Občané Libereckého kraje by se měli podílet na likvidaci bolševníku na celém území regionu a na jeho odstraňování. Měli by také pravidelně kontrolovat místa kde již byla rostlina odstraněna, a to v následujícím roce i v budoucích letech. Je nezbytné systematicky odstraňovat veškeré nově nalezené rostliny.

Povinností občanů je informovat Krajský úřad Libereckého kraje o výskytu bolševníku velkolepého na území kraje a o opatřeních, která podnikli k jeho likvidaci. Tyto informace jsou klíčové pro budoucí monitoring výskytu bolševníku.

Informace o výskytu Bolševníku včetně metodické pomoci a doporučení vhodných zásahů jsou k dispozici na krajském úřadu, odboru životního prostředí a zemědělství, oddělení ochrany přírody. Kontaktní osobou je Kristián Habrda, e-mailová adresa zní kristian.habrda@kraj-lbc.cz.

Bolševník velkolepý, původem z Kavkazu, byl do Evropy zaveden jako okrasná rostlina, avšak rychle se rozšířil do volné přírody. Postupem času však bylo pěstování této rostliny opuštěno kvůli jejím jedovatým látkám.

Zdroj: Liberecký kraj
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

23. -25. 8. 2024 - Kurz pro začínající včelaře

16.7.2024

Pobytový kurz: Termín 23. -25. srpna 2024 (pobytový Pá-Ne), Místo konání Penzion Svět pod Ještědem - Hoření paseky a Včelí Farma Smržov

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.07.
Počasí na den 24.07.
13°C / 22°C

25.07.
Počasí na den 25.07.
10°C / 24°C

26.07.
Počasí na den 26.07.
14°C / 27°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A