Ministr Zgarba hájí překážky v prodeji půdy cizincům

30.8.2005

Ministr Zgarba hájí překážky v prodeji půdy cizincům

Ministr zemědělství Petr Zgarba ale Sobotkovu předlohu odmítá.

Pokud dnes farmáři z Evropské unie chtějí v naší zemi koupit zemědělské pozemky, musí splnit podmínku tříletého trvalého pobytu v ČR. Tímto požadavkem se stát snaží bránit prodeji půdy cizincům. Právě devizový zákon, jehož novela zakotvující tříletý pobyt byla vloni schválena díky hlasům koaličních poslanců, měl alespoň částečně ztížit prodej půdy zahraničním zájemcům. Ukázalo se totiž, že v přístupové smlouvě je sice přechodné sedmileté období pro nákup zemědělské půdy a lesů cizinci, ovšem Česká republika se zároveň zavázala, že pro samostatně hospodařící zemědělce z EU, kteří u nás budou chtít bydlet, bude platit stejný režim jako pro české občany. Předkládaná novela devizového zákona má tedy umožnit, aby pro nabývání půdy stačil trvalý pobyt.
„V žádném případě nelze stanovit více omezení, než které ČR umožňuje přístupová smlouva. Při rozporu vnitrostátní právní úpravy s mezinárodně smluvní by katastrální úřady měly vnitrostátní předpis pominout a postupovat v souladu s mezinárodně smluvními závazky ČR. V tomto smyslu také Český úřad zeměměřičský a katastrální pro ně vydal metodické pokyny,“ uvádí se v důvodové zprávě ministerstva financí doprovázející návrh novely devizového zákona do vlády. V průvodním materiálu se poukazuje také na to, že v rozporu s přístupovou smlouvou je i zákon o privatizaci státní půdy, kde podmínka tříletého trvalého pobytu skrytě zhoršuje podmínky pro farmáře z EU oproti pravidlům, které ČR původně prezentovala při předvstupních jednáních.
Vláda projednávání návrhu novel zmiňovaných zákonů přerušila, protože podle její mluvčí Lucie Orgoníkové v této věci existují rozpory mezi ministry financí a zemědělství. „Kdy by se měl kabinet k tomuto bodu vrátit, nebylo řečeno,“ doplnila mluvčí. Podle Hugo Roldána z tiskového oddělení MZe kabinet odložil projednávání novely devizového zákona s tím, že je nutné ji přepracovat ve smyslu návrhu ministra Zgarby, který pro to získal ve vládě oporu. „Ministr zemědělství zastává stanovisko, že zákon by neměl zasahovat do vyjednaného sedmiletého moratoria a změkčit podmínky pro získávání zemědělské půdy cizinci,“ uvedl Roldán.
Ministr Sobotka přitom chtěl, aby novela prošla sněmovnou ve zrychleném režimu, protože České republice hrozí finanční dopady při případných žalobách jednotlivců o náhradu škody, tak i na základě rozhodnutí soudního dvora Evropského společenství pro rozpor mezi českým a unijním právem.
Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Semináře Jednotná žádost 2023 Liberecký kraj

20.3.2023

Semináře jsou určeny široké zemědělské veřejnosti a předmětem prezentací budou dotační možnosti v agrárním sektoru se zaměřením na tituly administrované v rámci Jednotné žádosti.

» více

Nabídka odběru pivovarského mláta za odvoz

6.3.2023

Pivovarské mláto za odvoz Maloskalský pivovar, Malá Skála

» více

5. - 7. 4. 2023 - Velikonoční slavnosti v Jablonci nad Nisou

22.2.2023

Velikonoční slavnosti v Jablonci nad Nisou, 5. - 7. dubna 2023, 9.00-18.00, Mírové náměstí

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

29.03.
Počasí na den 29.03.
3°C / 7°C

30.03.
Počasí na den 30.03.
5°C / 13°C

31.03.
Počasí na den 31.03.
6°C / 14°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A