Podle EU je ptačí chřipka globální hrozbou

26.10.2005

Vědci zkoumají další vzorky ptáků, kteří zemřeli na ptačí chřipku v Řecku, Bulharsku a Chorvatsku.

 

Na schůzce v Lucemburku ministři přiznali, že existuje potenciální globální hrozba, ale zdůraznili, že dosavadní evropská reakce byla pohotová a efektivní a že se zpracovávají plány, jak bránit dalšímu šíření nemoci. Vyzvali také mezinárodní společenství, aby na řešení této situace spolupracovalo.

 

Podle evropského komisaře pro zdravotnictví Marcose Kypriana samotné zjištění smrtelného kmene viru ptačí chřipky v Rumunsku a Turecku ještě neznamená, že se zvýšilo nebezpečí chřipkové pandemie a dále zdůraznil, že zavlečení nemoci do Evropy nezvyšuje nebezpečí mutace viru, která by umožnila jeho šíření mezi lidmi.

 

Členské země EU by měly vytipovat oblasti hnízdění a odpočinku stěhovavých ptáků a zajistit, aby se nedostali do styku s domácí drůbeží. Státy by si také měly připravit dostatečné množství antivirotik a vakcín pro případ, že by se nemoc rozšířila. Unie doufá, že se jí podaří vakcínu proti smrtícímu kmenu H5N1 vyrobit do zimy.

 

Podle britského ministra zahraničí Jacka Strawa bylo hlavním cílem schůzky uklidnit obyvatele EU. "Každý ví, že zatím se výskyt choroby omezil na úzkou skupinu zvířat v Turecku a v Rumunsku. Jsou tu nepotvrzené zprávy, že i na jednom ostrově v Řecku. Je také známo, že neexistují důkazy o přenesení viru na člověka," prohlásil Straw.

 

Švýcarská farmaceutická společnost Roche mezitím oznámila, že se chystá udělit dalším výrobcům zvláštní licenci na výrobu léku Tamiflu proti ptačí chřipce. Lék nedokáže zabránit nakažení ptačí chřipkou, pouze u lidí už infikovaných zmírňuje průběh onemocnění.

Firma je pod velkým tlakem aby zvýšila produkci léku a umožnila jeho výrobu dalším společnostem. Tchaj-wan už oznámil, že pokud to bude nutné, poruší patent a začne lék vyrábět sám.

 

Opatření proti ptačí chřipce přijímá řada evropských zemí. Moldavsko zakázalo dovoz drůbeže a vajec ze sousedního Rumunska, kde se virus ptačí chřipky vyskytl. Všechna auta přijíždějící do Moldavska musejí projet dezinfekcí. Polsko zakázalo venkovní chov drůbeže a lov volně žijícího ptactva. V Polsku se také nesmí prodávat živá drůbež na trzích, ani se nemohou konat její výstavy – podobně jako v jihoněmeckém Bavorsku. Francie na zastavení viru pro letošek vyčlenila 200 milionů eur.

Zdroj: AgroNavigator

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

01. 06. 2024 - Krajský den koně Libereckého kraj „já mám koně“

16.5.2024

Tradiční akce se pod názvem „Já mám koně“ bude konat po šestnácté a jejím centrem bude opět Tyršův park. Sem se od časných ranních hodin budou sjíždět desítky chovatelů, aby se připravili na slavnostní průvod městem jak s koňmi v kočárových spřeženích, tak „pod sedlem“.

» více

31. 5. 2025 Gastroden 2024

16.5.2024

Gastroden je prezentace žáků škol potravinářských oborů - pekař, řezník-uzenář a kuchař-číšník své dovednosti.

» více

19. 5. 2025 Mezinárodní den včel

16.5.2024

Botanická zahrada v Liberci vás zve na Mezinárodní den včel

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

19.05.
Počasí na den 19.05.
10°C / 20°C

20.05.
Počasí na den 20.05.
11°C / 22°C

21.05.
Počasí na den 21.05.
12°C / 21°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A