Území nechané samovolnému vývoji nebude "bez člověka"

18.11.2005

Vize a Strategie jsou zásadní dokumenty, které vyjadřují představu Ministerstva životního prostředí o směřování ochrany přírody na území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Vize Národního parku Šumava je stručná a zní takto: "Národní park Šumava chrání jedinečnou horskou přírodu v území s atraktivními kulturními rysy, umožňuje nerušený vývoj tohoto území a jeho poznávání. Chce být přátelským místem pro setkávání lidí s divokou přírodní krásou."

 

Dokument zvaný Poslání Národního parku Šumava shrnuje význam Národního parku Šumava na jedné straně textu. Hned úvodu jsou tyto věty: "Národní park Šumava chrání typické ekosystémy středoevropské horské krajiny, zejména lesy, ledovcová jezera, rašeliniště a horské louky včetně všech fází jejich vývoje jako přírodně kulturní dědictví pro současné i budoucí generace. Poskytuje dostatek prostoru pro aktivní ochranu druhové a genetické rozmanitosti a zároveň představuje jedinečnou přírodní laboratoř umožňující sledování přírodních procesů v míře jinde nerealizovatelné. Využití území národního parku k turistice a rekreaci nezhoršující přírodní prostředí je orientováno na prožitek z přírody. Šetrný turismus je zároveň zdrojem příjmů pro místní podnikatele. Osvěta se zaměřuje na zprostředkování cílů národního parku, prezentaci přírodních procesů a zvýšení pochopení pro ochranu přírody a krajiny."

 

Bezzásahovost je nutná

Strategické cíle správy do roku 2010 podtrhují záměr správy udržet NPŠ v prestižní kategorii II podle IUCN, zvýšit povědomí o jedinečnosti území NP a CHKO Šumava v rámci ČR i celé Evropy, nutnost zjednodušení zonace, rozvoje regionu a vymezení kompaktních ploch na území NPŠ k samovolnému vývoji (bez zásahu). Od roku 2006 se počítá s 20 procenty plochy parku. Příroda v NPŠ tedy dostane šanci ukázat, co dovede, když ji necháme být. Přesto území ponechané samovolnému vývoji nebude absolutně "bez člověka". Bude umožňovat až šest druhů lidské činnosti: protipožární ochranu, údržbu sítě stezek a údržbu staveb, redukci vybraných druhů zvěře, citlivou likvidaci nepůvodních invazních druhů, mechanickou ochranu listnáčů a jedle a revitalizaci vodního režimu, např. rašelinišť. Oblast prvních zón nebude pro turisty zakázaná země. Stezky se v těchto oblastech rušit nebudou, bude navíc vytvořena nabídka tzv. zážitkových a vyhlídkových tras. Všechny typy lokalit parku budou přístupné pro měkkou turistiku a pro poznání přírody.

 

"Nejsou třetí cesty, zvláště ne v ochraně přírody," řekl ředitel správy NP a CHKOŠ Alois Pavlíčko. "Jedna cesta je do přírody zasahovat a vytvářet les pro produkci dřeva, druhá je nezasahovat tak jako ve všech renomovaných národních parcích světa. Na dvou třetinách šumavského parku bude přírodní procesy nadále ovlivňovat člověk, na jedné třetině si bude rozhodovat sama příroda."

 

Bezzásahová území budou ležet výhradně v první zóně ochrany přírody a od ostatních celků budou oddělena tzv. pufrační

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

03.05.
Počasí na den 03.05.
13°C / 20°C

04.05.
Počasí na den 04.05.
10°C / 20°C

05.05.
Počasí na den 05.05.
10°C / 21°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A