Management bezpečnosti potravin

30.11.2005

Pro stále se zvyšující mezinárodní obchod s potravinami je nezbytné, aby existovala shoda v postupech kontroly bezpečnosti potravin. Světová obchodní organizace (WTO) je hlavní silou podporující koncepci “ekvivalence” zavedené v Dohodě WTO o sanitárních a fytosanitárních (SPS) opatřeních (WTO, 1995). Na základě této dohody musí členský stát WTO akceptovat sanitární opatření jiných členů jako ekvivalent svých vlastních opatření, čímž se zajistí stejná úroveň ochrany.

V roce 2003 Komise Codex Alimentarius (CAC) schválila směrnice pro posuzování ekvivalence sanitárních opatření spojených se systémy inspekce a certifikace potravin.

V roce 2002 FAO a WHO uspořádaly v Kielu společnou konzultační schůzku, na které se jednalo o zásadách (principech) a postupech týkajících se začlenění posuzování mikrobiologických rizik do vývoje standardů bezpečnosti potravin, směrnic a souvisejících textů. Během této konzultace se podrobně diskutovalo o koncepcích jako “přiměřená úroveň ochrany” a “cíle bezpečnosti potravin”. Codex Alimentarius navrhuje směrnice pro management mikrobiologického rizika a očekává se, že v nich budou uvedené koncepce stanoveny.

Během posledních let se dosáhlo velkého pokroku při zavádění postupů zlepšování managementu mikrobiologické bezpečnosti potravin. ILSI (Mezinárodní institut pro vědy o životě) a ICMSF (Mezinárodní komise pro mikrobiologické specifikace potravin) sehrály významnou úlohu v tomto procesu. ICMSF publikoval materiál, ve kterém se diskutuje o zavedení FSOs (Food Safety Objectives, cílů bezpečnosti potravin) do managementu bezpečnosti potravin jako prostředku k převedení “rizika” do definovatelných cílů funkčních systémů managementu bezpečnosti potravin. ICMSF současně poskytl pro ilustraci řadu pracovních příkladů.

ILSI Europe publikoval v roce 1998 zprávu o prostředcích managementu bezpečnosti potravin, která zahrnovala použití HACCP. Validace a verifikace HACCP byla předmětem další zprávy ILSI Europe publikované v roce 1999. V roce 1993 ILSI Europe organizoval workshop na téma “Minimální infekční dávka”, v roce 1995 na téma “Posuzování mikrobiologického rizika”.

Ve dnech 9.–11. dubna 2003 se konal v Marseille společný workshop ILSI Europe/ICMSF pod názvem “Dopad cílů bezpečnosti potravin na management mikrobiologické bezpečnosti potravin”, na kterém se diskutovalo o potenciálním vlivu nové koncepce FSO na existující postupy managementu mikrobiologické bezpečnosti potravin.

V Příloze 1 je uvedena souhrnná zpráva z tohoto workshopu. V příloze 2 pak referáty, které byly prezentovány na workshopu a které byly otištěny v časopise Food Control 16, 2005, č. 9.


Příloha 1: Cíle bezpečnosti potravin – úloha v managementu mikrobiologické bezpečnosti potravin (souhrnná zpráva) [pdf ; 470392 bytů]
Příloha 2:
Dopad cílů bezpečnosti potravin na management mikrobiologické bezpečnosti potravin [pdf ; 3443256 bytů]

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Na krajském úřadu zavládne sváteční atmosféra. Blíží se Adventní farmářský trh

28.11.2024

Vestibul Krajského úřadu Libereckého kraje zaplní 4. prosince od 9 do 15 hodin regionální výrobci. Pro zájemce připravili pochutiny, které mohou posloužit jako vánoční dárek. Většina producentů, kteří se akce zúčastní, jsou oceněni prestižními značkami Regionální potravina Libereckého kraje a Výrobek roku Libereckého kraje.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

03.12.
Počasí na den 03.12.
0°C / 4°C

04.12.
Počasí na den 04.12.
0°C / 4°C

05.12.
Počasí na den 05.12.
-2°C / 3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A