ČR je čtvrtá v péči o životní prostředí, loni 92

31.1.2006

Vynikající pozice Česka je podle ministerstva životního prostředí ale pouze výsledkem výběru příznivých indikátorů, loni v podobném srovnání skončilo Česko na 92. místě.

 

Na prvním místě letošního indexu je Nový Zéland, následuje Švédsko, Finsko, Česko a Velká Británie. Slovensko je 25. Na posledních místech jsou Mali, Mauritánie, Čad a Niger.

 

Česká republika dosáhla podle indexu svých nejlepších výsledků v kategorii dat zahrnujících péči a využití vodních zdrojů a produktivní využití přírodních zdrojů. Nejslabší její kategorií je udržitelnost energetiky, po níž následují kvalita ovzduší a biodiverzita.

 

"Umístění České republiky je především shoda okolností - záleží totiž na tom, jaké indikátory tvůrci žebříčku zvolí. Vloni se v obdobném žebříčku před davoským fórem ČR umístila na 92. místě, ze zemí EU už na tom byly hůř jen Polsko a Belgie. Byly ale používány jiné skupiny indikátorů, letos je jejich výběr výrazně užší," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. V analýze podle ní chybí oblasti, kde má Česko výrazné problémy - například produkce odpadů, recyklace, zdravotní stav lesů, eroze půdy.

 

Dobrá pozice Česka je podle mluvčí dána tím, že za klíčový indikátor je považováno takzvané environmentální zdraví, které zahrnuje například připojení domácností k sanitárním službám a pitné vodě. "Ve zprávě se ale například tvrdí, že v Česku žádná domácnost netopí pevnými palivy - stačí se přitom podívat na jakoukoli českou vesnici," uvedla Šůlová k výsledkům hodnocení.

 

Slovensko má nejvyšší body za péči o vodní zdroje, nejhůře je na tom v ukazateli biodiverzity. Následuje produktivní využití přírodních zdrojů, udržitelná energetika a kvalita vzduchu.

 

Vědci srovnávali řadu parametrů od emisí škodlivých plynů, přes ochranu přírodních parků, kvalitu vzduchu po kvalitu vody. Vzhledem k tomu, že zjistili značné rozdíly u zemí s podobným "ekologickým dědictvím", vyvozují, že v tomto oboru má kritický význam dobrá správa věcí veřejných, i když nevylučují ani jiné vlivy.

 

"Země na vrcholu žebříčku - Nový Zéland, Švédsko, Finsko, Česká republika a Spojené království - všechny dávají významné zdroje a úsilí na ochranu životního prostředí a výsledkem je velký výkon ve všech kategoriích," uvádějí autoři indexu.

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Prodej brambor - odrůda Antonie

19.11.2020

ÚKZÚZ Chrastava prodává brambory odrůda Antonie. Cena 10 Kč /kg

» více

Platnost osvědčení o odborné způsobilosti po dobu trvání krizového opatření v rámci vyhlášeného nouzového stavu

1.10.2020

sděluje tímto ÚKZÚZ přístup k platnostem osvědčení o odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin.

» více

Materiál na roušky

1.10.2020

Materiál je již nastříhaný -rozměr obdélníkui 27x 42 cm, a připravený k ušití dvojité kapsy více zde

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

14.01.
Počasí na den 14.01.
-4°C / -2°C

15.01.
Počasí na den 15.01.
-6°C / -2°C

16.01.
Počasí na den 16.01.
-8°C / -3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A