ČR je čtvrtá v péči o životní prostředí, loni 92

31.1.2006

Vynikající pozice Česka je podle ministerstva životního prostředí ale pouze výsledkem výběru příznivých indikátorů, loni v podobném srovnání skončilo Česko na 92. místě.

 

Na prvním místě letošního indexu je Nový Zéland, následuje Švédsko, Finsko, Česko a Velká Británie. Slovensko je 25. Na posledních místech jsou Mali, Mauritánie, Čad a Niger.

 

Česká republika dosáhla podle indexu svých nejlepších výsledků v kategorii dat zahrnujících péči a využití vodních zdrojů a produktivní využití přírodních zdrojů. Nejslabší její kategorií je udržitelnost energetiky, po níž následují kvalita ovzduší a biodiverzita.

 

"Umístění České republiky je především shoda okolností - záleží totiž na tom, jaké indikátory tvůrci žebříčku zvolí. Vloni se v obdobném žebříčku před davoským fórem ČR umístila na 92. místě, ze zemí EU už na tom byly hůř jen Polsko a Belgie. Byly ale používány jiné skupiny indikátorů, letos je jejich výběr výrazně užší," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. V analýze podle ní chybí oblasti, kde má Česko výrazné problémy - například produkce odpadů, recyklace, zdravotní stav lesů, eroze půdy.

 

Dobrá pozice Česka je podle mluvčí dána tím, že za klíčový indikátor je považováno takzvané environmentální zdraví, které zahrnuje například připojení domácností k sanitárním službám a pitné vodě. "Ve zprávě se ale například tvrdí, že v Česku žádná domácnost netopí pevnými palivy - stačí se přitom podívat na jakoukoli českou vesnici," uvedla Šůlová k výsledkům hodnocení.

 

Slovensko má nejvyšší body za péči o vodní zdroje, nejhůře je na tom v ukazateli biodiverzity. Následuje produktivní využití přírodních zdrojů, udržitelná energetika a kvalita vzduchu.

 

Vědci srovnávali řadu parametrů od emisí škodlivých plynů, přes ochranu přírodních parků, kvalitu vzduchu po kvalitu vody. Vzhledem k tomu, že zjistili značné rozdíly u zemí s podobným "ekologickým dědictvím", vyvozují, že v tomto oboru má kritický význam dobrá správa věcí veřejných, i když nevylučují ani jiné vlivy.

 

"Země na vrcholu žebříčku - Nový Zéland, Švédsko, Finsko, Česká republika a Spojené království - všechny dávají významné zdroje a úsilí na ochranu životního prostředí a výsledkem je velký výkon ve všech kategoriích," uvádějí autoři indexu.

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

2. výzva dotačního programu AGRICOVID POTRAVINÁŘSTVÍ

8.4.2021

Příjem žádostí o dotaci probíhá od 15. března 2021 do 30. dubna 2021

» více

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

5.3.2021

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

16.04.
Počasí na den 16.04.
1°C / 6°C

17.04.
Počasí na den 17.04.
2°C / 8°C

18.04.
Počasí na den 18.04.
3°C / 10°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A