Předpověď vývoje masného průmyslu v rozšířené Evropské unii

5.10.2005

Po krizi způsobené BSE produkce hovězího masa opět vzrostla.
V nejbližších pěti letech se očekává, že produkce prasat a drůbeže i jejich spotřeba vzroste a výroba masných produktů se bude pohybovat na trhu mezi starými a novými zeměmi Unie. Dále se odhaduje, že výroba ovčího a kozího masa i jeho spotřeba bude na ústupu. Přese všechno se dá očekávat, že od roku 2004, kdy byla spotřeba 87,4 kg/osobu, dojde v roce 2011 ke zvýšení na 91 kg/obyvatele, s podílem 50 % vepřového, které je nejoblíbenějším masem v Evropské unii, následovaný drůbežím masem s podílem 26 %, které předstihlo hovězí a telecí maso.
Efekty rozšíření Evropské unie
Při bližším pohledu na Evropskou unii rozšířenou o deset nových členů se pozoruje  nynější  působení nových členů na masném trhu, kde se výrobci pohybují ve větším ekonomickém bloku podle pravidel, která se bedlivě soustředí na bezpečnost potravin. Z tohoto pohledu se situace v přistoupivších státech jeví jako velmi pozitivní. Využívají se stávající příležitosti k působení na vlastním trhu, ale i aktivita na trzích v ostatních členských zemích. Většina z nových zemí je schopna expandovat a využít jak dovozu, tak i vývozu. Žádný z nováčků nepůsobí jako nestabilní nebo neschopný. Ukazuje se, že noví členové Evropské unie jsou pozitivním faktorem při integraci na společném evropském trhu. Tržní ceny masa vykazují podobné trendy, které se dají obecně pozorovat v původních členských zemích Evropské unie. Ceny dobytka v nových státech zatím stále vzrůstají. Mezi velkými zemědělskými producenty se v Polsku rostou ceny celkem zvolna, zatímco maďarské ceny zůstávají více méně nízké nebo nestálé. České a slovenské  ceny se vyvíjejí hladce, ale rostou méně než v ostatních zemích.
Situace v nových členských zemích je celkem různorodá. V mnoha zemích je konsolidovaná a koncentrovaná na přímý vzrůst domácích investic.
Nezdá se, že by spotřeba masa ve střední Evropě byla značně ovlivněna rozšířením Evropské unie. V současné době má zatím pouze omezený počet výrobců z velkého množství evropských zemí zkušenosti s vysokým nárůstem cen.

MEAT international, 15, 2005, č. 5, s. 13-22

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Semináře Jednotná žádost 2023 Liberecký kraj

20.3.2023

Semináře jsou určeny široké zemědělské veřejnosti a předmětem prezentací budou dotační možnosti v agrárním sektoru se zaměřením na tituly administrované v rámci Jednotné žádosti.

» více

Nabídka odběru pivovarského mláta za odvoz

6.3.2023

Pivovarské mláto za odvoz Maloskalský pivovar, Malá Skála

» více

5. - 7. 4. 2023 - Velikonoční slavnosti v Jablonci nad Nisou

22.2.2023

Velikonoční slavnosti v Jablonci nad Nisou, 5. - 7. dubna 2023, 9.00-18.00, Mírové náměstí

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.03.
Počasí na den 21.03.
5°C / 14°C

22.03.
Počasí na den 22.03.
6°C / 16°C

23.03.
Počasí na den 23.03.
6°C / 15°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A