Předpověď vývoje masného průmyslu v rozšířené Evropské unii

5.10.2005

Po krizi způsobené BSE produkce hovězího masa opět vzrostla.
V nejbližších pěti letech se očekává, že produkce prasat a drůbeže i jejich spotřeba vzroste a výroba masných produktů se bude pohybovat na trhu mezi starými a novými zeměmi Unie. Dále se odhaduje, že výroba ovčího a kozího masa i jeho spotřeba bude na ústupu. Přese všechno se dá očekávat, že od roku 2004, kdy byla spotřeba 87,4 kg/osobu, dojde v roce 2011 ke zvýšení na 91 kg/obyvatele, s podílem 50 % vepřového, které je nejoblíbenějším masem v Evropské unii, následovaný drůbežím masem s podílem 26 %, které předstihlo hovězí a telecí maso.
Efekty rozšíření Evropské unie
Při bližším pohledu na Evropskou unii rozšířenou o deset nových členů se pozoruje  nynější  působení nových členů na masném trhu, kde se výrobci pohybují ve větším ekonomickém bloku podle pravidel, která se bedlivě soustředí na bezpečnost potravin. Z tohoto pohledu se situace v přistoupivších státech jeví jako velmi pozitivní. Využívají se stávající příležitosti k působení na vlastním trhu, ale i aktivita na trzích v ostatních členských zemích. Většina z nových zemí je schopna expandovat a využít jak dovozu, tak i vývozu. Žádný z nováčků nepůsobí jako nestabilní nebo neschopný. Ukazuje se, že noví členové Evropské unie jsou pozitivním faktorem při integraci na společném evropském trhu. Tržní ceny masa vykazují podobné trendy, které se dají obecně pozorovat v původních členských zemích Evropské unie. Ceny dobytka v nových státech zatím stále vzrůstají. Mezi velkými zemědělskými producenty se v Polsku rostou ceny celkem zvolna, zatímco maďarské ceny zůstávají více méně nízké nebo nestálé. České a slovenské  ceny se vyvíjejí hladce, ale rostou méně než v ostatních zemích.
Situace v nových členských zemích je celkem různorodá. V mnoha zemích je konsolidovaná a koncentrovaná na přímý vzrůst domácích investic.
Nezdá se, že by spotřeba masa ve střední Evropě byla značně ovlivněna rozšířením Evropské unie. V současné době má zatím pouze omezený počet výrobců z velkého množství evropských zemí zkušenosti s vysokým nárůstem cen.

MEAT international, 15, 2005, č. 5, s. 13-22

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

2. výzva dotačního programu AGRICOVID POTRAVINÁŘSTVÍ

8.4.2021

Příjem žádostí o dotaci probíhá od 15. března 2021 do 30. dubna 2021

» více

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

5.3.2021

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

13.04.
Počasí na den 13.04.
0°C / 4°C

14.04.
Počasí na den 14.04.
0°C / 4°C

15.04.
Počasí na den 15.04.
-1°C / 4°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A