Vliv dvouetapového odstavu na chování telat

26.10.2005

Krávy a telata se opakovaně ozývají a tráví více času chůzí a méně času příjmem krmiva a odpočinkem. Tradiční způsob odstavu působí nepříznivě na pocit pohody matek a telat masného skotu.
Oddělení telat od krav do přilehlého kotce nebo na přilehlou pastvinu  na dohled tak, aby se vzájemně mohly slyšet a vidět omezuje vzájemné  volání a dobu strávenou chůzí, zvyšuje čas strávený příjmem krmiva a přírůstek hmotnosti u telat.
Nedávno byl v odborné literatuře popsán nový postup odstavu telat ve dvou stadiích, který vylučuje poruchy chování ještě více než oddělení telat do přilehlých kotců. Postup spočívá v zamezení sání telat před jejich oddělením od matek aplikací umělohmotné nosní klapky, která brání telatům v sání, ale nepřekáží  při pasení, příjmu krmiva  a vody.
J. Anim. Sci.,  83, 2005, č. 9, s. 2205-2214
Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Semináře Jednotná žádost 2023 Liberecký kraj

20.3.2023

Semináře jsou určeny široké zemědělské veřejnosti a předmětem prezentací budou dotační možnosti v agrárním sektoru se zaměřením na tituly administrované v rámci Jednotné žádosti.

» více

Nabídka odběru pivovarského mláta za odvoz

6.3.2023

Pivovarské mláto za odvoz Maloskalský pivovar, Malá Skála

» více

5. - 7. 4. 2023 - Velikonoční slavnosti v Jablonci nad Nisou

22.2.2023

Velikonoční slavnosti v Jablonci nad Nisou, 5. - 7. dubna 2023, 9.00-18.00, Mírové náměstí

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

29.03.
Počasí na den 29.03.
3°C / 7°C

30.03.
Počasí na den 30.03.
5°C / 13°C

31.03.
Počasí na den 31.03.
6°C / 14°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A