Hořčice „Caliente“ - zelené hnojení i biofumigant

13.12.2005

Když jde o háďátka a některé choroby rostlin. Slovo, které znamená „hot“ se ve Španělsku řekne „caliente“ a současný výzkum ukazuje, že kříženec hořčice jménem Caliente 119 může působit jako biologický způsob ochrany rostlin proti háďátkům a chorobám.

     Odrůda Caliente 119 byla vytvořena křížením hořčice sareptské (Brassica juncea) a hořčice bílé (Sinapis alba). Pomáhá zachycovat a udržovat dusík v půdě. Hořčice sareptská (Brassica juncea) produkuje glukosinoláty a hořčice bílá (Sinapis alba) produkuje enzym zvaný myrosináza. Tyto dvě rostliny jsou pěstovány jako krycí plodiny, jsou sečeny, aby se macerovaly jejich buňky a pak jsou zapravovány do půdy, kde se smísí, aby vytvořily aktivní látku izothiokyanát.

     Tak proč se trápit s krycí plodinou Caliente? Existuje několik důvodů včetně toho, jak ušetřit peníze, potlačit háďátka a plevely a zlepšovat fyzikální vlastnosti ornice.

     Pěstování hořčice Caliente jako krycí plodiny není úplně jednoduché. Výsevek by měl být cca 22,4 kg/ha. Při pěstování v pokusech se nejlepší reakce vyskytla při aplikaci aspoň 56 kg dusíku na ha. Dobré porosty by měly být zakládány při použití obilního secího stroje nebo setí na široko. Jistý pěstitel ve východním Tennessee sil na široko výsevek 22,4 kg/ha, aplikoval 112 kg dusíku na ha v polovině dubna a za šest týdnů sekal porost při výšce rostlin 90 cm.

     Když byla hořčice Caliente byla hnojena 56 kg dusíku na ha v Monterey County  v Kanadě, pěstitelé znovu získali 246 – 291 kg dusíku na ha. Výhodou u hořčice je to, že uvolňuje rezervní dusík poněkud rychleji při srovnání s krycími zrninami. 

     Hořčice jako krycí plodina může být seta vždy, když teplota půdy je vyšší než 4,5 ºC, ale pěstitel by se měl vyvarovat velmi chladných období, protože tato plodina má pomalejší rychlost růstu a může být zlikvidována nízkými teplotami (nižší než – 6,5 ºC). Když semeno dozraje do optimální tvrdosti, může se vysemenit a stát se plevelem. Během teplejší sezóny může přejít z květu do tvrdého semene ve dvou týdnech, proto musí pěstitelé věnovat péči tomu, aby posekali a zaorali tuto krycí plodinu ještě před vytvořením tvrdého semene.

     Je nutné dostatečně zdůraznit potřebu správného množství dusíku, aby se stimuloval růst a velká produkce biomasy. Dalším bodem, který je třeba objasnit, je způsob sekání, který  dokonale zmaceruje plodinu a rozruší co možná nejvíc buněk, které uvolní  biofumiganty. Nakonec musí pěstitelé dokonale zapravit rostlinný materiál do vlhké půdy pro dobré fumigační působení.

<

Zdroj: AgroNavigator
Autor: Agronavigátor

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

06. 07. 2024 - Setkání chovatelů poštovních holubů a včelařů

5.6.2024

Zveme vás na Setkání chovatelů poštovních holubů a včelařů, které se koná 6. 07. 2024 od 9:00 do 12:00 v táborové základně č.p. 1977 v Jindřichovicích pod Smrkem

» více

05. 07. 2024 - Den otevřených dveří – Včelí farma Smržov

5.6.2024

Den otevřených dveří na Včelí farmě Smržov u Českého Dubu se bude konat 5.7.2024 od 9:30. Místo konání akce: Včelnice Včelí farmy Smržov, Poblíž Smržov č.p. 60 a 61, Český Dub (cca 100 m)

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

20.06.
Počasí na den 20.06.
15°C / 27°C

21.06.
Počasí na den 21.06.
17°C / 30°C

22.06.
Počasí na den 22.06.
12°C / 24°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A