Ptačí chřipka v Turecku a nebezpečí pro ČR

10.1.2006

Nebezpečí pro chovy drůbeže v České republice nebo ohrožení zdraví  obyvatel v ČR lze považovat za poplašnou zprávu. Ani v případě Turecka se nejedná o  pandemii, dosud nedošlo k přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka.
Státní veterinární správa ČR mezinárodní situaci pečlivě monitoruje a  jakýkoli podezřelý úhyn většího množství volně žijících ptáků je zaznamenáván a  ptáci jsou vyšetřováni. Dosud však na území  ČR žádný nemocný pták nebyl zjištěn a nebylo ani vysloveno podezření. Na  zasedání odborníků v Bruselu 9.1.06  bylo konstatováno, že na území EU se nevyskytl případ výskytu vysoce patogenního viru H5N1. Případ v Británii se týkal nemocného dovezeného papouška, který byl v karanténě. Nebyl potvrzen přenos ptačí chřipky tažnými ptáky.
Je potřeba připomenout, že k nakažení člověka v místech, kde se ptačí chřipka vyskytne může dojít, ale jedině přímým kontaktem s nemocnými ptáky – drůbeží, především  při manipulaci s nimi, s jejich peřím, při kuchání, kontaktu s podestýlkou a trusem. Podle zkušeností jsou   nejcitlivějšími skupinami obyvatel děti a starší osoby. Při hodnocení situace je však  potřeba vzít v úvahu místní životní styl a způsob chovu drůbeže.
Je nutné vzít v úvahu, že při kuchyňské úpravě se při teplotě minimálně 70 °C případně kolem 100 °C, virus destruuje. Je potřeba připomenout, že v ČR  neexistuje možnost kontaktu s ptákem  nakaženým aviární influenzou. V ČR nebyl dosud diagnostikován ani jeden případ nízko, ani  vysoce patogenní ptačí chřipky.
SVS ČR, 10.01.06

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

13. – 14. 10. 2021 Jizerský dřevorubec

1.10.2021

Žáci lesnických škol soutěží v práci s motorovou pilou.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

17.10.
Počasí na den 17.10.
2°C / 12°C

18.10.
Počasí na den 18.10.
3°C / 13°C

19.10.
Počasí na den 19.10.
5°C / 15°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A