Ptačí chřipka v Turecku a nebezpečí pro ČR

10.1.2006

Nebezpečí pro chovy drůbeže v České republice nebo ohrožení zdraví  obyvatel v ČR lze považovat za poplašnou zprávu. Ani v případě Turecka se nejedná o  pandemii, dosud nedošlo k přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka.
Státní veterinární správa ČR mezinárodní situaci pečlivě monitoruje a  jakýkoli podezřelý úhyn většího množství volně žijících ptáků je zaznamenáván a  ptáci jsou vyšetřováni. Dosud však na území  ČR žádný nemocný pták nebyl zjištěn a nebylo ani vysloveno podezření. Na  zasedání odborníků v Bruselu 9.1.06  bylo konstatováno, že na území EU se nevyskytl případ výskytu vysoce patogenního viru H5N1. Případ v Británii se týkal nemocného dovezeného papouška, který byl v karanténě. Nebyl potvrzen přenos ptačí chřipky tažnými ptáky.
Je potřeba připomenout, že k nakažení člověka v místech, kde se ptačí chřipka vyskytne může dojít, ale jedině přímým kontaktem s nemocnými ptáky – drůbeží, především  při manipulaci s nimi, s jejich peřím, při kuchání, kontaktu s podestýlkou a trusem. Podle zkušeností jsou   nejcitlivějšími skupinami obyvatel děti a starší osoby. Při hodnocení situace je však  potřeba vzít v úvahu místní životní styl a způsob chovu drůbeže.
Je nutné vzít v úvahu, že při kuchyňské úpravě se při teplotě minimálně 70 °C případně kolem 100 °C, virus destruuje. Je potřeba připomenout, že v ČR  neexistuje možnost kontaktu s ptákem  nakaženým aviární influenzou. V ČR nebyl dosud diagnostikován ani jeden případ nízko, ani  vysoce patogenní ptačí chřipky.
SVS ČR, 10.01.06

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

2. výzva dotačního programu AGRICOVID POTRAVINÁŘSTVÍ

8.4.2021

Příjem žádostí o dotaci probíhá od 15. března 2021 do 30. dubna 2021

» více

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

5.3.2021

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

16.04.
Počasí na den 16.04.
1°C / 6°C

17.04.
Počasí na den 17.04.
2°C / 8°C

18.04.
Počasí na den 18.04.
3°C / 10°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A