Nové syrovátkové výrobky

31.1.2006

Syrovátkové nápoje jsou neopomenutelným artiklem všech světových potravinářských veletrhů. Rakouská společnost Tirol Milch nabízí komplexní sortiment výrobků využívajících syrováku a její funkční vlastnosti. Původním výrobkem této firmy, který je na trhu asi 20 let,  je „Latella“ - nápoj ze syrovátky a ovocné šťávy označovaný jako zdroj osvěžení pro každého, kdo se chce stravovat zdravě. Současné výrobky: „Latella plus“ obsahuje meduňku a žen-šen, „Latella fresh“ obsahuje čaj, syrovátku a ovocnou složku, novinka „Latella l.i.f.e.“ údajně svým složením zaručuje jen pomalé zvyšování a klesání hladiny cukru v krvi, což má spotřebiteli pomoci k déle trvajícímu pocitu sytosti. Navíc u posledně jmenovaného výrobku nižší uvolňování inzulinu zpomaluje proces ukládání tuku v těle a pomáhá spalovat uložený tuk, takže nápoj přispívá ke zdravějšímu metabolismu a lepší možnosti regulovat hmotnost.

Podle americké společnosti Dairy Management Inc.TM (DMI) vykazuje syrovátka některé výjimečné zdravotní účinky. Vyšší denní příjem vysoce kvalitních bílkovin a jejich aminokyselinové složení (především vysoké množství leucinu) pomáhá chránit libovou svalovinu při redukčních dietách a způsobuje efektivnější spalování tuků než dieta s pouhým snížením kalorií, při níž je snížen i příjem bílkovin. Dřívější studie ukazují, že syrovátková bílkovina má vliv  na snižování krevního tlaku, a také se zdá, že chrání před infekcemi a viry. Vysoká kvalita syrovátkové bílkoviny je dána tím, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny v proporcích potřebných pro zdraví organismu. Mimořádně vysoká je biologická hodnota syrovátkové bílkoviny (využitelnost lidským organismem), která činí 104 (základem je hodnota 100 u vaječné bílkoviny; zatímco sojová bílkovina má 74 a pšeničná 54).

Dairy Foods, 2005, č. 12, s. 56

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

02. 06. 2024. - Chov matek

16.5.2024

Praktický seminář na Včelí farmě ve Smržově . Vrcholem včelařské práce je chov matek a s ním souvisí i tvorba oddělků

» více

01. 06. 2024 - Krajský den koně Libereckého kraj „já mám koně“

16.5.2024

Tradiční akce se pod názvem „Já mám koně“ bude konat po šestnácté a jejím centrem bude opět Tyršův park. Sem se od časných ranních hodin budou sjíždět desítky chovatelů, aby se připravili na slavnostní průvod městem jak s koňmi v kočárových spřeženích, tak „pod sedlem“.

» více

31. 5. 2025 Gastroden 2024

16.5.2024

Gastroden je prezentace žáků škol potravinářských oborů - pekař, řezník-uzenář a kuchař-číšník své dovednosti.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

22.05.
Počasí na den 22.05.
11°C / 18°C

23.05.
Počasí na den 23.05.
11°C / 20°C

24.05.
Počasí na den 24.05.
12°C / 21°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A