Psárku polní eliminovat ještě na podzim
14.10.2009
Při aplikaci půdních herbicidů proti psárce na jílovitých půdách často není dosaženo 100% účinku, zvláště pokud rostliny vzcházejí z hlubších vrstev půdy. K regulaci této vytrvalé trávy by se pokud možno mělo přistoupit ještě na konci podzimu. Optimální termín aplikace nastává ve fázi, kdy jsou vyvinuty minimálně dva a půl listu.
Přednost podzimní aplikace spočívá v tom, že ještě malé rostliny mohou být v tomto období podstatně lépe zasaženy než etablované odnožující rostliny na jaře. Velké rostliny jsou schopné účinnou látku v krátké době odbourat a aplikaci tak přežít.
Za podmínek na konci podzimu až do zimy velmi dobře fungují herbicidy Axial a Topik, které lze aplikovat i při teplotách těsně nad bodem mrazu. Topik je vysoce účinný a velmi dobře hodnocený produkt do pšenice, žita a tritikale. Do ječmene je k dispozici Axial.
Vzhledem k tomu, že tyto herbicidy působí výhradně přes listy, je zapotřebí dosáhnout dobré smáčivosti. Listy musí být suché a je důležité zajistit aplikaci jemnými kapkami. Na stanovištích, kde není zaručena vysoká účinnost Topiku, je v porostech pšenice potřeba zvolit jinou strategii. Vytrvalé trávy lze nejjistěji likvidovat časně na jaře herbicidem Atlantis v dávce 400 až 500 g/ha.
Top Agrar, 2009, č. 10, s. 56–57
Zdroj: Agronavigáror,
Autor: redakce APIC
Regionální potravina

Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko

Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován


Novinky
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
» více
Sledujte TV APIC

Počasí
28.04.

6°C / 17°C
29.04.

7°C / 18°C
30.04.

10°C / 22°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A