Výzkum ječmene jako potenciálního zdroje proteinů v krmivech

1.7.2010

 Miliony tun sleďů a jiných malých ryb jsou každým rokem vylovovány z oceánů a využívány pro výrobu krmiv pro ryby, drůbež a prasata. Celkové množství ryb vylovených pro rybí moučku se za posledních 20 let nezměnilo, ale poptávka se prudce zvýšila. Tento tlak je některými lidmi považován za předzvěst ekologických problémů a vyšších nákladů na krmiva. Proto probíhá výzkum alternativních složek krmiv.

     Vědci americké výzkumné organizace ARS (Agricultural Research Service) vedení fyziologem ryb Rickem Barrowsem, se pouštějí do tohoto problému z mnoha hledisek, jedním z nich je využívat protein ječmene jako hlavní složku v krmivech. Výzkumníci z výzkumné jednotky Small Grains and Potato Germplasm Unit v Aberdeen ve státě Idaho zkoumají geny ječmene, aby zlepšili výnos proteinu zrna a nutriční složení a vyvíjení způsobů, jak koncentrovat tento protein. Ve výzkumné jednotce pokusné stanice Hagerman Fish Culture Experiment Station university v Idahu, genetik Ken Overturf identifikuje geny u pstruha, které mohou umožnit rybě, aby lépe využívala krmivo bez rybí moučky.
     Tento výzkumný tým sleduje několik přístupů, jak zvýšit využívání ječného proteinu v akvakrmivech. Jedním z nich je produkovat vysoce hodnotný koprodukt - betaglukan pro výživářský průmysl pro lidi a přitom produkovat také ječný protein pro ryby. Genetik Gongshe Hu vyselektoval odrůdy, které budou mít výnosově vyšší úroveň betaglukanu a rovněž proteinu.
     Další přístup je koncentrovat protein ve standardním polním ječmeni do formy využitelné v akvakulturních krmivech. Keshun Liu, chemik z Aberdeen, hodnotí jak mokré tak suché frakcionační metody koncentrování proteinu. Výzkumníci s kooperativním výzkumem a vývojovým smluvním partnerem Montana Microbial Products (MMP) v Butte ve státě Montana přihlásili patent nové enzymatické metody, která koncentruje ječný protein a produkuje surovinu pro další hodnotnou komoditu – etanol.
     Tento proces poskytl složku s vysokým obsahem proteinu, která může nahrazovat jiné, dražší proteinové zdroje.
     Výzkumníci prováděli krmné pokusy, aby určili stravitelnost makroživin a aminokyselin v ječném proteinovém koncentrátu. Údaje z těchto pokusů jim umožnily formulovat krmiva pro pstruhy s různými úrovněmi ječného proteinového koncentrátu a úspěšně nahradili  proteinový koncentrát jak rybí moučky, tak sóji.
     V současnosti neexistuje žádná komercializace ječného proteinového koncentrátu, ale MMP vytváří průzkumová množství pro krmné studie u pstruha, lososa a dalších druhů. MMP  si představuje, že koncentrát se bude prodávat za 700 - 1200 $ za tunu. Protože rybí moučka stojí cca 1200 $ za tunu a rybí olej cca 2200 $ dolarů za tunu, projektované ceny ječného proteinového koncentrátu vycházejí ze srovnání příznivě.
     Krmivo je součástí komplexní souhry genetiků, výživářů a ekonomů. Výzkumníci věří, že ječný proteinový koncentrát může dokonale nahradit rybí moučku, když budou doplněny další nezbytné živiny. Budou také zkoumat oves jako další alternativu krmiv pro ryby.
Agricultural Research, vol. 58, 2010, č. 2, s. 11
Zdroj: Agronavigátor
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

01. 06. 2024 - Krajský den koně Libereckého kraj „já mám koně“

16.5.2024

Tradiční akce se pod názvem „Já mám koně“ bude konat po šestnácté a jejím centrem bude opět Tyršův park. Sem se od časných ranních hodin budou sjíždět desítky chovatelů, aby se připravili na slavnostní průvod městem jak s koňmi v kočárových spřeženích, tak „pod sedlem“.

» více

31. 5. 2025 Gastroden 2024

16.5.2024

Gastroden je prezentace žáků škol potravinářských oborů - pekař, řezník-uzenář a kuchař-číšník své dovednosti.

» více

19. 5. 2025 Mezinárodní den včel

16.5.2024

Botanická zahrada v Liberci vás zve na Mezinárodní den včel

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

17.05.
Počasí na den 17.05.
10°C / 17°C

18.05.
Počasí na den 18.05.
11°C / 19°C

19.05.
Počasí na den 19.05.
9°C / 19°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A