Nákup konzumních brambor, čerstvého ovoce a čerstvé zeleniny na veřejných tržištích v době nízkých teplot,

16.1.2012

Musí však být mimo jiné splněna základní podmínka, a to, že výrobky nesmí být poškozeny nízkými teplotami nebo mrazem. Pokud vznikne takovéto porušení jakosti, nesmí být produkty uváděny do oběhu, protože vznikne jejich nevratné, trvalé poškození. Je tedy plně v rukách podnikatelů jaké podmínky při prodeji vytvoří, aby své výrobky dostatečně ochránili.

V současném zimním období (v nastávajících nízkých teplotách) a větší poptávce po potravinách s vyšším přirozeným obsahem vitamínů je na místě i nemalá pozornost při nákupu čerstvého ovoce a čerstvé zeleniny. Kromě celoročně objevujících se nedostatků (jako např. ovoce a zelenina s plísní a hnilobou, znečištěné, nečerstvého vzhledu, povadlé, napadené škůdci, apod.) hrozí při současných venkovních teplotách poškození ovoce a zeleniny mrazem.

Poškození mrazem nemusí spotřebitel běžným laickým posouzením při nákupu vždy jednoznačně odhalit. Vady takto poškozených produktů se projeví až doma, kdy dojde k vyrovnání teploty potraviny s okolním prostředím. Většinou se změní konzistence produktů, dojde ke ztrátě typického vybarvení v neposlední řadě i ke změnám chuti. Rostlinná pletiva jsou v důsledku působení mrazu zcela poškozena, a tím dochází k nežádoucím smyslovým, jakostním a mikrobiologickým změnám (hnilobným procesům). Výsledkem zdánlivě výhodného nákupu za přijatelné ceny je pak zklamání a výrobky zpravidla putují do koše, protože jsou nekonzumovatelné.

I prodej brambor má svá pravidla. V těchto měsících jsou spotřebiteli nabízeny brambory konzumní pozdní, a to prané či neprané. Největšími nedostatky  u brambor konzumních pozdních je výskyt hniloby, šedých a černých skvrn v dužnině,  mechanických pohmožděnin, obecné strupovitosti a  výskyt klíčků, kdy vyhláška MZe č. 157/2003 Sb., ve znění pozdějších předpisů, dovoluje brambory pouze s klíčky do 3 mm.

Teplota skladování a prodeje brambor by neměla klesnout pod +2 °C, pod níž brambory začínají sládnout. Tento jev je způsoben  destrukcí škrobu a nahromadění cukru.  Jsou-li brambory vystaveny teplotě pod bod mrazu, a to i  krátkodobě, dochází k jejich namrzání a dle vyhlášky je již nelze dále nabízet k prodeji. Namrzlé brambory se můžou poznat podle toho, že při rychlém zahřátí (v dlani) za několik minut hlízy zvlhnou a na omak je znatelný menší odpor dužniny pod slupkou.

Zdroj: MZe
Autor: redakce apic

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

16.05.2024 - Zahájení výstavy "Klimatická změna a zemědělství pohledem místních aktérů"

6.5.2024

Výstava, jejíž vernisáž se uskuteční 16. května ve 14 hodin ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje. Potrvá do 30. května.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

05.05.
Počasí na den 05.05.
10°C / 21°C

06.05.
Počasí na den 06.05.
10°C / 20°C

07.05.
Počasí na den 07.05.
9°C / 15°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A