Stát určil ceny zelené elektřiny

30.8.2005

Hlavním nástrojem, který má k vyšší výrobě zelené elektřiny vést, jsou pevné výkupní ceny garantované státem pro elektřinu z alternativních zdrojů na patnáct let. Ty začnou poprvé platit od ledna příštího roku.

"Garantované ceny jsou stanoveny tak, aby zajistily podnikatelům návratnost jejich investice do patnácti let," říká Blahoslav Němeček, místopředseda Energetického regulačního úřadu, který ceny stanovil. Tržní cena, za kterou prodává distributorům elektřinu firma ČEZ, se podle mluvčí firmy Evy Novákové v lednu zvýší zhruba na 1,13 koruny za kilowatthodinu.

Provozovatelům alternativních elektráren by se však takové ceny nevyplatily. Jejich výroba je mnohem dražší. Stát proto slibuje například majitelům malých vodních elektráren, že kilowatthodina jejich proudu se od ledna bude vykupovat za 2,34 koruny. Provozovatelům slunečních elektráren garantuje dokonce cenu 13,20 koruny.

Regulátor předpokládá, že stabilní ceny povzbudí investory k větší aktivitě. Například výroba elektřiny z biomasy, považovaná za nejperspektivnější, by měla stoupnout do roku 2010 víc než třikrát. Výroba proudu z bioplynu má vzrůst dvaapůlkrát, z geotermálních či slunečních elektráren až patnáctinásobně.

Vůbec největší boom předpokládá regulační úřad u větrných elektráren. Zatímco dnes u nás větrníky vyrábějí jen 76 gigawatthodin elektřiny, v roce 2010 by to mohlo být už 930 gigawatthodin. "To odpovídá počtu čtyř až pěti stovek nových větrníků," říká místopředseda regulačního úřadu Němeček. Potíž je však v tom, že výrobci alternativní energie zatím nejsou návrhem regulačního úřadu nijak nadšeni. A investoři do větrníků dokonce tvrdí, že za navrhované ceny se jim do nových zdrojů vůbec nevyplatí investovat.

"Zůstane-li cena na úrovni pod 2,50 koruny za kilowatthodinu, jak to chce regulátor, znamená to praktické pozastavení výstavby větrných elektráren," říká Antonín Rais z firmy Czech Venti, která v Krušných horách připravuje projekt zatím největší větrné farmy. Podnikatelé plánují stavbu stovek nových větrníků v dalších pohraničních pohořích, na Vysočině či na jižní Moravě. Podle Raise však navrhovaná výkupní cena většinu těchto záměrů zhatí.

"Ceny stanovené regulačním úřadem zatím analyzujeme," vyhýbá se hodnocení mluvčí ČEZ Eva Nováková. Největší výrobce elektřiny v zemi je zároveň největším výrobcem zelené elektřiny. Už letos však právě kvůli nízkým výrobním cenám snížil výrobu proudu z biomasy.

Rozpačití jsou i lidé z ministerstva životního prostředí. "Nepovažujeme navrhované ceny za konečné, stále o nich jednáme," říká mluvčí Karolína Šůlová. Blahoslav Němeček však připouští diskusi v jediném případě - u větrné energie. "Ostatní navrhované ceny by se už měnit neměly," řekl.

Za kolik se bude prodávat elektřina:

(výkupní ceny placené distributory podle zdroje energie v Kč za kWh)

- Spalování skládkového plynu 2,23

- Nové malé vodní elektrárny 2,34

- Větrné elektrárny 2,46 (Návrh ERÚ není definitivní)

- Spalování bioplynu 2,98

- Geotermální zdroje 4,50

- Sluneční elektrárny 13,20

- Očekávaná velkoobchodní tržní cena 1,13

Ceny jsou zatím neoficiální, ale neměly by se už měnit.

Pramen: ERÚ, ČEZ

Zuzana Kubátová, Ekolist, 22. 8. 2005

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

17. 6. 2022 Mladý včelař

25.5.2022

Střední škola hospodářská a lesnická pořádá akci, jejímž cílem je vzbudit zájem mladé generace o obor včelařství, je určena pro žáky 2. stupně základních škol a pro studenty středních škol.

» více

4. 6. 2022 - 16. ročník krajského dne koně Libereckého kraje – „já mám koně“

25.5.2022

Největší přehlídka koní v Libereckém kraji, která se zahajuje slavnostním průvodem městem a následují ukázky jednotlivých účastníků, předvádějících nejrůznější využití koní v současné době ale i v minulosti jejich využíváním v zemědělství, lesnictví a jiných oborech lidské činnosti

» více

27. 5. 2022 ŠKOLA VODY

23.5.2022

WSG Agro, spol. s r.o., Kordula, spol. s r.o. a Liberecký Kraj pod záštitou radního Václava Židka Vás srdečně zvou na akci ŠKOLA VODY, která proběhne v pátek 27. Května v Dolním Vítkově.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.05.
Počasí na den 24.05.
11°C / 21°C

25.05.
Počasí na den 25.05.
10°C / 19°C

26.05.
Počasí na den 26.05.
10°C / 21°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A