Opatření proti ptačí chřipce v ČR

26.10.2005

V souvislosti s ptačí  chřipkou se jedná  především o zákazy dovozu drůbeže, ptáků, vajec a neošetřeného peří ze zemí s výskytem viru a o monitoring. Za další opatření  lze považovat doporučení, která Státní veterinární správa sdělila chovatelům počátkem září 2005. Z nich nejdůležitější jsou: zamezit vstupu do chovů nepovolaným osobám, zasíťovat okna a větrací otvory, připravit dezinfekční rohože před vstupy do hal a vjezdy a hlásit zvýšené hromadné úhyny drůbeže, popřípadě i volně žijícího ptactva.
Nyní Státní veterinární správa tato doporučení rozšiřuje a: 
• doporučuje každodenně kontrolovat zdravotní stav drůbeže a ostatních ptáků
• zdůrazňuje povinnost chovatelů, kteří chovají drůbež jako podnikatelé, hlásit místně příslušným krajským veterinárním správám nechutenství drůbeže (pokles spotřeby krmení a vody o více než 20 %), pokles snášky o více než 5 % během dvou dnů a hlásit zvýšení úhynu o více než 3 % v průběhu jednoho týdne.
Hlavním kritériem pro přijetí případných mimořádných opatření pro zamezení zavlečení ptačí chřipky na území ČR je podle Milana Maleny, ředitele SVS, hodnocení aktuálního rizika.
Ústřední nákazová komise se na zasedání konaném 18. 10. 2005 usnesla, že v případě potvrzení vysoce patogenního viru na území některé členské země EU se opět sejde k projednání dalšího postupu a přijetí opatření k zamezení zavlečení aviární influenzy na území ČR.

SVS ČR, 18. 10. 2005

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

05.05.
Počasí na den 05.05.
10°C / 21°C

06.05.
Počasí na den 06.05.
10°C / 20°C

07.05.
Počasí na den 07.05.
9°C / 15°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A