Hodnocení programu Výzkum v agrárním komplexu,

16.11.2015

MZe zveřejnilo hodnocení resortního programu výzkumu MZe Výzkum v agrárním komplexu, VAK, probíhajícího v letech 2009 až 2014.

Program „Výzkum v agrárním komplexu, VAK“ měl 2 podprogramy
I: Udržitelný rozvoj agrárního sektoru -
II: Rozvoj venkova prostřednictvím udržitelného hospodaření s přírodními zdroji

Významné výsledky programu Při řešení projektů VaV v rámci Programu bylo dosaženo značné množství výsledků významných pro praktické využití i z hlediska šíření znalostí a dalšího navazujícího výzkumu. V následujícím textu jsou uvedeny zvlášť významné výsledky řešených projektů, vybrané z dodaných výsledků na základě oslovení všech příjemců/koordinátorů podpořených projektů. Jedná se o výsledky, které jsou významné z odborného hlediska, jsou potřebné a využívané zejména v praxi agrárního komplexu a v současné době jsou zařazené v RIV. Výsledky jsou řazeny podle příjemců.

Příklady významných výsledků

Název organizace: AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby s. r. o. Číslo projektu: QI111C039 „Praktické využití, vývoj a výroba nového biologického přípravku na ochranu rostlin“

Užitný vzor je jedinečný tím, že využívá pro výrobu biologického přípravku 5 různých kmenů hub, které se svými vlastnostmi navzájem doplňují. Protože houby jsou aktivní i při nižších půdních teplotách, je možné přípravek využívat i při polním pěstování plodin a hodí se do klimatických podmínek ČR.

Název organizace: Agrotest fyto, s. r. o. (Vysoká škola chemicko-technologická v Praze – předkladatel výsledku) Číslo projektu: QI111B044 „Komplexní strategie pro minimalizaci negativního dopadu infekce toxikogenními houbami rodu Fusarium v obilovinách a odvozených produktech“

Stanovení volných a maskovaných forem mykotoxinů v cereáliích a komplexních biologických matricích s využitím ultra-účinné kapalinové chromatografie ve spojení s tandemovou vysokorozlišovací hmotnostně- spektrometrickou detekcí

Název organizace: Česká zemědělská univerzita v Praze Výsledek 1 (předkladatel výsledku ČZU) Číslo projektu: QI102A079 „Výzkum biomasy listnatých dřevin“

Výhodou stanovení objemu stojícího stromu pomocí digitální fotografie je nedestruktivní zjištění typického tvaru kmene libovolné skupiny stromů vybrané dřeviny s provozně použitelnou přesností (do 5 %) s následným využitím pro stanovení zásoby a hodnoty lesních porostů.


více o programu, dalších výzkumech a dosažených výsledcích zjistíte v příloze nebo na stránkách MZe zde

Příloha ke stažení:   Hodnocení programu VAK PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 596 KB)

Zdroj: MZe
Autor: Vladimíra Pachlová

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

05.05.
Počasí na den 05.05.
10°C / 21°C

06.05.
Počasí na den 06.05.
10°C / 20°C

07.05.
Počasí na den 07.05.
9°C / 15°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A