Odchov selat s nízkou hmotností
30.11.2005
Důležité je, že pokud se zaostávajícím selatům poskytne zvýšená péče, jsou schopna brzy dohnat ztrátu. Je třeba zohlednit následující body:
- Lehčí selata je třeba oddělit a umístit do speciálního kotce. Pokusy prokázaly, že malá selata umístěná do kotce se selaty o stejné hmotnosti přijímají více krmiva a rostou rychleji.
- Ustajovací teplota by v případě zaostávajících selat měla dosáhnout minimálně 30 oC. V zimním období je nutné pohodu zvířat zvýšit pomocí přídavných infrazářičů nebo zakrytím hnízda.
- Zajištění dostatku napájecí vody pro selata je v tomto období alfou a omegou. V prvních dnech je třeba do kotce umístit přídavné misky nebo vodu nalívat přímo do žlabu.
- Přechod na nový typ krmiva je nutné provést co možná nejšetrněji. Nejlepší je v prvních dnech podávat selatům i nadále prestarterové krmivo, na které jsou zvyklá z porodnice.
- Je třeba zajistit, minimálně ve startovací fázi, každému zvířeti jedno krmné místo. V případě potřeby je nutné do kotce umístit přídavný žlab.
Farmář Friedrich Busmann z německého města Rottum se rozhodl nízkou hmotnost selat při odstavu řešit pomocí kojných prasnic. Pro každou skupinu selat vyhradil dvě kojné prasnice. Jako kojné prasnice sloužily prasnice určené na porážku, pokud nebyl k dispozici dostatečný počet takových prasnic, byly vybrány některé starší prasnice, které se po uplynutí tří týdnů staly součástí následující skupiny. Při odstavu farmář ustájil kojné prasnice do rezervního úseku stáje spolu se selaty, která měla hmotnost nižší než 6 kg. Zpravidla bylo každé prasnici přiděleno 7 až 9 selat. Tak bylo zajištěno, že se každé sele mohlo pohodlně dostat k plně funkčnímu struku. Redukce počtu selat je vhodná i z důvodu minimalizování výskytu vzájemných bojů o struky.
Protože při déle probíhající laktaci dochází k výraznému snížení mléčné produkce, zvláště v šestém a sedmém týdnu laktace, je nutné selata výrazně dokrmovat. Plně však postačuje dvakrát denně naplnit misky krmivem. Není potřeba kotce vybavovat přídavnými krmnými automaty. Po třech týdnech jdou prasnice na jatka. Selata s hmotností 10 až 12 kg jsou prodávána spolu s následující skupinou selat. Po třech týdnech pobytu u kojných prasnic dosahují selata mnohem vyšší hmotnosti v porovnání s „normálními“ selaty, jejichž průměrná hmotnost se pohybuje okolo 8,5 kg. Řešení problému zaostávání selat pomocí kojných prasnic se jeví jako optimální v porovnání s jinými způsoby, které již farmář postupně vyzkoušel.
Top agrar, 2005, č. 10, s. S 30 - S 32
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
15. 10. 2024 - webinář na téma „Informační podpora pro zemědělce v rámci implementace směrnice Rady 91/676/EEC (nitrátová směrnice) v České republice“
2.10.2024
Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s MZe a VÚRV pořádá dne 15. 10. 2024 webinář na téma „Informační podpora pro zemědělce v rámci implementace směrnice Rady 91/676/EEC (nitrátová směrnice) v České republice“.
16. 10. - 17. 10. 2024 - Jizerský dřevorubec 2024
2.10.2024
Mezinárodní soutěž žáků lesnických škol v práci s motorovou pilou bude 16. a 17. října bojovat v městském parku ve Frýdlantu o nejlepší umístění v soutěži Jizerský dřevorubec.
26. 10. 2024 - Oblastní výstava králíků,holubů a drůbeže s expozicí Klubu chovatelů králíků – českého strakáče
2.10.2024
ZO ČSCH Česká Lípa pořádá dne 26. 10. 2024 od 8:00 do 15:00 v chovatelské hale ve Staré Lípě oblastní a okresní soutěžní výstavu králíků,holubů a drůbeže
Počasí
13.10.
5°C / 13°C
14.10.
5°C / 12°C
15.10.
2°C / 12°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A