EU ukončila subvencování vývozu dobytka do třetích zemí

10.1.2006

CIWF (Compassion in World Farming - mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat) zdokumentovala obchodování s dobytkem  a charakterizovala ho jako veliké týrání zvířat.
Subvence EU za vývoz dobytka činila 41 € Eur na 100 kg hmotnosti zvířete. Komisařka EU pro zemědělství a venkovský rozvoj Mariann Fischer-Boel jasně uvedla, že zájmy welfare (pohody, ochrany) zvířat byly v doporučení na zrušení subvencování na prvním místě.
Očekává se, že toto rozhodnutí přispěje k celkové redukci množství mezinárodně přepravovaných zvířat. Jakákoliv přeprava je pro hospodářská zvířata namáhavá a stresující. Nepříznivě působí nakládání a vykládání zvířat, dlouhá přepravní vzdálenost, změny dopravních zařízení, míchání navzájem neznámých zvířat a klimatické podmínky. Cesta končí zabíjením zvířat, které je v zemích, kde neplatí zákony na ochranu zvířat často velmi brutální.
Kampaň Stop the bull ship, kterou zahájila CIWF v dubnu 2005, byla vedená za ukončení subvencování vývozu dobytka do třetích zemí. Cíle této kampaně podpořil Evropský parlament přijetím písemné deklarace žádající ukončení subvencování.
Přeprava hospodářských zvířat na jatka nebo pro další výkrm, jak v rámci EU tak i mimo EU, sice stále trvá, ale vývoz jatečního dobytka do zemí mimo EU nebude již tak výnosný.
Compassion in World Farming vede mezinárodní kampaň za ukončení dlouhodobé přepravy hospodářských zvířat a za přepravu masa a živočišných výrobků místo zvířat.
CIWF iniciovala vznik Evropské koalice pro hospodářská zvířata (ECFA), která sdružuje organizace pro ochranu hospodářských zvířat z EU a přilehlých zemí. Společnost pro zvířata je členem CIWF a Evropské koalice.
Společnost pro zvířata – z. o. ČSOP, tisková zpráva, 2.1.06
Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

23. -25. 8. 2024 - Kurz pro začínající včelaře

16.7.2024

Pobytový kurz: Termín 23. -25. srpna 2024 (pobytový Pá-Ne), Místo konání Penzion Svět pod Ještědem - Hoření paseky a Včelí Farma Smržov

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.07.
Počasí na den 24.07.
13°C / 22°C

25.07.
Počasí na den 25.07.
10°C / 24°C

26.07.
Počasí na den 26.07.
14°C / 27°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A