EU ukončila subvencování vývozu dobytka do třetích zemí

10.1.2006

CIWF (Compassion in World Farming - mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat) zdokumentovala obchodování s dobytkem  a charakterizovala ho jako veliké týrání zvířat.
Subvence EU za vývoz dobytka činila 41 € Eur na 100 kg hmotnosti zvířete. Komisařka EU pro zemědělství a venkovský rozvoj Mariann Fischer-Boel jasně uvedla, že zájmy welfare (pohody, ochrany) zvířat byly v doporučení na zrušení subvencování na prvním místě.
Očekává se, že toto rozhodnutí přispěje k celkové redukci množství mezinárodně přepravovaných zvířat. Jakákoliv přeprava je pro hospodářská zvířata namáhavá a stresující. Nepříznivě působí nakládání a vykládání zvířat, dlouhá přepravní vzdálenost, změny dopravních zařízení, míchání navzájem neznámých zvířat a klimatické podmínky. Cesta končí zabíjením zvířat, které je v zemích, kde neplatí zákony na ochranu zvířat často velmi brutální.
Kampaň Stop the bull ship, kterou zahájila CIWF v dubnu 2005, byla vedená za ukončení subvencování vývozu dobytka do třetích zemí. Cíle této kampaně podpořil Evropský parlament přijetím písemné deklarace žádající ukončení subvencování.
Přeprava hospodářských zvířat na jatka nebo pro další výkrm, jak v rámci EU tak i mimo EU, sice stále trvá, ale vývoz jatečního dobytka do zemí mimo EU nebude již tak výnosný.
Compassion in World Farming vede mezinárodní kampaň za ukončení dlouhodobé přepravy hospodářských zvířat a za přepravu masa a živočišných výrobků místo zvířat.
CIWF iniciovala vznik Evropské koalice pro hospodářská zvířata (ECFA), která sdružuje organizace pro ochranu hospodářských zvířat z EU a přilehlých zemí. Společnost pro zvířata je členem CIWF a Evropské koalice.
Společnost pro zvířata – z. o. ČSOP, tisková zpráva, 2.1.06
Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

27. 8. 2022 - Pivní slavnosti 2022 Česká Lípa

19.7.2022

Třetí ročník Pivních slavností se uskuteční opět na Vodním hradě Lipý v České Lípě. Akce je pořádána ve spolupráci s Městem Česká Lípa.

» více

10.9.2022 - Dožínky Brniště

12.7.2022

Oslava letošních žní začne tradičně díkůvzdáním za úrodu v kostele sv. Mikuláše, průvodem s moderní i historickou zemědělskou technikou. Bohatý kulturní program na vás čeká v areálu lesního Zátiší až do pozdních nočních hodin. Těšit se můžete na HOPSEJ, SHŠ Lepus, kapelu TĚLA či SLACK show.

» více

3.9.2022 Krajské Dožínky 2022

12.7.2022

Pozvánka na Krajské Dožínky 2022

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

08.08.
Počasí na den 08.08.
13°C / 25°C

09.08.
Počasí na den 09.08.
12°C / 25°C

10.08.
Počasí na den 10.08.
12°C / 25°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A