EU ukončila subvencování vývozu dobytka do třetích zemí

10.1.2006

CIWF (Compassion in World Farming - mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat) zdokumentovala obchodování s dobytkem  a charakterizovala ho jako veliké týrání zvířat.
Subvence EU za vývoz dobytka činila 41 € Eur na 100 kg hmotnosti zvířete. Komisařka EU pro zemědělství a venkovský rozvoj Mariann Fischer-Boel jasně uvedla, že zájmy welfare (pohody, ochrany) zvířat byly v doporučení na zrušení subvencování na prvním místě.
Očekává se, že toto rozhodnutí přispěje k celkové redukci množství mezinárodně přepravovaných zvířat. Jakákoliv přeprava je pro hospodářská zvířata namáhavá a stresující. Nepříznivě působí nakládání a vykládání zvířat, dlouhá přepravní vzdálenost, změny dopravních zařízení, míchání navzájem neznámých zvířat a klimatické podmínky. Cesta končí zabíjením zvířat, které je v zemích, kde neplatí zákony na ochranu zvířat často velmi brutální.
Kampaň Stop the bull ship, kterou zahájila CIWF v dubnu 2005, byla vedená za ukončení subvencování vývozu dobytka do třetích zemí. Cíle této kampaně podpořil Evropský parlament přijetím písemné deklarace žádající ukončení subvencování.
Přeprava hospodářských zvířat na jatka nebo pro další výkrm, jak v rámci EU tak i mimo EU, sice stále trvá, ale vývoz jatečního dobytka do zemí mimo EU nebude již tak výnosný.
Compassion in World Farming vede mezinárodní kampaň za ukončení dlouhodobé přepravy hospodářských zvířat a za přepravu masa a živočišných výrobků místo zvířat.
CIWF iniciovala vznik Evropské koalice pro hospodářská zvířata (ECFA), která sdružuje organizace pro ochranu hospodářských zvířat z EU a přilehlých zemí. Společnost pro zvířata je členem CIWF a Evropské koalice.
Společnost pro zvířata – z. o. ČSOP, tisková zpráva, 2.1.06

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

2. výzva dotačního programu AGRICOVID POTRAVINÁŘSTVÍ

8.4.2021

Příjem žádostí o dotaci probíhá od 15. března 2021 do 30. dubna 2021

» více

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

5.3.2021

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

13.04.
Počasí na den 13.04.
0°C / 4°C

14.04.
Počasí na den 14.04.
0°C / 4°C

15.04.
Počasí na den 15.04.
-1°C / 4°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A