Alternárie – problém v bramborách?

31.1.2006

Houby r. Alternaria působí v Nizozemsku při pěstování brambor stále větší problémy, i když napadení v r. 2005 bylo spíše na nízké úrovni. Na tuto skutečnost poukázal Dr. H. Schepers na mezinárodní výstavě brambor Potato 2005 v Emmeloordu (Nizozemsko). Nizozemští odborníci v současné době vyvíjejí kombinovaný prognostický model výskytu plísně bramborové a alternárií.

Dosud působily houby r. Alternaria škody spíše v teplejších oblastech. Napadení porostů brambor Alternaria solani a A. alternata téměř nelze na poli od sebe odlišit:

Alternaria solani vytváří na listech velké skvrny s koncentrickými prstenci. Za příznivých podmínek nať odumírá během dvou až tří týdnů. Houba je specializována na brambory a příbuzné druhy. Spory jsou schopné dlouho přežívat v půdě a proto představují větší problém než napadená sadba.

Houba přezimuje na rostlinných zbytcích, hlízách a na lilkovitých rostlinách. K infekci potřebuje relativně vysokou vzdušnou vlhkost a teploty. Může docházet k časné infekci, napadení však zpravidla bývá nezřetelné, pokud jsou rostliny dobře vyvinuté.

Alternaria alternata vyvolává na listech bramboru relativně malé skvrny, které lze snadno zaměnit za příznaky počátečního napadení A. solani. Napadá mnoho rostlinných druhů. A. alternata je příležitostný parazit nebo saprofyt. Ideální podmínky pro infekci rostlin bramboru nastávají při stresu způsobeném suchem, vysokými teplotami, nedostatkem dusíku, virovou infekcí, deficitem mikroelementů nebo malými poraněními (např. větrem).

Alternárie ničí listová pletiva. Za sucha se pletiva v místech skvrn drolí a v listech vznikají otvory.

Dr. Schepers doporučuje následující ochranná opatření: střídání většího počtu plodin v osevních postupech, časné ničení natě, zamezení stresu, pěstování rezistentních odrůd, šetrnou sklizeň (hojení ran) a aplikaci fungicidů. Pěstitelům není k dispozici žádný kurativní přípravek proti alternáriím. Preventivně by měly být při stresu vyvolaném výše uvedenými faktory a v oblastech častějšího výskytu napadení použity fungicidní postřiky.

Top Agrar, 2005, č. 12, s. 46

Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

02. 06. 2024. - Chov matek

16.5.2024

Praktický seminář na Včelí farmě ve Smržově . Vrcholem včelařské práce je chov matek a s ním souvisí i tvorba oddělků

» více

01. 06. 2024 - Krajský den koně Libereckého kraj „já mám koně“

16.5.2024

Tradiční akce se pod názvem „Já mám koně“ bude konat po šestnácté a jejím centrem bude opět Tyršův park. Sem se od časných ranních hodin budou sjíždět desítky chovatelů, aby se připravili na slavnostní průvod městem jak s koňmi v kočárových spřeženích, tak „pod sedlem“.

» více

31. 5. 2025 Gastroden 2024

16.5.2024

Gastroden je prezentace žáků škol potravinářských oborů - pekař, řezník-uzenář a kuchař-číšník své dovednosti.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

22.05.
Počasí na den 22.05.
11°C / 18°C

23.05.
Počasí na den 23.05.
11°C / 20°C

24.05.
Počasí na den 24.05.
12°C / 21°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A