Zvýšená péče se vyplatí

31.1.2006

Tato opatření jsou finančně nákladná, ale určitě se vyplatí. To prokázal nejnovější výzkum německého veterinárního lékaře Joachima Berchtolda z Bad Endorfu.
Ulehnuvší dojnice je především nutné co nejrychleji měkce podestlat např. senem nebo silnou vrstvou slámy. Kromě toho je nutné takto postižená zvířata každé dvě hodiny polohovat. Minimálně jedenkrát denně je nutné vyšetřit, zda se již krávy mohou postavit.
Pokud dojnice leží déle než 12 hodin, dochází díky značnému tlaku vlastního těla k těžkému poškození svalů. Šance na uzdravení u jednotlivých zvířat je možné podle Berchtolda odhadnout pouze na základě klinických symptomů, popřípadě je možné využít jako pomocný ukazatel pro stanovení prognózy krevní rozbor (důležitým parametrem je zejména aktivita jaterních enzymů keratinkinázy (CK) a aspartát-amino-transferázy  (AST)).

Top Agrar, 2006, č. 1, s. R 23

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Kraj podpoří projekty v oblasti životního prostředí a zemědělství dotací přes 18 milionů korun

6.1.2022

Liberecký kraj vyhlašuje pět dotačních programů na projekty, které mají pomoci životnímu prostředí a zemědělství. Vyčlenil na to ze svého rozpočtu částku přesahující 18 milionů korun.

» více

Pestrá krajina 2021 – pozvánka na konferenci a slavnostní ocenění farem

3.1.2022

Členům ASZ ČR, kteří realizují různá opatření v krajině, jakými jsou např. remízky, aleje či drobné vodní nádrže, hospodaří co nejšetrněji a mohou tak být pozitivním příkladem pro ostatní, je určen před čtyřmi lety otevřený program této stavovské organizace Pestrá krajina.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.01.
Počasí na den 25.01.
-1°C / 3°C

26.01.
Počasí na den 26.01.
-2°C / 3°C

27.01.
Počasí na den 27.01.
-2°C / 3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A