Čirok jako alternativní energetická rostlina do suchých podmínek

22.9.2008

Čirok obecný (Sorghum bicolor) je jednou z mnoha energetických rostlin, které lze pěstovat na zemědělských plochách v našich podmínkách. Zkušenosti s pěstováním této rostliny pro energetické účely však byly získány teprve nedávno.
Čirok obecný je stejně jako kukuřice jednoletá, teplomilná C4 rostlina. Vyžaduje průměrné denní teploty okolo 16 °C. Teplota půdy při výsevu by měla dosahovat minimálně 12 °C. Poškození chladem se může vyskytnout již při 4 °C.
Vůči suchu vykazuje čirok vyšší toleranci než kukuřice. Za sucha může přerušit svůj růst a později v něm opět pokračovat. Čirok je proto vhodný k obohacení osevního postupu na stanovištích s malou zásobou vody a je s ohledem na klimatické změny zajímavou alternativou.
Na kvalitu půdy nemá čirok žádné zvláštní požadavky. Je však třeba vyvarovat se chladných a vlhkých stanovišť.
Sečení se provádí jednou. Výnosy mohou dosáhnout 8 až téměř 20 tun sušiny z hektaru. Obsah sušiny v čerstvé hmotě se pohybuje okolo 22 %, obsah metanu v bioplynu okolo 54 %.
Gemüse, 44, 2008, č. 7, s. 49–50

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Kraj podpoří projekty v oblasti životního prostředí a zemědělství dotací přes 18 milionů korun

6.1.2022

Liberecký kraj vyhlašuje pět dotačních programů na projekty, které mají pomoci životnímu prostředí a zemědělství. Vyčlenil na to ze svého rozpočtu částku přesahující 18 milionů korun.

» více

Pestrá krajina 2021 – pozvánka na konferenci a slavnostní ocenění farem

3.1.2022

Členům ASZ ČR, kteří realizují různá opatření v krajině, jakými jsou např. remízky, aleje či drobné vodní nádrže, hospodaří co nejšetrněji a mohou tak být pozitivním příkladem pro ostatní, je určen před čtyřmi lety otevřený program této stavovské organizace Pestrá krajina.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.01.
Počasí na den 25.01.
-1°C / 3°C

26.01.
Počasí na den 26.01.
-2°C / 3°C

27.01.
Počasí na den 27.01.
-2°C / 3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A