Topit obilím je ekologické a levné

31.1.2006

Kotel spalující obilí je jako zdroj energie pro vytápění velice zajímavý a topení obilím není v České republice nic neobvyklého. Na internetové adrese www.tzb-info.cz  si lze dokonce najít tabulku, podle níž si každý zájemce může vypočítat náklady na vytápění svého obydlí tímto palivem. Například  při spotřebě tepla 100 gigajoulů zaplatí majitel rodinného domku za ekologické palivo 15 000 Kč ročně a při ceně 250 Kč za metrák se lze dostat jen na 10 000 Kč.

 

Kotle na spalování obií vyrábí firma v Červeném Kostelci,  poptávka po nich je taková, že nestíhají a museli proto zavést pořadníky pro zemědělce i další zájemce.

 

Jediným složitějším problémem může pro někoho být vyřešení správného skladování, tj. nejen ochránit palivo před hlodavci,  ale také před vlhkostí, která obilí nesvědčí. Výhodou je malé množství popela, z metráku ho zbudou asi 3 kg a tento ekologický popel může být dále použit jako součást kompostu.

 

Před rozhodnutím, zda si kotel na spalování obilí pořídit, postačí pouze nebrat v úvahu názor, že spalování obilí je barbarství, když miliony lidí hladoví, protože v kotlích se dá použít obilí napadené škůdci, tedy nepoužitelné v potravinářství. A dále je třeba vzít v potaz, že pokud stát zavede ekologickou daň na veškerá fosilní paliva, jejich ceny dále porostou.

 

Zdroj: Ekolist, 27. 1. 06

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Webináře k Jednotné žádosti 2021

17.3.2021

Dovolujeme si Vás jménem Ministerstva zemědělství pozvat na informační webináře k environmentálním opatřením PRV a přímým platbám před podáním jednotné žádosti v roce 2021 určené zejména pro zemědělské podnikatele.

» více

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

5.3.2021

Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav

» více

Informace pro drobné chovatele k ptačí chřipce

18.2.2021

V neděli 14. 2. 2021 Krajská veterinární správa ve spolupráci s příslušníky hasičů zajistila u Příšovic na „Velkém Písečáku“ pět uhynulých labutí a dvě lysky.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

10.04.
Počasí na den 10.04.
3°C / 16°C

11.04.
Počasí na den 11.04.
5°C / 18°C

12.04.
Počasí na den 12.04.
0°C / 8°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A