Přírodní herbicidy do kukuřice

2.1.2009

Pokus univerzity v Thessaloniki ukázal, že ječmen ozimý, který byl vyset jako podsev do zrnové kukuřice, měl stejný herbicidní účinek jako přípravky běžně používané k regulaci plevelů. Vědci při hledání rostlin, vhodných pro přirozenou ochranu proti plevelům, testovali různé odrůdy ozimého žita, tritikale a ječmene. Pátrali po vlastnostech, které brzdí rozmnožování nebo růst plevelů v blízkosti rostlin. Ochranný účinek těchto takzvaných alelopatických rostlin spočívá v působení chemických látek, které jsou vylučovány buď kořeny nebo jinými rostlinnými orgány anebo vznikají mikrobiálním rozkladem rostlin.
Všechny druhy obilovin, které byly použity v pokusu jako podsev, potlačovaly růst a vývoj cílových plevelů ježatky kuří nohy (Echinochloa crus-galli) a béru přeslenitého (Setaria verticillata), přičemž neměly na kukuřici negativní vliv. Výnosy zrnové kukuřice byly až o 45 % vyšší než na neošetřených kontrolních pozemcích.
Ve Švédsku již byly dvě odrůdy pšenice jarní vzhledem k jejich alelopatickým vlastnostem zařazeny do šlechtitelských programů za účelem získání linií pšenice potlačujících plevele. Cílem švédských vědců je minimalizace aplikačních dávek herbicidů.
Další studie prokázala, že alelopatie je pro ječmen a pšenici přinejmenším právě tak důležitá jako intenzita klíčení, aby se prosadily v půdě prokořeněné jílkem vytrvalým.
Zdroj: Agornavigátor
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

27.04.
Počasí na den 27.04.
6°C / 17°C

28.04.
Počasí na den 28.04.
8°C / 21°C

29.04.
Počasí na den 29.04.
11°C / 22°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A