Konopí a Národní hospodářský program.

28.9.2005

Pokusné plochy, na kterých se ověřovaly dvě povolené odrůdy „Beniko a Uso“, nepřesáhly 150 ha, přestože se pro potřeby automobilového a papírenského a dalšího průmyslu dovážejí přírodní vlákna odpovídající odhadované výměře 5 000 až 10 000 ha. Příčin je několik: jednání s EU se týkala jen lnu, zemědělci už neznají technologii pěstování konopí včetně důležité operace rosení, nemáme vlastní speciální mechanizaci na sklizeň a následné zpracování. Dotace běžné u lnu se konopí netýkají. Dosud nebyl také přijat a uskutečněn ani jeden navrhovaný výzkumný projekt.
 
Konopí je vyjímečná rostlina s požadavkem minima osévané plochy, speciální mechanizace, velkou závislostí na odbytu a s ním spojenou ekonomikou.
Poskytuje velmi pevné vlákno, dřevité pazdeří a semeno s vysokým obsahem cenného oleje. Při výhradním pěstování na vlákno se konopí seje hustěji a sklízí už v srpnu v plném biologickém vývoji, při výhradním pěstování na semeno se seje řidčeji a sklízí až koncem září a začátkem října.
Pěstování konopí není záležitostí jednoho zemědělského podniku, ale vyžaduje nezbytně promyšlenou kooperaci pěstitelů v regionu, prvotního i koncového zpracovatele. V Evropě bývá iniciátorem poslední uživatel, např. automobilový, papírenský nebo stavební průmysl, který u svých dodavatelů objednává a často finančně i mechanizací předem zajišťuje pro sebe potřebný rozsah pěstování. V České  republice  přetrvává zájem o technické konopí  jen zásluhou činnosti zájmových organizací a několika zemědělců a  malých „kovopodniků“, snažících se realizovat funkční modely pěstebních, sklizňových a zpracovatelských linek.
Proto vznikl i Konopářský svaz České republiky, který se snaží o návrat pěstování technického konopí na česká pole a jeho následné zpracování a zavedení do výroby v různých odvětvích průmyslu. 
Oslovili jsme jednotlivé kraje a nabídli jsme jim v rámci trvale udržitelného rozvoje náš konopný program s názvem "Konopí jako alternativa pro zemědělství i průmysl České republiky", se kterým byl oficiálně seznámen  ministr zemědělství i premiér vlády ČR.
Nabízíme alternativu pro zemědělce a následně i průmysl, pro různé podnikatelské subjekty.
Chceme,  aby v každém  regionu vznikala  malá konopná  průmyslová  centra,  která by mohla zpracovávat podle posledních odhadů 7400 až 10000 tun konopného vlákna ročně, především ve formě koudele (jednotného vlákna) pro tkané i netkané materiály a kvalitní papír,( právě v  minulých dnech proběhl  v Olšanských papírnách  další pokus vyrobit konopný papír), případně i 2 000 až 2 600 tun dlouhého vlákna pro textilní využití, pokud se vhodné vlákno u nás podaří vyrobit. Uvedené množství konopného vlákna by mohlo nahradit asi 50 % dosud dováženého lněného vlákna.
Uvedu to názorně na Středočeském kraji, konkrétně na Rakovnicku, kde prakticky vzniká první  pěstební, zpracovatelské a průmyslové  konopné centrum.
Základním předpokladem  je  dostatek  pěstebních ploch v okruhu do 70 - 100 km a technologie, tedy sklizňová technika a hlavně funkční tírenská linka. V současné době běží zkušební provoz  malé mobilní  farmářské tírny  systém Benedikt - Hevr, která zpracuje  cca 500kg slisovaného stonku za hodinu. Je také jediná, která u nás v současné době technické  konopí zpracovává.&nb
Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Na krajském úřadu zavládne sváteční atmosféra. Blíží se Adventní farmářský trh

28.11.2024

Vestibul Krajského úřadu Libereckého kraje zaplní 4. prosince od 9 do 15 hodin regionální výrobci. Pro zájemce připravili pochutiny, které mohou posloužit jako vánoční dárek. Většina producentů, kteří se akce zúčastní, jsou oceněni prestižními značkami Regionální potravina Libereckého kraje a Výrobek roku Libereckého kraje.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

03.12.
Počasí na den 03.12.
0°C / 4°C

04.12.
Počasí na den 04.12.
0°C / 4°C

05.12.
Počasí na den 05.12.
-2°C / 3°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A