Konopí a Národní hospodářský program.

28.9.2005

Pokusné plochy, na kterých se ověřovaly dvě povolené odrůdy „Beniko a Uso“, nepřesáhly 150 ha, přestože se pro potřeby automobilového a papírenského a dalšího průmyslu dovážejí přírodní vlákna odpovídající odhadované výměře 5 000 až 10 000 ha. Příčin je několik: jednání s EU se týkala jen lnu, zemědělci už neznají technologii pěstování konopí včetně důležité operace rosení, nemáme vlastní speciální mechanizaci na sklizeň a následné zpracování. Dotace běžné u lnu se konopí netýkají. Dosud nebyl také přijat a uskutečněn ani jeden navrhovaný výzkumný projekt.
 
Konopí je vyjímečná rostlina s požadavkem minima osévané plochy, speciální mechanizace, velkou závislostí na odbytu a s ním spojenou ekonomikou.
Poskytuje velmi pevné vlákno, dřevité pazdeří a semeno s vysokým obsahem cenného oleje. Při výhradním pěstování na vlákno se konopí seje hustěji a sklízí už v srpnu v plném biologickém vývoji, při výhradním pěstování na semeno se seje řidčeji a sklízí až koncem září a začátkem října.
Pěstování konopí není záležitostí jednoho zemědělského podniku, ale vyžaduje nezbytně promyšlenou kooperaci pěstitelů v regionu, prvotního i koncového zpracovatele. V Evropě bývá iniciátorem poslední uživatel, např. automobilový, papírenský nebo stavební průmysl, který u svých dodavatelů objednává a často finančně i mechanizací předem zajišťuje pro sebe potřebný rozsah pěstování. V České  republice  přetrvává zájem o technické konopí  jen zásluhou činnosti zájmových organizací a několika zemědělců a  malých „kovopodniků“, snažících se realizovat funkční modely pěstebních, sklizňových a zpracovatelských linek.
Proto vznikl i Konopářský svaz České republiky, který se snaží o návrat pěstování technického konopí na česká pole a jeho následné zpracování a zavedení do výroby v různých odvětvích průmyslu. 
Oslovili jsme jednotlivé kraje a nabídli jsme jim v rámci trvale udržitelného rozvoje náš konopný program s názvem "Konopí jako alternativa pro zemědělství i průmysl České republiky", se kterým byl oficiálně seznámen  ministr zemědělství i premiér vlády ČR.
Nabízíme alternativu pro zemědělce a následně i průmysl, pro různé podnikatelské subjekty.
Chceme,  aby v každém  regionu vznikala  malá konopná  průmyslová  centra,  která by mohla zpracovávat podle posledních odhadů 7400 až 10000 tun konopného vlákna ročně, především ve formě koudele (jednotného vlákna) pro tkané i netkané materiály a kvalitní papír,( právě v  minulých dnech proběhl  v Olšanských papírnách  další pokus vyrobit konopný papír), případně i 2 000 až 2 600 tun dlouhého vlákna pro textilní využití, pokud se vhodné vlákno u nás podaří vyrobit. Uvedené množství konopného vlákna by mohlo nahradit asi 50 % dosud dováženého lněného vlákna.
Uvedu to názorně na Středočeském kraji, konkrétně na Rakovnicku, kde prakticky vzniká první  pěstební, zpracovatelské a průmyslové  konopné centrum.
Základním předpokladem  je  dostatek  pěstebních ploch v okruhu do 70 - 100 km a technologie, tedy sklizňová technika a hlavně funkční tírenská linka. V současné době běží zkušební provoz  malé mobilní  farmářské tírny  systém Benedikt - Hevr, která zpracuje  cca 500kg slisovaného stonku za hodinu. Je také jediná, která u nás v současné době technické  konopí zpracovává.&nb
Zdroj: AgroNavigator
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

01.05.
Počasí na den 01.05.
12°C / 23°C

02.05.
Počasí na den 02.05.
12°C / 22°C

03.05.
Počasí na den 03.05.
13°C / 20°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A